מסקנות ביניים מחקירת האסון בקורס טייס: "נבעה מחוסר שליטה בטיסה שהתפתח במהלך התרגול" - 0404
מסקנות ביניים מחקירת האסון בקורס טייס:

מסקנות ביניים מחקירת האסון בקורס טייס: "נבעה מחוסר שליטה בטיסה שהתפתח במהלך התרגול"

צוות המומחים, בראשות אל"ם א', הציג אתמול (רביעי) למפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, את ממצאי דו"ח ביניים מספר שתיים של צוות תחקיר המומחים שהוקם בעקבות תאונת מטוס ה"סנונית" ב-24 בנובמבר 2020, בה נהרגו מדריך הטיסה רב-סרן (מיל׳) איתי זיידן ז״ל ופרח הטיס רב-טוראי ליהוא בן-בסה ז״ל.

ממסקנות דו"ח ביניים מספר שתיים עולה שבשלב זה ניתן לקבוע כי התאונה נגרמה בשל חוסר שליטה בטיסה שהתפתח במהלך התרגול. צוות התחקיר אינו יכול להצביע בשלב זה מה גרם למטוס להיכנס לתמרון לא נשלט.

צוות התחקיר ממשיך לבדוק שני כיוונים עיקריים: תפעול הטסתי שהוציא את המטוס מחוץ למעטפת הטיסה ותקלה טכנית במנוע או בהגאים במהלך תפעול הטסתי, שתרמה ליציאת המטוס ממעטפת הטיסה.

עוד עולה מדו"ח ביניים כי עברו ככל הנראה בין 10 ל-20 שניות ממגע המכ"ם האחרון של המטוס ועד פגיעתו בקרקע. מניתוח הממצאים באתר התאונה לא בוצע ניסיון לנטישת המטוס, הצוות נהרג כתוצאה מהפגיעה בקרקע התרסק לחלקים.

בנוסף, התבצעה טיסת בדיקה ייעודית על מטוס ה"סנונית" ע"י טייסי ניסוי מטייסת ממרכז ניסויי טיסה, ששחזרו את מתווה הטיסה במאפיינים שדמו ליום התאונה (שעה ומזג אוויר). כמו כן בוצעה פנייה ליצרנית המטוס שביצעה גם היא טיסת בדיקה לבקשת חיל האוויר.

מצה"ל נמסר כי חברת המטוס הגיעה לארץ לסייע בבדיקות הטכניות. בנוסף, המנוע ומדחף המטוס נשלחו לבדיקות מקיפות בארה"ב ועברו תהליך חקירה יסודי. 
חקירת המנוע וחקירת מערכת ההיגוי לא הסתיימו, לא נמצאו עדויות לכשל טכני במנוע או במערכת ההיגוי. קיימים רכיבים שבשל מצבם לאחר התאונה לא ניתן למצות את חקירתם ולשלול אם היוו גורם לתאונה.

צוות המומחים בראשות אל"ם א׳ ממשיך לחקור את נסיבות התאונה, והמליץ למפקד חיל האוויר על החזרת מטוסי ה"סנונית" לטיסות, לאחר בדיקות טכניות מקיפות ומיוחדות שיבוצעו לכלל הרכיבים שלא ניתן לשלול את חלקם בגרימת התאונה.

עוד הציג צוות תחקיר המומחים למפקד חיל האוויר המלצות נוספות ביניהן: הסתכלות רחבה על כלל תרגילי טייסת מיון בגובה נמוך, כך שיאפשרו שולי בטיחות רחבים מספיק להתמודדות עם מצב טיסתי מורכב, הגבלות גבהי תרגילי מיון במטוסי ה״סנונית״ עד השלמת תחקיר צוות המומחים, ביצוע טיסות "תכונות" טיסה במטוס ה״סנונית״ להכשרה מעמיקה יותר על מעטפת מטוס ה״סנונית״ כדי לשפר את יכולת התמודדות הטייסים במצבי טיסה מורכבים, הקמת מרכז הדרכה ל"סנונית", והשלמת התקנת מערכת תחקור חדשה בכלל המטוסים.

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, קיבל את ממצאי דו"ח הביניים השני ואישר את כיווני החקירה להמשך. בנוסף, החליט מפקד חיל האוויר, בהמשך למסקנות דוח הביניים ולהמלצת הצוות, להחזיר את מערך מטוסי ה״סנונית״ לטיסות אימונים ומיון באופן הדרגתי, ולאחר כלל הבדיקות והפעולות שנקבעו. זאת בשל ממצאי דו"ח הביניים השני של התחקיר.

המשפחות השכולות עודכנו בממצאי דו"ח הביניים השני. חיל האוויר ימשיך ללוות את המשפחות ויעדכן אותן בהמשך התפתחות החקירה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]