אושר החוק האוסר שימוש בפלסטיק ובכלים חד-פעמיים בחופי הים באילת - 0404
אושר החוק האוסר שימוש בפלסטיק ובכלים חד-פעמיים בחופי הים באילת יונתן סינדל, פלאש 90

אושר החוק האוסר שימוש בפלסטיק ובכלים חד-פעמיים בחופי הים באילת

אילת היא העיר הראשונה בארץ שבה לא ניתן יהיה על פי חוק, להכניס לשפת הים מוצרים חד-פעמיים, וגם לא למכור מוצרים חד-פעמיים בשטח החוף. משרד הפנים ומשרד המשפטים אישרו השבוע את התיקון לחוק עזר לאילת (רחצה על שפת הים) (תיקון), התש"ף 2019, שקידמה עיריית אילת במשך חודשים ארוכים, האוסר שימוש בפלסטיק ובמוצרים חד-פעמיים בחופי הים.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: ״אני מברכת את העיר אילת על המהלך החשוב, המהווה דוגמה לרשויות חופיות נוספות. העיר אילת נהנית ממבקרים רבים בכל שנה, וכעת תשמש דוגמה לישראלים ותיירים רבים הנופשים בה. אני קוראת לרשויות נוספות להצטרף למהלך שמוביל המשרד להגנת הסביבה, למיגור הפלסטיק החד-פעמי מחופי הים, הנחלים והפארקים. עוד עיר ועוד מועצה – ויחד ננקה את המדינה״.

״מדובר בצעד משמעותי נוסף לשמירה על מפרץ אילת, שהוכתר כאחד מהמפרצים היפים בעולם" הסביר ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי והוסיף: ״אילת ניחנה במשאבי טבע ייחודיים המהווים אבן שואבת למיליוני תיירים מהארץ ומהעולם וכר פורה למחקר ופיתוח בתחומי הביולוגיה והביוטכנולוגיה הימית וכן לאנרגיה בת קיימא. חובתנו לשמור עליהם בכל דרך. כולי תקווה שהחקיקה בתחום תחולל את השינוי המיוחל בחופי אילת ובחופי ישראל בכלל״.

המוצרים החד-פעמיים ומרכיביהם המושלכים בים ובחופים מהווים את אחד האיומים המשמעותיים על הסביבה החופית. מוצרים אלו פוגעים בבעלי חיים הימיים והיבשתיים, אשר מזהים את חלקיקי הפלסטיק כמזון או נקלעים ומסתבכים בתוך המוצר וכתוצאה מכך נפצעים או מתים. מסביר מנהל היחידה האזורית לאיכות סביבה – אסף אדמון ומי שיזם בעירייה את החוק וציין, כי מדובר בחקיקה פורצת דרך שנועדה למנוע את זיהום הים בשל שימוש במוצרים חד-פעמיים ושקיות נשיאה מפלסטיק.
 
אילת היא העיר הראשונה בישראל שהשלימה את המהלך האוסר שימוש בהם ובכך היא מצטרפת למדינות העולם אשר אימצו חקיקה בנושא זה. פעולה זו מצטרפת לפעולות רבות שמבצעת היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעירייה כולל פעולות הסברה בחופים, מבצעי ניקיון תת-ימיים ולאורך החופים, תנועת נוער ייחודית 'שומרי המפרץ' ועוד.
 
מעתה, לא יהיה ניתן להכניס לשפת הים מוצרים חד פעמיים (למעט בקבוקי משקה שאינם מזכוכית), שקיות נשיאה חד פעמיות. בנוסף, לא יהיה ניתן למכור מזון ושתיה במוצרים חד פעמיים בשטח החוף. עם אישור החוק נערכת העירייה לתוכנית יישומית בהתאמה לתקופת הקורונה. לאחר שתיקבע המדיניות ייאכף החוק במקביל למהלכי הסברה בהתאם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]