לאחר מאבק ממושך שכלל שביתת רעב: כביש עוקף לובן יוצא לדרך בתקציב של 76 מיליון ש"ח - 0404
לאחר מאבק ממושך שכלל שביתת רעב: כביש עוקף לובן יוצא לדרך בתקציב של 76 מיליון ש

לאחר מאבק ממושך שכלל שביתת רעב: כביש עוקף לובן יוצא לדרך בתקציב של 76 מיליון ש"ח

שלוש שנים לאחר מאהל המחאה ושביתת הרעב בירושלים, קיימה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים ח"כ מירי רגב, סיור מקצועי בשומרון.
במהלך הביקור קיימו השרה מירי רגב וראש מועצת שומרון יוסי דגן, יחד עם ראש מועצת בית אריה יהודה אלבוים, מפגש לקידום סלילת כביש עוקף לובן במערב השומרון סמוך למועצת בית אריה עופרים.

השרה רגב אמרה כי מדובר בפרוייקט שהיה תקוע במשך שנים והיא שמחה להיות זו שמובילה את ביצועו: ״אנחנו מחוייבים לצדק תחבורתי למתיישבים שהגיעו לכאן ברשות ובסמכות וזכאים לכלל התשתיות התחבורתיות כמו כלל אזרחי ישראל, שיאפשרו להם להתחבר לכלל עורקי התחבורה בארץ בבטיחות ובביטחון. אני שמחה שאחרי שנים רבות של עיכובים, הצלחתי לממש את הפרוייקט ולאפשר בטיחות וביטחון למתיישבים.

אני שמחה שהגענו לרגע הזה. מאז שנכנסתי לתפקידי כשרת התחבורה הנחיתי לעשות הכל כדי להגיע לרגע החשוב של תחילת העבודות. אנחנו מביאים בשורה גדולה מאוד לבית אריה – עופרים, לשומרון וגם לכפרים הערבים באזור, משום שאנחנו רוצים לשמור על מרקם החיים היפה שקיים כאן".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן בירך על התנעת העבודות לביצוע הכביש ואמר: "אני מבקש להודות למשפחות השכולות ולראשי הרשויות בית אריה וקריית ארבע דאז. אני מתרגש לעמוד כאן יחד עם השרה רגב, במעמד ההתנעה של כביש עוקף לובן לרווחת התושבים, אנחנו שמנו לנו יעד להביא מיליון תושבים לשומרון
כבישים חדשים וראויים הם אבן דרך משמעותית כדי להגיע לחזון הזה.

השרה מירי רגב, אני מבקש להודות לך מאוד מאוד על העבודה. לקחת את זה כפרוייקט אישי שלך והסרת את כל החסמים ותודה לקב"ה שזיכה אותנו לעמוד במעמד הזה. אנחנו עושים היום היסטוריה, הכביש הזה צפוי לסייע בטיחותית גם ליהודים וגם לערבים. אנחני מתקדמים היום צעד חשןב ביותר בדרך להגשמת היעד והחזון: מיליון תושבים בשומרון".

ראש מועצת בית אריה יהודה אלבוים: "אני מצטרף לברכות, זהו יום חשוב, הכביש ייתן מענה גם ליהודים וגם לערבים ומשדרג את איכות החיים".

הכביש המדובר נסלל על ידי מנהלת קו התפר שבמשרד הביטחון לפני כ-15 שנה בעלות של 250 מיליון שקלים ואורכו כמה עשרות קילומטרים. הכביש, עוקף את הכפרים הערבים לובאן אל ערביה ורנתיס, מתחבר בקצהו המערבי לכביש 465 סמוך למחסום רנטיס ומאפשר גישה מהירה למרכז הארץ דרך כביש 444 ואלעד. אלא שלפני כ- 13 שנים, שנתיים לאחר שהחלו את סלילתו. נעצרו העבודות מטעמי תקציב ולאחר שנאלצו בהוראת בג"צ למצוא תוואי חלופי לחלק מהכביש.

שר הביטחון דאז, אהוד ברק, עצר את העבודות במקטע האחרון בכביש, בחלק שאמור להתחבר לבית אריה. מאז הכביש הרחב עומד ריק בשיממונו, על אף שנמצא תוואי חלופי לכביש. בינתיים, תושבי האזור נאלצים להסתפק בנסיעה בכביש 465 הצר והמשובש, אשר עובר בחלקו דרך כפרים ערביים ביו"ש. כאמור, לאחר מאהל המחאה ושביתת הרעב של המשפחות השכולות וראשי הרשויות מלפני 3 שנים והסיכום שהגיע בעקבותיו, יצא הכביש להשלמת הביצוע.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]