תנועת אומ״ץ למבקר המדינה: ״בדוק האם כספי מימון מפלגות שימשו לתשלום ״דמי שתיקה״ לפעילה של גנץ״ - 0404
תנועת אומ״ץ למבקר המדינה: ״בדוק האם כספי מימון מפלגות שימשו לתשלום ״דמי שתיקה״ לפעילה של גנץ״ יונתן סינדל, פלאש 90

תנועת אומ״ץ למבקר המדינה: ״בדוק האם כספי מימון מפלגות שימשו לתשלום ״דמי שתיקה״ לפעילה של גנץ״

יו״ר תנועת אומ״ץ, פליצ׳ה פלד ויו״ר המועצה הציבורית של התנועה, עו״ד יצחק מינא, פנו הבוקר (שלישי) למבקר המדינה בבקשה לשים סוף לשימוש פסול בכספי מימון המפלגות שלא למטרתם וכן לבדוק האם בעלי הון משמשים, לכאורה, כצינור לפעילויות אפלות עבור פוליטיקאים תוך עקיפת מגבלות התרומות למפלגות.

בפנייה טוענים ראשי תנועת אומ״ץ כי בתחקיר "עובדה" ששודר ביום 24 בדצמבר, מספר חוקר פרטי למצלמה שפעילה במפלגת כחול לבן סיפרה לו שהיא מקבלת "סכומי כסף מאד גדולים" תמורת זה שהיא "ממלאה פיה במים".

"הפלסטר להרגיע אותה" נבנה, לדבריו, ב"קונסטרוקציה" בה היא צריכה לעבוד בקמפיין במשרד ייעוץ פוליטי שכידוע ממומן מכספי מימון המפלגות.

בפנייה למבקר המדינה טוענים בתנועת אומ״ץ כי לכאורה, מדובר בדבר חמור שיש לחקור אותו ולהגיע לאמת בזריזות במיוחד כשבתחקיר גם מסופר שלביתה של הגב' התלווה ליועץ הפוליטי איש עסקים אמיד כדי "לתפור עסקת ייעוץ לקמפיין" שלפיה היא תקבל סכומי כסף גדולים מהמשרד שממומן כידוע מכספי המפלגה שחלקם הגדול בא מכיסו של משלם המיסים.

עוד מדגישים ראשי התנועה כי בפרסום אחר ששודר "באולפן שישי" דווח שהוזמן מעקב אחר עומר ינקלביץ' בעת שהותה בניו יורק בחודש יולי 2019, על ידי בכיר בכחול לבן, ללא הידיעה של יו"ר המפלגה, בני גנץ.

בעקבות התחקיר בשידור מבקשים בתנועת אומ״ץ לבדוק את מקור המימון למעקב ולמימון משרד החקירות: "הדבר הכרחי, כדי לבדוק בין היתר, לא רק האם המעקב אחר השרה היום, ינקלביץ', נעשה מכספי מימון המפלגות או מכספיו של בעל הון, אלא האם הוא נועד כניסיון סחיטה או איומים, במטרה להשיג הישגים פוליטיים כאלה או אחרים".

לטענתה של תנועת אומ״ץ יש לחדד את ההוראות של המובן מאליו, ולמגר תופעה של שימוש פסול בכספי מימון המפלגות ומימון של בעלי הון למימון עסקאות אפלות, סחיטה, איומים והשתקת מקורות שיכולים לספר מידע מכפיש אודות המפלגה ונבחריה.

ראשי תנועת אומ״ץ, היו״ר פלד ויו״ר המועצה הציבורית עו״ד מינא מדגישים כי "דווקא בזמן זה, כשהמדינה עומדת בפני מערכת בחירות נוספת, יש לאותת לנבחרי הציבור, למועמדים ולגזברי מפלגות כי הכספים שניתנים להם לא יכולים לשמש לכל מטרה כמו לקניית קולות, מעקבים, סחיטה, תשלומי השתקה או סגירת חובות למפלגות שנקלעו לחובות. יש להבטיח שההוצאות של מפלגות יופנו לצורך קשר עם הבוחרים, שכנוע, תעמולה, פרסום והסברה ועידוד מצביעים לבוא ולהצביע עבורם ולא לתשלום לנושאים שבתחום האפל או מימונם על ידי אנשי עסקים.

יש לגנות כל הוצאה כספית עבור מעקבים אחר יריבים פוליטיים וכן הדעת אינה יכולה לסבול שהציבור יממן יועצים פוליטיים, חוקרים פרטיים ובעלי מקצוע נוספים כדי להביא להשגת מידע מפליל או למניעת מידע מהציבור אודות פוליטיקאים בטרם הבחירות שעשוי לשנות את דעתם בטרם ההליכה לקלפי ולא יעלה על הדעת שבעלי מקצוע ופעילים יתפרנסו, לכאורה, מכספי מימון המפלגות תוך שהם יעשו שימוש במידע רגיש שנפל לידיהם במהלך עבודתם או פעילותם להשגת רווח, כשהמתת יבוא מכספי משלם המיסים, באמצעות קופת המפלגות או באמצעות כיסם של בעלי הון״.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]