קרעי לגנץ: "בטל לאלתר את הכניסה לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי" - 0404
קרעי לגנץ: דני שם-טוב, דוברות הכנסת

קרעי לגנץ: "בטל לאלתר את הכניסה לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי"

שעות לאחר הדיווחים כי יו"ר כחול לבן השר בני גנץ מתכוון לפטר את שר המשפטים אבי ניסנקורן, עקב החלטת האחרון להצטרף למפלגה של רון חולדאי, פנה אל גנץ, ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, בבקשה להקפיא או לבטל את כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי.

ח"כ קרעי הסביר כי במסגרת הרפורמה יהיו בישראל רק 180 תקנות (במקום כ-600 כיום). לשופטים יהיה שיקול דעת רחב ביותר להחליט לפי "חוש הצדק" שלהם, ללא כלים לרדת לחקר האמת. מזכירים משפטיים עתידים לחסום את דרכם של בעלי הדין לביהמ”ש ומי שיעבור את המחסום יעמוד בפני אוסף הליכים יקרים, בזבזניים ומיותרים, הן לפני שיזכה בכלל לראות שופט והן בהמשך. במיוחד ייפגעו אוכלוסיות חלשות, שלא יוכלו לעמוד בהוצאות הכבדות שההליכים במתכונתם החדשה ישיתו על בעלי הדין, מה עוד שכלל לא מובטח שהצד שהדין עימו יזכה בהליך הפגום מיסודו. זכות היסוד של הנגישות להליך שיפוטי תהפוך עבורם לריקה מתוכן.

התקנות מעוררות המחלוקת צפויות להיכנס לתוקף ב-1.1 הקרוב עקב חתימתו של שר המשפטים ניסנקורן, בניגוד לעמדת רוב חברי ועדת החוקה של הכנסת, לשכת עורכי הדין ועוד.

במכתבו כתב ח"כ קרעי כי "חודשים רבים שבהם המשרד הזה שימש כקרדום פוליטי לחפור בו, של אדם אחד למען עצמו.

תקנות סדר הדין האזרחי, מעבר לאי חוקיותן ומעבר למהלכים הלא דמוקרטיים שעשה שר המשפטים הקודם כדי לעקוף את הכנסת ולאשרן, למרות התנגדות ועדת החוקה של הכנסת, פוגעות פגיעה קשה בציבור הישראלי.

התקנות מעבירות כח בלתי נתפס לשופטים על חשבון האזרחים ועומדות במחלוקת ציבורית עמוקה. אסור לתת להן להיכנס לתוקף מבלי לקיים דיון משמעותי ורחב בכנסת".

קרעי סיים בדרישתו לגנץ: "אני מפציר בך, בטל או הקפא את כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי לאלתר והבא את אישורן בפני הכנסת".

התנועה למשילות ודמוקרטיה הגישה עתירה לבג"ץ לעיון מחדש בפסק הדין בעניין כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין החדשות, אך שעות ספורות לאחר הגשת הבקשה דחה בג"ץ את העתירה לעכב את כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי החדשות, בשל בעיות מהותיות בהחלטה וכבר התקבלה החלטת השופטים שלא לדון עוד בעניין. בהחלטת השופטים נכתב כי "בית המשפט סיים את מלאכתו עם מתן פסק הדין".

מהתנועה למשילות ודמוקרטיה נמסר: "שוב אנחנו נחשפים לבעייתיות שיש בכך שבג"ץ הוא גם ערכאה ראשונה וגם אחרונה וגם כאשר נעשות טעויות בסיסיות בפסק הדין כמו בבג"ץ בענין הריסת בית המחבל שרצח את החייל עמית בן יגאל ז"ל, אין דרך לבצע את המתבקש מאליו ולתקן את הטעויות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]