"הכי מזוהה עם ההתיישבות": הצלמת מירי צחי הלכה לעולמה - 0404
מועצת יש"ע

"הכי מזוהה עם ההתיישבות": הצלמת מירי צחי הלכה לעולמה

רבים הביעו צער על פטירתה של הצלמת מירי צחי, שהלכה הבוקר (שלישי) לעולמה אחרי מאבק ארוך במחלה קשה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לה: "אני שולח תנחומים מעומק הלב למשפחתה וחבריה הרבים של הצלמת הנפלאה מירי צחי ז"ל, שהלכה לעולמה אחרי מאבק ממושך במחלה קשה. למירי היה כישרון יוצא מן הכלל ללכוד בעדשת המצלמה רגעים ואנשים, שרבים אחרים לא הצליחו לתעד לפניה. יהי זכרה ברוך".

השר לירושלים ומורשת רפי פרץ אמר: "‏מירי צחי, הצלמת שהייתה הכי מזוהה בשנים האחרונות עם ההתיישבות ביהודה ושומרון, הלכה לעולמה. מירי ידעה להעביר סיפור של אומה השבה למולדתה ולארצה דרך עדשת המצלמה באופן מקצועי ומעורר השראה עבור רבים. ‏שולח תנחומים למשפחתה, יהי זכרה ברוך".

ח"כ נפתלי בנט הביע צער על פטירתה: "מירי צחי, צלמת עיתונאות, אידיאליסטית, עם לב ענק, הלכה לעולמה. מירי ז"ל היתה נשמה מיוחדת. ‏לצד מקצוענות ברמה הכי גבוהה, היא היתה אדם טוב לב, שסייע ללא הרף לאחרים. ‏היא לא היתה אוביקטיבית. היא נלחמה למען שלמות ארץ ישראל. ‏היא חיפשה את הטוב שבאדם, גם דרך העדשה. ‏יהי זכרך ברוך".

ח"כ איילת שקד הגיבה גם היא על לכתה: "בשורה קשה הבוקר על לכתה של מירי צחי ז"ל, צלמת ההתיישבות. מירי ליוותה את עם ישראל בשעות הכי קשות שלו אך גם בשעות הכי יפות שלו. מצלמה ביד אחת, חיבוק בשנייה ולב ענק באמצע. מירי משאירה לנו צילומים נדירים, תזכורת כואבת ומצמיחה להתנתקות ולחבלי ההתיישבות המתחדשת. אני משתתפת בצער המשפחה ומבקשת לשלוח ניחומים. יהי זכרה ברוך".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסר: "את מירי צחי ז"ל הכרתי לראשונה לפני 28 שנה, כשלמדתי עם אדם בנה בישיבה התיכונית (ישל"צ). אז היא היתה שם בשבילנו עם צלחת מרק טובה… מאז היא היתה שם בכל מקום וליוותה אותנו כמו צל שהולך איתך תמיד בכל שנות וגלגולי המאבק על ישוב הארץ. מותה הוא אבדן גדול".

סגן השר לשעבר הרב אלי בן דהן אמר: "אישה מיוחדת שכולה לב. היא ליוותה את ההתיישבות ביש"ע מתחילתה, והייתה מחוברת בכל נימי נפשה אליה. מירי הייתה שליחה של עם ישראל וארץ ישראל והצליחה דרך עדשת המצלמה לספר את סיפורו של עם ישראל ששב לארצו. היא נגעה בכולנו. יהי זכרה ברוך".

מובילות תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, הודו למירי צחי ז"ל: "מירי הצליחה להעביר את אהבתה העצומה לארץ ישראל דרך עדשת המצלמה לציבור הרחב. בדרכה הייחודית חיזקה בכולנו את הקשר והמחויבות ההיסטורית לנופי האבות, לדמויותיה של ארץ ישראל ולרגעים היסטוריים אותם תיעדה ברגעי צער, שמחה, כאב והתרגשות.

מירי ליוותה אותנו ואת אחרים במשימות ההתיישבות וההיאחזות בארץ ישראל, תמיד הייתה שם לצד המיישבים והמתיישבים, בימים ובלילות, לתעד, לחזק ולהנציח למען הדורות הבאים. בסיפורה של ההתיישבות ביהודה ושומרון היה נפער חלל עצום אלמלא הייתה שם מירי צחי עם המצלמה ברגעים הנכונים ובמקומות הנכונים".

ממועצת יש"ע נמסר: "מירי הייתה צלמת מוכשרת ורגישה, אשר דרך עדשת המצלמה הטיבה לנצור את התמונות המעניינות והמרגשות ביותר. במשך השנים, מירי הייתה חלק בלתי נפרד מהנוף של כולנו ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. לא היה מקום שאליו לא הגיעה, חמושה במצלמה ובחיוך האופייניים לה.

בכל אירוע, בכל מקום ובכל זמן – מירי צחי הייתה הצלמת של יהודה ושומרון ללא מתחרים. הייתה לנו הזכות לעבוד איתה שעות ארוכות והייתה לנו הזכות לעמוד לצידה בשעות הקשות. פטירתה של מירי היא אבדה גדולה להתיישבות הישראלית. התמונות שלה, וזכרה, ימשיכו ללוות אותנו לכל מקום. יהי זכרה ברוך".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, מסר: "אבידה גדולה להתיישבות. מירי הייתה ה-צלמת של יהודה ושומרון. הייתה נוכחת בשקט ובצניעות בכל האירועים ההיסטוריים של ההתיישבות, וגוש עציון בפרט היה לה כמו בית. מירי השאירה כאן מורשת עצומה של תצלומים נדירים המספרים את סיפור התקומה שלנו ביהודה ושומרון. הייתה לנו הזכות להכיר את מירי החלוצה והמוכשרת. יהי זכרה ברוך".

מראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי, נמסר: "אנו נפרדים בצער ובכאב עמוק מאישה יקרה, הצלמת של ההתיישבות, שנפטרה לאחר התמודדות מעוררת כבוד עם מחלה קשה. עיני יורדה דמעה על מירי היקרה אשת מופת מדור הנפילים, שבמשך עשרות שנים, במסירות אין קץ הייתה שותפה מלאה וחלק בלתי נפרד ממפעל ההתיישבות בחבלי האבות.

לצד אתגרים מדינים התמודדה ההתיישבות עם דה לגיטימציה שהשפיע על עמדת הציבור הישראלי ומירי יצאה חמושה במצלמה להגן במלחמת קודש ולהביא לעם ישראל את סיפורם האנושי האמיתי, הנוגע, המרגש והציוני של חצי מיליון תושבים. העיניים הלב והנפש המיוחדת של מירי ישארו איתנו עוד שנים ארוכות".

ראש מועצת קרית ארבע חברון, אליהו ליבמן, ספד לצלמת: "כואב ודואב את לכתה של מירי צחי. מירי לא הייתה רק צלמת, היא הייתה שליחה של ההתיישבות בכלי התקשורת ועשתה את המירב והמיטב כדי לבצע את השליחות הזו על הצד הטוב ביותר. מירי הייתה נוכחת בלא מעט צמתים חשובים בהתיישבות והייתה לה השפעה עצומה על השיח הישראלי בנוגע להתיישבות. התמונות שלה, העבודות שלה והמורשת שהותירה יישארו איתנו לנצח. יהי זכרה ברוך".

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ, הוסיף: "אנו כואבים את לכתה של צלמת ההתיישבות, אישה מיוחדת במינה שצילומיה ליוו אותנו לאורך שנים רבות וישארו כאן לעד. תרומתה לבניין הארץ נטועה עמוק בשורשי יהודה, שומרון ובקעת הירדן ויהיו להשראה לכל מי שיבקש להכיר את האור הגדול של מפעל ההתיישבות. שולח תנחומים למשפחתה היקרה. יהי זכרה ברוך".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין סיכם: "כמה תחסרי לי מירי צחי האהובה, חדת העין ומלאת הלב. אף ביקור בהתיישבות לא היה שלם בלעדייך. סרתי למרותך בכל פעם שאמרת: "רגע רגע רובי, יש פה עוד פריים יפה, אל תלך". אני כל כך שמח שהספקת להוציא את הספר שהיה לכרטיס ביקור אישי ונדיר של עבודתך ואני כל כך כואב את אובדנך. תהיי בליבי תמיד".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]