אפס תיקי פשיעה חקלאית, התעלמות מתיקי אונס ומחדל בטיפול באמל"ח | נתוני ימ"ר ש"י נחשפים - 0404
אפס תיקי פשיעה חקלאית, התעלמות מתיקי אונס ומחדל בטיפול באמל

אפס תיקי פשיעה חקלאית, התעלמות מתיקי אונס ומחדל בטיפול באמל"ח | נתוני ימ"ר ש"י נחשפים

תיקי אונס? פשיעה חקלאית? תקיפת פקחים? מדו"ח שפרסם ארגון לביא עולה כי בימ"ר ש"י, היחידה האמונה על הטיפול בפשיעה חמורה, כמעט ולא התקיים טיפול בכל אלו. בכל הקשור לנוער הגבעות, לעומת זאת, הופגנה בימ"ר ש"י מוטיבציה גבוהה בהרבה לטיפול.

ימ"ר ש"י הוא הגוף האחראי על הטיפול בפשיעה חמורה במחוז ש"י ונחשב ל"יחידת העילית" של המחוז – או לפחות כך אמור להתנהל. אולם מנתוני הדו"ח שערך ארגון לביא אודות טיפול בתיקי פשיעה בשנים 2018-2019 וכן בנוגע לטיפול בתקיפות שנעשו בידי ארגוני פשיעה והברחת נשק במעבר אלנבי, עולה כי קיים ליקוי תפקודי חמור בכל הנוגע להתנהלות ימ"ר שי בטיפול בפשיעה חמורה במחוז, זאת לעומת הטיפול העקבי שמבצע הגוף כאשר מדובר בעבירות של הפרת שטח צבאי סגור או הפרת מעצר בית של נוער הגבעות.

כך לדוגמא, בשנים 2018 ו- 2019 טיפלו תחנות במחוז ש"י ב- 156 תיקי אונס, זאת לעומת תיק אונס אחד בלבד בו טיפל ימ"ר ש"י. בנוגע לפשיעה חקלאית בשנים אלו, לא טיפל ימ"ר ש"י כלל בשום תיק של פשיעה חקלאית, זאת לעומת 500 תיקים בהן טיפלו שאר התחנות. בשנים 2017 ו-2018, טיפלו תחנות מחוז ש"י ב-700 תיקים של תקיפות פקחים בידי ערבים וארגוני פשיעה והברחת נשק במעבר אלנבי, זאת לעומת 5 תיקים בלבד בתחום זה בהם טיפל ימ"ר ש"י.

כל הנתונים האלו, התמוהים בפני עצמם, מתגמדים לנוכח היחס המאוד שונה של ימ"ר ש"י בנוגע לעבירות הקשורות בנוער הגבעות: הפרת שטח צבאי סגור ומעצר בית. בתחום זה טופלו בימ"ר ש"י כ- 107 תיקים.

על ההתנהלות הלקויה של ימ"ר ש"י נכתב כבר בדו"ח מבקר המדינה בשנת 2018 כי ימ"ר ש"י איבדה מידע מודיעני בטיפול באמל"ח במחוז, ולא העבירה אותו למחוזות נוספים. בדו"ח הגדיר המבקר את מחוז ש"י כ"מפל פשיעה" ממנו זולגים אמל"ח לכל רחבי הארץ.

הנתונים מתפרסמים בצל פרשיית מותו של אהוביה סנדק ז"ל בידי בלשים מימ"ר ש"י. בעקבות הפרשה קראו רבנים ואישי ציבור להקים ועדת בדיקה חיצונית שתבדוק את התנהלות הימ"ר. בנוסף שיגרו ראשי המועצות ביו"ש מכתב לשר לבט"פ, בו דרשו גם הם הקמתה של ועדה זו לצורך השבת אמון התושבים במשטרה.

ממשטרת ישראל נמסר: "יחידת ימ"ר ש"י נמצאת בחזית המאבק בפשיעה באזור ומהווה חלק ממארג שלם ומשמעותי של כוחות ויחידות הפועלות בגזרה זו. רק באיו"ש פועלים אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול, העוסקים 24/7 בשלום התושבים ושמירת ביטחונם.

משטרת ישראל ובפרט היחידות המרכזיות, מטפלות בפשיעה החמורה על כל גווניה תוך מיקוד במחוללי פשיעה וכך גם בגזרת יו"ש. היחידה המרכזית במחוז ש"י בנויה משני מפלגים שונים הפועלים זה לצד זה. מפלג פשיעה פלילית, מתמקד בכל תחומי הפשיעה הפלילית החמורה ובהם עבירות אמל"ח, רכוש, סחר בסמים, מרמה והונאה ופרשיות של עבירות מין. בניגוד לנטען, במהלך התקופה שתוארה בכתבה התנהלו עשרות פרשיות חמורות ובמסגרתם נעצרו חשודים רבים והוגשו כתבי אישום נגד עבריינים המעורבים במעשי פשיעה.
ללא קשר לכך, ולצד העשייה והפעילות שתוארו לעיל, מפלג פשיעה לאומנית עוסק באכיפת עבירות שבוצעו על רקע פשיעה לאומנית יחד עם כוחות הביטחון. במהלך התקופה המתוארת טופלו מגוון עבירות שבוצעו על רקע פשיעה לאומנית בגזרת יו"ש שבעקיבותן התנהלו חקירות, נעצרו חשודים והוגשו כתבי אישום במקרים המתאימים.

היחידה המרכזית של מחוז ש"י תמשיך לפעול עם כל כוחות השיטור והביטחון ולהיאבק בכל תופעות הפשיעה החמורה באזור, למצות את הדין עם עבריינים ומחוללי הפשיעה, הכול במטרה לאכוף את החוק ולשמור ועל שלום הציבור ובטחונו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]