בג"צ ידון בעתירה לאסור על המשטרה לחקור את מותו של אהוביה סנדק מחשש לשיבוש החקירה - 0404
בג באדיבות המשפחה

בג"צ ידון בעתירה לאסור על המשטרה לחקור את מותו של אהוביה סנדק מחשש לשיבוש החקירה

בג"צ ידון בהקדם האפשרי בעתירה משפחת סנדק וארגון חוננו, כך קבע היום (שישי) השופט שטיין. בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד מנשה יאדו מחוננו התבקש בג"צ להורות לימ"ר תל אביב להפסיק באופן מיידי את חקירת מותו של אהוביה סנדק ז"ל בשל החשש לשיבוש החקירה מצד המשטרה.

הדרישה מגיעה לאור העובדה שהחוק אוסר על המשטרה לעסוק בחקירה בגין עבירות שגם שוטרים חשודים בביצועם. בעתירה נכתב כי "החשד כנגד השוטרים הוא כי המוות נגרם כתוצאה ישירה מכך שרכב המשטרה נגח ברכב הנמלט וכתוצאה מהמהירות הרבה בה נסעו כלי הרכב הועף הרכב הנמלט מרחק רב מציר התנועה לצידי הדרך ובתוך כך וכתוצאה מכך נהרג המנוח. העותרים הגישו באמצעות הח"מ תלונה למח"ש כנגד השוטרים בעבירה של רצח באדישות לפי סעיף 300 (א) לחוק העונשין. הנסיבות העובדתיות המפורטת מעלה מקימות תשתית לקיומה של אדישות העולה כדי כוונה לרצח". 

החלטת השופט שטיין לקיים דיון בבקשת ארגון חוננו, מגיעה לאחר שהבוקר הגיבה המדינה לעתירה, שם ביקשה לדחות את העתירה על הסף ולאפשר לצוות חקירה משולב של מח"ש וימ"ר ת"א להמשיך ולחקור את מות הנער. השופט שטיין דחה את בקשה המדינה והורה על דיון בהקדם האפשרי בעתירה.

נציין כי במהלך הלילה הגיש עו"ד יאדו הודעת עדכון לבג"צ שם התייחס לצוות החקירה המשולב שהוקם. בהודעה הציג עו"ד יאדו לבג"צ את תשובות הטוען המשטרתי בדיונים של פצועי התאונה בה הוא מודה כי המשטרה מעורבת יחד עם מח"ש בחקירה, דבר שנאסר ע"פ החוק ועל פי פקודת המשטרה.

בנוסף נכתב בהודעת העדכון כי תחילה טענה המשטרה כי היא אינה חוקרת את נסיבות המוות כיוון שהנושא בטיפול מח"ש, וכיצד היא שינתה את דעתה עם התקדמות ההליכים. עוד הוצג לבג"צ כי המשטרה מציגה תמונה חד צדדית, בניגוד לממצאים בשטח ולהודעת מח"ש, אשר על פיה השוטרים הם אינם אלו שגרמו לתאונה אלא מדובר בתאונה בעקבות נהיגת הנערים וציין כי מדובר בתיאור מטעה של המשטרה לבימ"ש.

עו"ד מנשה יאדו הגיב לתגובת המדינה לבג"צ: "אין צורך חקירתי בצח"ם, והקמתו אף מנוגדת לפקודת המשטרה ולעקרון האב של הפרדת המשטרה מחקירה של עבירות שוטרים, כך שלמרבה הצער התכלית היחידה שנראה כי יש לצח"ם היא לקשור את הנערים למעשה השוטרים ולאשמה ברצח אהוביה ז"ל. הקמת הצח"ם כבר מבשרת את מסקנות החקירה – אהוביה ז"ל לא נרצח בידי שוטרים אלא נהרג כתוצאה מהתנהגות לא חוקית שהשוטרים ביקשו למנוע. הצח"ם מסמל כי כיוון החקרירה הוכרע בטרם נפתחה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]