בדיקת 0404: ב-2020 ירו כוחותינו לעבר זורקי אבנים ובקת״בים מלמעלה מ-600 מקרים, לפחות 50 נפצעו מפגיעת כדור - 0404
בדיקת 0404: ב-2020 ירו כוחותינו לעבר זורקי אבנים ובקת״בים מלמעלה מ-600 מקרים, לפחות 50 נפצעו מפגיעת כדור תקשורת ערבית

בדיקת 0404: ב-2020 ירו כוחותינו לעבר זורקי אבנים ובקת״בים מלמעלה מ-600 מקרים, לפחות 50 נפצעו מפגיעת כדור

האירוע הקשה שבמהלכו לא הגיב לוחם גדס״ר גולני לעבר המחבל שהשליך לעברו בקבוק תבערה ממרחק של כחצי מטר, לא מלמד כלל על מה שקורה בצה״ל. השיח התקשורתי והשיח ברשת החברתית דיבר על כבילת ידי חיילינו ועל כך שנאסר עליהם לירות, אלא שמעקב קבוע של חדשות 0404 מלמד כי דווקא בתקופתו של הרמטכ״ל אביב כוכבי, ההוראות בצה״ל ברורות – להגיב בירי חי לעבר מפגעי אבנים ובקבוקי תבערה.

במהלך השנה האחרונה פועל צה״ל בצירים השונים באיו״ש, מציב מארבים, יורה במחבלים המשליכים אבנים ובקבוקי תבערה וגם בכאלה שמתכוונים להשליך ועוד בטרם ביצעו את הפיגוע. ההוראות טרם השכבת המארב ברורות – לירות כדי לפגוע.

למרות כמה וכמה אירועים שבהם חיילינו אינם מגיבים לזורקי בקבוקי תבערה ואבנים – מקרים המוצגים כאן בחדשות 0404 באופן קבע, נתוני האמת, מלמדים כי ההוראות לכוחותינו ברורות – פוגעים במי שזורק אבנים ובקבוקי תבערה ומי שמתכוון לזרוק – יורים כדי לפגוע.

מבדיקת חדשות 0404 של נתוני 2020 עולה כי במהלך השנה לוחמינו בגזרת יהודה ושומרון הגיבו בירי מכל סוג, כולל ירי חי, רובה רוגר ואלפ״ה לעבר זורקי אבנים ובקבוקי תבערה בלמעלה מ-600 אירועים.

במהלך שנת 2020 לוחמי יחידה 636 באיו״ש ביצעו:
40 פגיעות ירי במארבים וכיבוי מוקדי טרור עממי.
10 עצורים במארבי תפיסה.
סה״כ כ-250 סיכולים וסגירות מעגלים.

במהלך שנת 2020 באיו״ש:

מספר הערבים שכוח צה״ל פגע בהם בירי חי: כ-50 מחבלים.

מספר אירועים במהלכם הגיב כוח צה״ל בירי חי לעבר חשוד (כולל לאוויר): למעלה מ-120.

הנה חלק מאירועים שבהם כוחותינו ירו לעבר מחבלים – כולל זורקי אבנים ובקת״בים – אירועים שדווחו כאן בחדשות 0404:

4.11.20 מחבל חמוש באקדח פותח באש מרכבו לעבר לוחמי גדוד 12 של גולני ששומרים בעמדה, הם משיבים בירי לעברו. מגיעים הלוחמים מהעמדה הסמוכה ומבצעים גם הם ירי לעבר המחבל. המחבל מנוטרל ומחוסל במקום, אין נפגעים לכוחותינו.

2.1.20 מחבל מתקרב לטרמפיאדה בצומת הגוש חמוש בסכין, לוחם משקד פותח בנוהל מעצר חשוד, יורה לרגל שלו ומנטרל אותו.

16.8.20 כוח מ-636 מוצב במארב סמוך לקבר רחל לאור זריקת מטענים ובקבוקי תבערה מכיוון בית לחם. הכוח מזהה חשוד המגיע ליידות בקת״בים ויורה בו עוד בטרם השליך את בקבוק התבערה.

30.5.20 חשוד מגיע לכיוון מעבר תאנים בחטמ״ר מנשה. החשוד מתקדם ולא מוכן לפתוח ולהציג את הג'קט שלו. כוחות הבטחון של המעבר פותחים בנוהל מעצר חשוד וכוח צבאי מוקפץ. לוחמי צה״ל שהוקפצו לנקודה ירו לעבר רגלו כחלק מהמשך נוהל מעצר חשוד לאחר שלא נענה לקריאת הכוח והתקרב אליהם.

19.8.20 סיכול הנחת מטען ומארב ירי של גדוד 636 – זיהוי תצפיות ומארב ירי של יחידה 636 חוליית מחבלים מהכפר דיר ניזאם, אשר מניחים מטען. המארב סיכל את הנחת המטען וביצע ירי מדויק לעבר החולייה.

6.2.20 ירי לעבר לוחמי כפיר סמוך לישוב דולב – מחבל פתח בירי לעבר שני לוחמי גדוד נחשון ששהו בעמדת טיטאניק ופצע אחד בראשו. הלוחמים הגיבו בירי לעבר המחבל וגופתו נמצאה לאחר סריקות עם סימני ירי.

22.3.20 תצפית מזהה רכב שמיידה סלעים לעבר רכבים ישראליים בעת נסיעה (רכב מזדה מוכר, שביצע מספר זריקות ביניהן זריקות אבנים על רכב עם אישה בהריון). בעת זריקת הסלעים מארב 636 שהיה בנקודה יורה 3 כדורים לגלגלי הרכב ולשמשת הרכב ופוגע במחבל שזרק את הסלעים. ברכב נמצאו עוד 3 סלעים גדולים.

11.3.20 ירי על זורקי אבנים בנבי צלאחמארב 636 שזיהה חשודים מתקרבים לכביש 465 עם אבנים, פתח בירי ופצע אחד מהם (ראמזי תמימי) מתחת לברך. השני נתפס גם הוא.

23.9.20 במהלך פעילות של כוחות צה"ל סמוך לכפר מאלכ שבמרחב החטיבה המרחבית בנימין הלוחמים זיהו מספר מחבלים שהתכוונו להשליך בקבוקי תבערה לעבר בסיס צבאי ויורים לעברם, זוהתה פגיעה.

8.11.20 מחבל מגיע ברכב למרחב סמוך לכפר אל פוואר, יוצא מרכבו, מתקדם לעבר הלוחמים עם סכין שלופה ומנסה לדקור לוחמי צה"ל שעסקו בפעילות תגבור צירים. הלוחמים קראו לעבר המחבל שיעצור וביצעו נוהל מעצר חשוד. לאחר שלא נשמע לקריאותיהם ירו לעברו על מנת לנטרלו.

הנתונים לא כוללים הפרות סדר ואינם כוללים פעילות סיכול וכן, אינם כוללים פעילות דומה של כוחותינו ממג״ב שפועלים באיו״ש ובכל עוטף ירושלים.

הנתונים גם אינם כוללים ירי שבוצע לעבר משחיתי גדרות הפרדה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]