איזה סוג של ביטוח רכב אנחנו באמת צריכים? - 0404
איזה סוג של ביטוח רכב אנחנו באמת צריכים? פוטוליה

איזה סוג של ביטוח רכב אנחנו באמת צריכים?

כל בעל רכב במדינת ישראל מחויב ברכישת ביטוח חובה לרכב. את זה כולנו, או לפחות בעלי הרכב שבינינו, מכירים מקרוב. אך בעוד קיימים סוגים שונים של ביטוחי רכב המכסים עבור מקרים ונזקים מסוגים שונים, אנשים רבים מוצאים עצמם משלמים מדי שנה לא מעט כסף בעבור ביטוחי רכב מסוג שהם לא בהכרח זקוקים לו. איזה סוג של ביטוח לרכב כל אחת ואחד מאיתנו כן באמת צריכים בפועל ומה משמעותם של סוגי ביטוחי הרכב השונים?

הבסיסי ביותר אשר רלבנטי עבור כולם – ביטוח חובה לרכב

נתחיל עם ביטוח הרכב הבסיסי ביותר, זה הרלבנטי לכל בעל רכב ללא יוצא מן הכלל – ביטוח חובה לרכב. כשמו כן הוא, מדובר בביטוח אותו מחויב כל בעל רכב לרכוש על פי חוקי המדינה, מסיבה פשוטה – זהו ביטוח בסיסי ביותר אשר מכסה בעבור נזקי גוף אשר עלולים להיגרם למעורבים בתאונת דרכים. הכוונה כאן היא הן לנזקי גוף שעלולים להיגרם לנו – הנהגים או בעלי הרכב, והן לכל אחד אחר – נוסעים עימנו ברכב, נהגים או נוסעים ברכבים אחרים, הולכי רגל וכו'.

מאחר וכאשר אנחנו נוהגים כולנו מפעילים מכונות רבות עצמה אשר עלולות להיקלע לסיטואציות בהן אנו ו/או אנשים אחרים נפגעים ונפצעים, דורשת המדינה כי כל בעל רכב יחזיק בביטוח עבור נזקים פוטנציאליים אלו. מחירי ביטוח חובה לרכב הם יחסית אחידים בין חברות הביטוח השונות (ונקבעים ברובם על ידי דרישות משרד התחבורה), אך מומלץ לערוך השוואת מחירים קצרה בכל מקרה.

ביטוח רכב נוסף המומלץ לכולם – ביטוח צד ג'

מלבד לביטוח חובה לרכב, איננו נדרשים על פי חוק לרכוש כל סוג אחר של ביטוח לרכב, אך מרבית הנהגים בכל זאת בוחרים לרכוש לפחות סוג נוסף של כיסוי, אשר מומלץ בחום לכל בעל רכב באשר הוא – ביטוח צד ג'. ביטוח זה מכסה על נזקים לרכוש (בעיקר רכבים אחרים), להן אנו עלולים להיות אחראים במצב בו אנו והרכב שלנו מעורבים בתאונה עם רכבים אחרים. במקרים אלו בהם האחריות לתאונה היא עלינו ולכן אנו גם נדרשים לפצות את הצד השני בתאונה, גם פגיעות קטנות יחסית עלולות להיתרגם במהירות לסכומי עתק, שכן תיקוני רכב בארץ אינם דבר זול בשום מובן.

במקום שניאלץ לשלם אלפי ועשרות אלפי שקלים פיצוי לבעלי רכבים אחרים אשר ברכבם פגענו בטעות, ביטוח צד ג' יסגור עבורנו פינה זו.

לבדוק האם משתלם לנו – ביטוח מקיף לרכב

הסוג העיקרי השלישי של ביטוחי רכב הוא ביטוח מקיף, אשר מכסה נזקים הנגרמים לרכב שלנו עצמו, כמו גם מקרים בהם נגנב הרכב או יורד מהכביש לחלוטין בעקבות תאונה שעבר.

מאחר וביטוח מקיף יקר יותר משמעותית מביטוח חובה וצד ג', הוא מומלץ בעיקר למי שרכבו יחסית חדש ובעל ערך גבוה. במכוניות ישנות יותר אשר אינן שוות יותר מדי כסף, רכישת ביטוח מקיף מתגלה פעמים רבות כבלתי משתלמת. לכן חשוב לכל בעל רכב לבצע בעצמו את הבדיקה בהשוואה לשווי הנוכחי של רכבו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]