בדרך למפלגה דתית-ציונית חדשה? בכירי הרבנים יודיעו היום על איחוד - 0404
בדרך למפלגה דתית-ציונית חדשה? בכירי הרבנים יודיעו היום על איחוד איגוד רבני הקהילות

בדרך למפלגה דתית-ציונית חדשה? בכירי הרבנים יודיעו היום על איחוד

שמונה עשר רבנים, הנחשבים לבכירי וזקני הרבנים בציונות הדתית, יצאו היום יחד לראשונה בגלוי אל מול המצלמות, ויחלו להביע את דעתם המשותפת בנוגע לסוגיות שעל סדר היום הציבורי בישראל. כך חשף הבוקר (רביעי) יאיר אוריאל בערוץ 20.

לאחר שנים של פירוד ותחושת חוסר מנהיגות, התאגדו תחת השם 'תורת הארץ הטובה' רבנים מתתי-מגזר שונים בציונות הדתית, חלקם נחשבים לרחוקים זה מזה. נראה שמאמץ גדול הושקע על מנת להצליח לכנס את הרבנים השונים סביב שולחן אחד. היוזמה החלה לכרום עור וגידים לפני חצי שנה כאשר רבנים בכירים בציונות הדתית חשו כי דעת התורה בסוגיות הרות גורל שעל סדר העום היהודי והלאומי לא זכו למענה תורני הולם.

הרב דוד חי הכהן, ראש ישיבה ורב קהילה בבת ים ומחשובי רבני הציונות הדתית, סיפר בשיחה עימנו על היוזמה החדשה: "מדובר בכינוס שנקרא תורת הארץ הטובה. מכונסים בזה שמונה עשר רבנים, רובם ככולם תלמידים של הרב צבי יהודה. המטרה היא שתהיה כתובת להתייחסות לשאלות השעה, כמו שאלות של משפחה, שנת השמיטה שמתקרבת, היחס ליישובים בארץ ושומרון וביהודה ושומרון, שבת בפרהסיה הציבורית, ועוד שאלות בכל מיני נושאים".

מדובר בפורום רבנים שנפגשים באופן שוטף כבר חצי שנה, והצליחו עד כה לשמור את איחוד הכוחות שיזמו 'מתחת לראדר'.  הרבנים גיבשו וממשיכים לגבש החלטות מוסכמות וניירות עמדה, שהם למעשה פסיקות הלכה של בכירי הרבנים בציונות הדתית במגוון סוגיות.

בין הרבנים  – הרב חיים דרוקמן (ראש ישיבת אור עציון ולשעבר שר החינוך), הרב דב ליאור (רב שכונת בית אורות בירושלים ולשעבר רב העיר קרית ארבע), הרב אריה שטרן (רב העיר ירושלים), הרב צפניה דרורי (רב העיר קריית שמונה), הרב שמואל אליהו (רב העיר צפת), הרב יעקב אריאל (לשעבר רב העיר רמת גן), הרב יעקב שפירא (ראש ישיבת מרכז הרב), הרב מרדכי שטרנברג (ראש ישיבת הר המור), הרב מיכה הלוי (רב העיר פתח תקוה) הרב אליקים לבנון (רב אזורי שומרון וראש ישיבת אלון מורה) ועוד.

הרב דוד חי הכהן מסביר כי "המטרה היא להתייחס לשאלות ציבוריות מתוך שיקול דעת הלכתי וציבורי. המטרה אינה להתנגד או לפרסם דברים של פגיעה במישהו, אלא ההדרכה הישרה שצריכה להיות".

מבחינה פוליטית, חלק מהרבנים מזוהים עם מפלגת ימינה, בעוד חלקם ידועים כמתנגדים חריפים למפלגה ובפרט לעומד בראשה נפתלי בנט. זאת בעקבות מפגשים שלו עם רפורמים וקונסרבטיבים, יוזמת 'עזרת ישראל' שקידם בכותל במטרה לאפשר תפילות רפורמיות במקום הקדוש, חיזוק ארגוני להט"ב במשרד החינוך ועוד. בעקבות חילוקי הדעות הידועים בתחום, הוחלט בפורום הרבנים להימנע מעיסוק בשאלות פוליטיות. בשאר הסוגיות יוציאו הרבנים כאמור ניירות עמדה מוסכמים, ובמקרים של חילוקי דיעות תתקבל ההחלטה על פי דעת רוב הפורום.

האם לאיחוד הרבנים תהיה 'זרוע מבצעת'? הרב דוד חי הכהן אומר כי נכון לעכשיו לא קיים גוף מבצע, אך מעטים ששמעו על האיחוד הביעו מיד נכונות ליזום ארגון שיפעל למימוש החלטות הרבנים. הרב הכהן מעריך שלאחר הפרסום היום יצטרפו רבים מאוד ליוזמה.

תחושה חגיגית מלווה את ההשקה הרשמית של רבני 'תורת הארץ הטובה'. זאת כנראה בעיקר בעקבות התחושה המלווה את כל אנשי הציונות הדתית מזה עשור לפחות, כי אין קול תורני שאפשר לזהותו כ-'רבני הציונות הדתית'. כל רב שכונה וכל ראש ישיבה פוסקים הלכה ומדריכים איש איש בדרכו, ומחלוקות רבות מתגלעות כמעט בכל סוגיה.
כבר היום צפויים הרבנים למסור הצהרה משותפת ראשונה, ולפרסם נייר עמדה של פורום הרבנים בסוגיה הנפיצה של משפחה ונישואין.

האם אכן איחוד הכוחות יתגלה כהנהגה חדשה לציונות הדתית, שרבים מבין אנשיה הם למעשה תלמידים של לפחות אחד הרבנים שהתאגדו? ימים יגידו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]