החוק לשלילת אפוטרופוסות מהורה המואשם ברצח ילדיו - לא כולל נשים שרצחו? - 0404
החוק לשלילת אפוטרופוסות מהורה המואשם ברצח ילדיו – לא כולל נשים שרצחו? דוברות המשטרה

החוק לשלילת אפוטרופוסות מהורה המואשם ברצח ילדיו – לא כולל נשים שרצחו?

אתמול עבר בכנסת התיקון לחוק האפוטרופוס אשר שולל את הזכות ההורית מאדם אשר רצח, ניסה לרצוח או אנס את אחד מילדיו. אין חולק כי התיקון לחוקמביא עימו צדק לנפגעי עבירה, אך האם התיקון החדש לחוק יחול גם על נשים רוצחות או שמא רק על גברים רוצחים?

בוועדה לקידום מעמד האישה, קודם החוק בחקיקת בזק, ובתוך פחות מחודש עבר במליאה. על פניו, לשון החוק ראית נטולת מגדר, אלא שבדיקה מעמיקה של הצעת החוק ובעיקר את סעיפי החוק שהוחרגו מהתיקון, חושפת שהחוק הנועד למנוע אפוטרופוס מגברים בלבד ונשים שרצחו את תינוקן או את בני זוגן עשויות לא להחשב כמסוכנות לילדיהן והחוק לא יחול עליהן.

החוק המתוקן קובע, שאימהות אשר רצחו את תינוקן בשנת חייו הראשונה והורשעו בסעיף 303 לחוק העונשין – יכולות להמשיך להיות אפוטרפוס לשאר ילדיהן. בסעיף החוק מוסבר כי נשים נוטות לדיכאון אחרי לידה וכי אישה שרצחה את תינוקה בשנה הראשונה לחייו יש דין שונה "משום שעדיין לא החלימה לגמרי מתוצאות הלידה או משום תוצאות ההנקה לאחר הלידה" ולכן קובע החוק כי עונשה לא יעלה על חמש שנים: "על אף היות העבירה לפי הנסיבות בגדר רצח או הריגה, דינה – מאסר חמש שנים". כמו כן כאמור, רוצחת כזו תוכל להמשיך לשמש כאפוטרופוס לשאר ילדיה, ועל פי החוק לא תיחשב מסוכנת עבורם.

סעיף בעייתי נוסף בחוק קובע  כי אישה אשר הורשעה ברצח בן זוגה והורשעה לפי סעיף 301ב לחוק העונשין (ענישה מופחתת בטענת התעללות לכל היותר 15 שנים) – אינה מסוכנת לילדיה. למעשה, הטענה של רוצחות להתעללות מצד בן הזוג שנרצח, עולה באופן שיטתי ומאומץ (לעיתים בלחץ תקשורתי) על ידי שופטי בית המשפט. גם במקרה זה האשה שהורשעה ברצח בעלה, או חשודה ברצח, תוכל להמשיך להיות אפוטרופוס לילדיה גם לאחר המעשה בניגוד למקרים בהם גברים הורשעו או חשודים ברצח בנות זוגם.

מעמותת אבות למען צדק התייחסו לאפלייה בחוק: "מה שאמרו לנו המחוקקים השבוע זה שאישה שרוצחת גבר יכולה להיות אמא וזה לא מעיד על מסוכנות שלה כלפי ילדיה, מאידך גבר שרצח את אישתו, לא יכול להיות אבא.

לדברי המחוקקים, רצח של אישה חמור יותר מרצח של תינוק ולאישה מותר לרצוח את תינוקה ולא תשלל ממנה או תנטל ממנה זמנית האפוטרופוסות על ילדיה. למעשה על ידי טענה לדיכאון אחרי לידה או טענה להתעללות מצד בן הזוג, רוצחות מתחמקות מהעונש המקסימלי הקבוע בחוק לרוצחים ממין זכר וכעת יוכלו הנשים רוצחות גם להמשיך להיות אופוטרופוס לילדיהן, בניגוד לנעשה עם גברים רוצחים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]