חוק הפונדקאות נדחה בקריאה טרומית - 0404
חוק הפונדקאות נדחה בקריאה טרומית עדינה וולמן, דוברות הכנסת

חוק הפונדקאות נדחה בקריאה טרומית

מליאת הכנסת דחתה הערב (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק הפונדקאות של חבר הכנסת ניצן הורוביץ והצעות דומות של של חברי הכנסת איתן גינזבורג ומיקי לוי.

ההצעה של הורוביץ מבקשת להרחיב את מעגל הזכאים לביצוע פונדקאות גם לאב מיועד יחיד ובני זוג חד מיניים, ואת מעגל האימהות הנושאות כך שבת דודו של הורה מיועד תוכל להיות אם נושאת. מוצע לאפשר להורה יחיד לקבל תרומת ביציות להליך פונדקאות, ולהגביל את סכום התשלומים שניתן לאשר לאם נושאת ל-160,000. עוד מוצע למנות עובד סוציאלי מלווה לאם נושאת, ולקבוע איסור הפליה.

ההצעות של חברי הכנסת גינזבורג ולוי מבקשות להסדיר את הליכי הפונדקאות המבוצעים מחוץ לישראל, ולחייב ביצועם רק באמצעות חברות תיווך שקיבלו הכרה ובמרפאות מוכרות מסוימות, לקבוע עונש של שנת מאסר על ביצוע פונדקאות ללא חברת תיווך וכן לקבוע השתתפות של המדינה בסכום של עד 200 אלף ₪ בהליך פונדקאות מחוץ לישראל.

מוצע לאפשר גם לגבר יחיד להתקשר עם אם נושאת בהסכם נשיאת עוברים. מוצע גם לאפשר את הזכאות להתקשרות בהסכם נשיאת עוברים רק למי שאין לו יותר מילד אחד גנטי. מוצע להרחיב את מעגל האימהות הנושאות הפוטנציאליות, אך להגביל את גיל האם הנושאת ל-38 שנים, ואת מספר הניסיונות להשתלת הביציות המופרות לשלוש. עוד מוצע להגביל את התשלומים לאם הנושאת ל-160 אלף ש"ח לכל היותר ולפטור תשלומים אלה ממס הכנסה. מוצע גם כי תסקיר עובד סוציאלי לא יהיה תנאי הכרחי למתן צו ההורות, ודרישתו תישאר לשיקול דעת בית המשפט.

 

סגן שר הבריאות יואב קיש השיב והתייחס להצעת החור לביטול חזקת הגיל הרך שעלת להצבעה דקות ספורות לפני ההצבעה על חוק הפונדקאות ונדחתה. סגן השר קיש פנה לח"כ גינזבורג ואמר: "אתה אמרת שבעצם המניעה של ההצבעה על ההצעה הזו מונעת מימך להיות אבא. אני פגשתי את יריב, שהוא הומו שחתם הסכם הורות משותפת עם אישה, והוא הסתכסך איתה והיא זרקה את ההסכם לפח והוא לא רואה את הילד שלו. ובגלל חזקת הגיל הרך שאתה הצבעת נגד לפני שנייה, הוא לא רואה את הילד שלו. זה לא מפריע לך? כאן אתה לא סופר את האבא? איזו חבורת צבועים, הצבעתם נגד הזכות הבסיסית של אבא להיות אבא".

בהצעה של ח"כ הורוביץ תמכו 37 והתנגדו 45, בהצעה של ח"כ גינזבורג תמכו 39 והתנגדו 43 ובהצעה של ח"כ לוי תמכו 35 והתנגדו 45

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]