אושר בקריאה ראשונה: שלילת אפוטרופסות מהורה בשל רצח או ניסיון רצח - 0404
אושר בקריאה ראשונה: שלילת אפוטרופסות מהורה בשל רצח או ניסיון רצח דני שם טוב, דוברות הכנסת

אושר בקריאה ראשונה: שלילת אפוטרופסות מהורה בשל רצח או ניסיון רצח

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה הצעת חוק המבקשת לקבוע שלילת אפוטרופסות מהורה שהורשע ברצח, בניסיון רצח או באונס קטין בתוך המשפחה. 21 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים, והיא תוחזר לוועדה לקידום מעמד האישה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מאז שפרצה מגפת הקורונה לחיינו, קיימת מגמת החרפה במקרי אלימות במשפחה, בה יש לטפל בנחישות כדי לגדועה. התמודדות המדינה באלימות בתוך התא המשפחתי מציפה סוגיה מורכבת הקשורה להתערבות ולהשפעה של ההורה האלים בחייו של ילדו הקטין, קרי הזכויות והחובות של האפוטרופוס.

במצב החוקי הקיים, ההורה האלים ממשיך להחזיק באותן זכויות וחובות שלו כאפוטרופוס על ילדיו, גם בזמן שמתנהל כנגדו הליך משפטי. כך, המשפחה, לעיתים קורבנות האלימות, "כבולים" תחת סמכויות האפוטרופוס של ההורה האלים במשך התקופה הארוכה".

ח"כ גדעון סער: "אנחנו מביאים הערב לקריאה הראשונה את אחת מהצעות החוק החשובות שנידונו בכנסת הזאת ובעזרת השם אני מאמין שנזכה גם להכניסה לספר החוקים. הצעת החוק הזה מעבירה מסר ערכי ומוסרי חשוב כשהיא קובעת שלילה של אפוטרופסות בעבירות חמורות כמו רצח ניסיון לרצח ואונס קטין שמתבצעות בתוך התא המשפחתי.

כאשר המקום שאמור להיות מקום מוגן והוא הופך שלדה קטל. המסר שהכנסת עומדת לקבוע בחוק הזה הוא רוצח לא יכול להיות אבא ואבא לא יכול להיות רוצח".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]