לאחר התעללות קשה: צפו בשיקום הסוס שננטש פצוע במג'ד אל כרום - 0404
צילום: חוות השאנטי

לאחר התעללות קשה: צפו בשיקום הסוס שננטש פצוע במג'ד אל כרום

ביום חמישי האחרון נודע לענבל קסם, מייסדת "חוות השאנטי עתלית – חוות חופש שיקומית לבעלי חיים" כי ישנו סוס במצב קשה שנמצא שרוע על מעבר חצייה במג'ד אל כרום, חסר יכולת לזוז. עם קבלת תמונת הסוס, ליבה התכווץ. למרות המצב הקשה בחווה, שנקלעה לקשיים חמורים בעקבות משבר הקורונה והחליטה לא לקלוט יותר חיות חדשות, ענבל לא יכלה לעמוד מנגד.

בסיוע רפעת קדאח, מחלץ שעזר לענבל בעבר בחילוץ סוסים, וניב נחום, פעיל למען בעלי חיים, נסעה ענבל לפגוש את הסוס. הוא שכב על הרצפה, רועד, חלש, רזה מאוד ובקושי הגיב. תוך ספק שישרוד את הנסיעה, השלושה לקחו אותו אל החווה. הוטרינרים ד"ר טל לוי וד"ר אחמד דסוקי הגיעו בדחיפות לטפל בסוס, שלאחר מכן קיבל את השם נתנאל.

במשך סוף השבוע התברר מצבו הרפואי – נפיחויות בגרון, שיניים במצב הזנחה קשה עד כדי חוסר יכולת לאכול, נפיחות גדולה ברגל אחת ובצקות בכל הרגליים, גב קמור מרכיבה מופרזת ועל גופו צלקות רבות המעידות על הזנחה, הכאה והתעללות ממושכת. עד לרגע זה צמודים אל נתנאל ענבל, מתנדבי החווה והוטרינרים. הוא עבר שטיפת קיבה פעמיים, קיבל אנטיביוטיקה ועירוי. פעמיים הוא נפל והיה צריך להרים אותו עם מחפרון, כי הרגליים שלו חלשות.

כעת מצבו משתפר, ובחווה ממשיכים להילחם על חייו ועל בריאותו. ענבל קסם: "השיקום עומד להיות מאוד ארוך, הוא נמצא בפיקוח וטרינרי 24/7 ובהשגחה צמודה. יש לו הרבה בעיות אבל צריך לפתור אותן אחת אחת. קודם התאוששות ראשונית כדי שיוכל להתחזק ואז נוכל לטפל גם בבעיות הפנימיות. 

מדובר בסוס ש"קרעו לו את הצורה", ואז הפקירו אותו למוות ברחוב, בגשם. רואים את זה על הגוף שלו ועל העיניים שלו. התעללו בו, לא התחשבו בו, ופשוט השתמשו בו כחפץ ולא כבעל חי שמגיע לו גם כבוד. שברו גם את גופו וגם את רוחו. זו לא הפעם הראשונה, ולצערי גם לא האחרונה, שאנחנו מקבלים חיות במצב כ"כ קשה, אך יש לנו כאן הרבה סיפורי הצלחה וחיות שהשתקמו וחיות כיום בכבוד ועם הרבה אהבה. באני המאמין שלי לכל יצור חי באשר הוא מהקטן לגדול מגיעה את הזכות לחיים, לכבוד, לראייה ולאהבה. ולכל אחד ואחת מגיע שיילחמו עבורו ובשבילו ויעשו הכל כדי לעזור לו להיות במקום טוב יותר.

אחד הדברים החשובים שחוות השאנטי עושה, מעבר לשיקום של בעלי החיים, זה לתת לכל חיה שנכנסת את המקום להאמין שוב בבני אדם. אני רוצה להודות לכל מי שעוזר לנו עד עכשיו ולפנות לציבור – אנחנו במצב מאוד קשה וכל תרומה עוזרת לנו לשרוד. אנחנו זקוקים ומודים על כל תרומה, קטנה כגדולה.

מאוד חשוב לנו להודות לאזרחי מג'ד אל כרום ולמשטרת מג'ד אל כרום, למחלץ רפעת קדאח, ל"יובלי ארץ ישראל בניה והנדסה" ולוטרינרים".

חוות השאנטי היא חוות חופש ייחודית הממוקמת בעתלית ופועלת למען שיקום בעלי חיים וחיבור בין אדם לחיה. בחווה מתגוררים מעל 250 בעלי חיים ממגוון זנים. היא הוקמה ומנוהלת על ידי ענבל קסם, בתמיכה של מתנדבים מהאזור. לתרומות – פייבוקס חוות השאנטי 052-6256664, למעקב אחרי מצבו של נתנאל – Facebook Shanti Farm.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]