מפגע ביטחוני ובריאותי: תושבי מבוא חורון דורשים משר הביטחון לעצור את מעבר השב"חים צמוד ליישובם - 0404
מפגע ביטחוני ובריאותי: תושבי מבוא חורון דורשים משר הביטחון לעצור את מעבר השב דוברות מבוא חורון

מפגע ביטחוני ובריאותי: תושבי מבוא חורון דורשים משר הביטחון לעצור את מעבר השב"חים צמוד ליישובם

מידי יום, עשרות ומאות שב"חים חוצים את גדר ההפרדה בסמוך ליישוב מבוא חורון. את השב"חים אוספים רכבי הסעות ולעיתים אף אוטובוסים אשר מסיעים אותם לישראל.

בעקבות הפרצה, אנשי היישוב מבוא חורון פנו אל שר הביטחון, בני גנץ באמצעות עורכי הדין מנשה יאדו וחיים בלייכר מארגון חוננו בדרישה לתקן את הפרצות באופן מידי, לפעול בכל האמצעים ולמגר את התופעה החמורה בה מסתובבים ערבים מהרשות בשטח ישראל ללא בידוק וללא אישורי כניסה.

במכתבם ציינו את הפגיעה והחשש הביטחוני ליישוב ותושביו. בנוסף צוין כי הפגיעה איננה רק בתשתיות אשר הושקעו בהם סכומי עתק והדגישו כי "הכניסה דרך הפרצות שוחקת עד דק את אלמנט ההרתעה וגורמת לקריסה של פרויקט בטחוני לאומי שהקימה מדינת ישראל".

לאור התחלואה הגדלה ברשות הפלסטינית, מעבר השב"חים מביא עימו גם חשש כבד של העברת הקורונה משטחי הרש"פ לישראל. השב"חים חוצים את הגדר ללא כל בדיקה וביקורת ויתכן כי גם חולי קורונה מסתננים לישראל.

התושבים מספרים כי בחודשים האחרונים נמצאו פרצות רבות בגדר ההפרדה בסמוך ליישוב מבוא חורון. באותה העת נסגר מעבר מכבים בשל החשש מההדבקה בקורונה ופועלים מהרשות ללא אישורי עבודה עברו את הגדר בצורה בלתי חוקית.

בעקבות מעבר השב"חים ההמוני, הנחה אחראי הביטחון את תושבי היישוב לנהוג במשנה זהירות ואף אסר על תנועה באזור הצפוני של היישוב בשל נוכחות של שב"חים במקום "יש להדגיש שהסיכון לא מתוחם לאזורים הנ"ל אלא קיים בכל אזור היישוב, שכן השב"חים עושים באזורים הסמוכים ליישוב ככל העולה על רוחם וקיימת סכנה ממשית לפגיעות חמורות חלילה בגוף ונפש" כתבו עו"ד יאדו ובלייכר בפנייתם אל שר הביטחון.

עוד טוענים התושבים כי מחדל הפרצות בגדר ההפרדה פורסם בכלי התקשורת, אך לא טופל ומידי יום ביומו ממשיכים להגיע אוטובוסים והסעות מאורגנות של עובדים אשר נכנסים לתוך שטח מדינת ישראל ללא בידוק ולא אישורי עבודה.

לדברי התושבים: "קיימת כאן השחתה של תשתית ביטחונית אשר רק בשנים האחרונות הושקעו בה סכומי עתק. ההשחתה איננה רק של ברזלים ואמצעי חישה אלא של עצם מושג ההפרדה שייצרה הגדר בהשקעת עתק, אשר בימים אלו ממש נשחק, ואת אשר קשה לבנות קל להרוס. נכון להיום השקעה של תקציבי העתק יורדת לטמיון לנגד עיננו ומדובר בביזיון בלתי סביר. הכניסה הבלתי מבוקרת פותחת פתח למודיעין מקדים לפיגועים חלילה בהמשך".

במכתב הזכירו התושבים לשר גנץ את האירוע שארע לפני כשלוש שנים במחסום בהר אדר, בו נרצחו שלושה ישראלים ביניהם לוחם מג"ב, ובתגובה לכך שופצה עמדת הכניסה לישראל ושוכללה על מנת להגן על אנשי כוחות הביטחון במקום. התושבים הבהירו כי "כל זה יורד כעת לטמיון כאשר הגדר פרוצה לכל אורכה".

עו"ד חיים בלייכר: "מדובר במפגע ביטחוני ובריאותי חמור. במצב היום שערביי יו"ש חיים תחת הנהגה מסיתה ומהווים בעצמם סביבה תומכת טרור יש פוטנציאל סכנה עצום מהימצאותם וכניסתם למרחבי האוכלוסייה הישראלית. הן מבחינת סכנת הטרור והן מבחינת כך שמורא החוק הישראלי לא חל עליהם ולא נאכף כלפיהם.
בנוסף, ישנה עליה חדה בתחלואה אצל הפלסטינים, ולמעבר חופשי של מאות ואלפי שב"חים לשטחי ישראל ללא בדיקה וללא ביקורת יכולה להתפתח להדבקה המונית בישראל. לצערנו המשך המחדל מהווה הפקרה חמורה של אזרחי ישראל מצד משרד הביטחון האחראי לביטחונם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]