ועדת הכלכלה אישרה: חוק הפיקדון יחול על מכלי המשקה הגדולים החל מעוד שנה - 0404
ועדת הכלכלה אישרה: חוק הפיקדון יחול על מכלי המשקה הגדולים החל מעוד שנה רפי קוץ, לשכת העיתונות הממשלתית

ועדת הכלכלה אישרה: חוק הפיקדון יחול על מכלי המשקה הגדולים החל מעוד שנה

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום את הצו שהגיש המשרד להגנת הסביבה הדוחה בשנה את תחולת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים. כזכור, לפני למעלה מחודשיים דנה הוועדה באפשרות להחלת חובת הפיקדון על בקבוקי המשקה הגדולים, וכעת נענתה לבקשת המשרד ואישרה את הצו. כמו כן נקבע כי הצו יכנס לתוקף בעוד שנה מהיום בדיוק, ב-1 בדצמבר 2021.

ח"כ מרגי: "אם מישהו ינסה לשים כיפה על מכלי המשקה הגדולים והפיקדון – אנחנו לא שם. נקיים דיון ענייני האם הפתרונות המוצעים הם הכי טובים וישימים בלוחות הזמנים. הנחות העבודה כדאי שיהיו מבוססות על מסמכים וניסיון העבר. לדחות בעיות זה לא פתרון ולא תוכנית עבודה".

השרה להגנת הסביבה גמליאל הציגה את הצו והתייחסה לדברי היו"ר מרגי. "לא נשים כיפה אבל אנחנו רוצים להוציא את הפקק שתקוע כבר כל כך הרבה זמן. אחרי שנים של עיכובים בממשלות קודמות, וחודשים של דיונים שאני קיימתי בחנו את כלה אפשרויות והחלטתי להחיל את חובת הפיקדון על המכלים הגדולים, בקבוקי ליטר וחצי ומעלה. היום התכנסנו לקבוע את המועד בלבד. החוק קיים ולא צריך לשנות אותו. סברתי בהתחלה שאפשר יהיה להתכנס לתוך 60 יום, אבל בגלל הקורונה נדרשת היערכות עד מקסימום שנה מתום התקופה הנוכחית".

מנהל תחום רשתות המזון באיגוד לשכות המסחר, נמרוד הגלילי, אמר כי רשתות המזון הן לא המזהמות והן אלה שיצטרכו להגדיל את המשאבים שלהן פי 3 כדי ליישם את החוק. יו"ר תאגיד המחזור אלה, אמיר חייק, אמר כי לא ברור כיצד המחזור יתבצע והאם מה שיקרה בתל אביב יקרה גם בדימונה. השרה גמליאל אמרה בתגובה כי היו לחברות 10 שנים להתכונן לזה.

ח"כ יוראי להב הרצנו בירך על הצו, אך ביקש לדעת האם ניתן להתמודד עם האתגר תוך זמן קצר יותר, אולי אפילו חצי שנה. השרה גמליאל אמרה כי המחוקק קבע חודשיים ואפשר לה לקבוע בצו תקופה אחרת, היא ביקשה לעזוב את הדיון, אך היו"ר מרגי עצר אותה ואמר כי אין בכוונתו לקיים הצבעה לפני שהדיון הסתיים. ח"כ תמר זנדברג אמרה כי צריך להודות שישנם לחצים, והיו"ר מרגי אמר בתגובה כי עליו לא הופעלו לחצים ומי שאיימו עליו שילך למשטרה.

רמי לוי, הבעלים של רמי לוי שיווק השקמה, הזהיר שעכשיו נראה את כל הבקבוקים זרוקים בפחי האשפה. ח"כ הילה שי וזאן אמרה כי בסוף רשתות המזון יצטרכו לממן את מכונות האיסוף. מנכ"ל תאגיד המחזור תמיר, רני איידלר, אמר כי זה לא מובן מאליו שהציבור יקבל את כספו בחזרה. היו"ר מרגי קרא להם שלא להלין על המצב, שכן היו להם 10 שנים להיערך אליו.

במהלך הדיון ציין היו"ר מרגי כי נשלחה עמדה מקצועית ממשרד הכלכלה, אך נאסר על אנשי המשרד להגיע לדיון. אנה נמקוב, יועצת שר הכלכלה עמיר פרץ, אמרה כי העמדה של המשרד נשלחה מלוביסטים ולא מהמשרד. היו"ר מרגי קרא לה לבדוק את הנושא ולהגיש תלונה. נמקוב הוסיפה כי עמדת השר היא חד משמעית בעד הצו.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי, הקריא מסמך של מושל מדינה באוסטרליה, הכותב כי "חברות המשקאות הבינלאומיות ערכו במשך 30 שנה קמפייני הפחדה נגד כל אחת מהממשלות שהעזו להעלות על הדעת לשים 10 סנט של ערך כלכלי על הבקבוקים. תעשיית המשקאות וקוקה קולה מימנו קמפיינים של דיס אינפורמציה נגד הפיקדון ובמשך שלושים שנה הם הצליחו". 

פרופ' דורון לביא, המייעץ למשרד להגנת הסביבה, הציג נתונים לפיהם יהיו 3,000 מכונות איסוף – מכונה על כל 3,000 איש וכל מכונה שווה למעשה 25 מחזוריות. לדבריו, 2,600 מכונות יביאו לכיסוי של 81% מהאוכלוסייה ותוספת של 400 מכונות תאפשר להגיע ל-96% מהאוכלוסייה. ח"כ רול שאל כמה מכונות יהיו בתל אביב ובפריפריה. לביא השיב כי במרכז הארץ יהיו מאות מכונות ובטבריה, למשל, בה חיים 45,000 איש יהיו 9-10 מכונות. עוד הוסיף לביא כי עלות הטיפול לקמעונאי תעמוד על 6 אגורות לבקבוק ויצרניות המשקאות יחסכו תשלומים לאל"ה.

בתום הדיון הציע היו"ר מרגי לקבוע תאריך ברור לכניסת הצו לתוקף, על מנת שכל המשק יוכל להיערך לכך. השרה ביקשה לקבוע זאת על 1 בדצמבר 2021. הצו אושר כמעט פה אחד, כאשר היו"ר מרגי וחברות וחברי הכנסת קרן ברק, אתי חוה עטייה, הילה שי וזאן, עידן רול, תמר זנדברג, אימאן חטיב יאסין ואנטאנס שחאדה הצביעו בעד ואילו ח"כ יצחק פינדרוס נמנע.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]