ח"כ שיר: "כיצד נמנע מהרשות להשתלט על מזבח יהושע בן נון?" - 0404
ח

ח"כ שיר: "כיצד נמנע מהרשות להשתלט על מזבח יהושע בן נון?"

מזבח יהושע בן נון הוא אתר ארכיאולוגי בהר עיבל, הנתון בשליטה של מדינת ישראל, וממוקם ליד שטח בשליטת הרשות. לאחרונה, הניחה הרשות תשתיות חשמל עד לגבול שטח C בהר עיבל.

חברת הכנסת מיכל שיר (ליכוד) הגישה היום (רביעי) שאילתא דחופה למשרד הביטחון, על מנת לבדוק האם משרד הביטחון פועל כדי למנוע מהרשות להשתלט על מזבח יהושע בן נון, שכן אין מניחים תשתיות חשמל סתם כך.

השר במשרד הביטחון, חבר הכנסת מיכאל ביטון השיב לשאילתא: "תשתית החשמל שהונחה בהר עיבל היא תשתית המוכרת ושאושרה על ידי פיקוד המרכז. בעבודות התשתית אין פגיעה בארכיאולוגיה ובכלל זה באתר מזבח יהושע בן נון. מעבר לכך, לא ניתן לפרט עקב סיבות מבצעיות".

תשובה זו לא הניחה את דעתה של חברת הכנסת מיכל שיר, והיא ביקשה מהשר ביטון הבהרה: "אנחנו רואים שהרשות משקיעה מאמצים תקציביים באתר המורשת הזה, האם מדינת ישראל פועלת במקביל ומשקיעה תקציבים, כוח אדם,  ותוכנית בפיתוח האתר הזה, שהוא אתר מורשת מהחשובים ביותר של עם ישראל בארצו, והאם מתקיים מאמץ מודיעיני לאיתור וסיכול ניסיונות השתלטות על אתרי מורשת לאומית בכלל, ובאתר זה בפרט?".

השר ביטון השיב בפעם הזו תשובה מעט פחות רשמית, והטיל את האשמה על מדינת ישראל בכך שהמנהל האזרחי לא מתוקצב ולא ערוך להגן על שטחי C: "מדינת ישראל לא בנתה מנגנון מתפקד, חד, מהיר ביהודה ושומרון. היא לא בנתה ולא בונה ולא מתקצבת, ויש אנשים טובים במנהל האזרחי שעושים עבודה קשה מאוד, אך המנהל האזרחי בנוי כפי שהוא שירת 50 אלף מתיישבים בעבר, והיום יש כבר חצי מיליון תושבים.

הוא בנוי כפי ששירת 2 מיליון ערבים ויש שם כבר 4 מיליון. המבנה הארגוני של המנהל האזרחי לא עונה על המטרות הלאומיות והמדיניות של ישראל בעת הזאת, והדבר הזה פוגע בכלל האזרחים, בראש ובראשונה באזרחים יהודים ביהודה ושומרון ופוגע גם בערבים, ואת מכירה את הנושא, כי את פעלת מולי ואיתי ביחד למען חיבור יישובים לחשמל, וזוהי סוגיה משיקה למה שאנו מכנים שמירה על שטחי C. המנהל לא יכול ולא מאורגן למלחמה על שטחי C. אין מלחמה על שטחי C, זה בלוף של מדינת ישראל. בלוף של ממשלת ישראל.

בכל יהודה ושומרון יש 17 פקחים, פקחי סביבה, פקחי קרקע, פקחי תכנון ובנייה. במאמץ מיוחד של השר למורשת הוא מארגן 5 פקחים לארכיאולוגיה, שזה עיקר הפנייה שלך, שמירת אתרי מורשת, והוא עדיין מחפש את הכסף כדי להעביר למנהל, כדי שניקח 5 פקחים כדי לשמור על אתרי מורשת וארכיאולוגיה. אם רוצים שלא יהיו עבירות בנייה בשטחי C ותהיה אפקטיביות ויהיו פתרונות של תשתית וחשמל ומים ושירות לאזרחים, צריך לעשות רביזיה"

חברת הכנסת מיכל שיר השיבה בתגובה כי אולי הפתרון המתאים הוא "להחיל ריבונות, זה יפתור את הכל". השר ביטון השיב: "גם ריבונות עולה כמה שקלים, את יודעת. ריבונות זה יכול להיות הצהרה, אבל מישהו צריך לעשות פיקוח, לתת שירות. אז בנתיים עם ריבונות או בלי ריבונות אני אומר בצער ובכאב – אין לנו את המבנה הארגוני שתומך בכל הבעיות והאתגרים האזרחיים והלאומיים של ישראל ביהודה ושומרון, ואנו נמשיך לבוא לכאן להשיב לשאילתות על חשמל ועל מים ועל דרכים והסדרת תקנת השוק, והסדרת קו כחול ומאבק על שטחי C ושמירה על ארכיאולוגיה.

הייתי בבית אל לפני יומיים, אצל ראש המועצה הנפלא שי אלון, בלב העיר יש ישוב יהודי עם מקווה, ועשיו נתגלה שם כלי אבן של הכוהנים, מורשת אבותינו, לידו אתר נטוש ולא מוגן, סולם יעקב. עכשיו עם המנהל נסמן מספר אתרי מורשת כדי לשמור עליהם ולהשקיע בהם, אך זה טיפה בים. במקרה שבו פנית, האתר לא יפגע, הוא נשמר והעבודות מבוצעות כך שהאתר יישמר לדורות הבאים".

שיר, אשר פועלת רבות עבור ההתיישבות ביהודה ושומרון, הובילה לכך שבחודש אוקטובר האחרון חוברו מאחזים צעירים ביהודה ושומרון לחשמל ומים רציפים, שעד אז לא הוסדרו כהלכה על ידי המדינה, ויישובים נוספים יחוברו לחשמל ומים בעבודה אינטנסיבית של שיר מול משרד הביטחון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]