מוא"ז שומרון: הנדל מדלג על יו"ש בפריסת הסיבים האופטים. הנדל: זה שקר - 0404
מוא דוברות הכנסת

מוא"ז שומרון: הנדל מדלג על יו"ש בפריסת הסיבים האופטים. הנדל: זה שקר

שר התקשורת, יועז הנדל, מקדם בחודשים האחרונים את "תוכנית הסיבים" אשר תאפשר תשתית אינטרנט מהירה לכל תושבי מדינת ישראל.

כחלק מהתוכנית תונח תשתית לסיב אופטי שתאפשר גלישת אינטרנט במהירויות גבוהות מאוד. מכיוון שחברת בזק טוענת שחיבור הפריפריה לתשתית זו אינה כלכלית עבורה, הוקמה קרן שהיא למעשה קרן ממשלתית אשר תסבסד את הנחת התשתית באיזורי הספר.

על פי החלטת שר התקשורת יתועדפו כל יישובי הגבול – יישובי הספר מעוטף עזה דרך הנגב, הגליל והערבה. כולם מלבד יישובי יו"ש, אשר גם הם כידוע, יישובי ספר הנמצאים בצמוד לרשות בדיוק כמו בעוטף עזה ויישובי הספר האחרים.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, פנה במכתב דחוף לשר הנדל וקרא לו לחזור בו מהחלטתו להדיר את יו"ש מהתוכנית לתעדוף יישובי ספר לחיבור לתשתית האינטרנט המתקדמת.

דגן: "לתדהמתי התברר לי כי בהחלטה תמוהה ביותר, בחר משרד התקשורת לתעדף את כלל איזורי הספר במדינת ישראל – מלבד איזור יו"ש אשר איננו מתועדף. דבר זה אושר הן על ידך בפני והן בכתב ע"י יועצך בפני המועצה האזורית שומרון. לא ייתכן שמשרד התקשורת של מדינת ישראל יחרים בצורה ברורה חצי מליון אזרחים של מדינת ישראל יישובי הר חברון. הם פריפריה לא פחות מהנגב הצפוני. הישובים איתמר ואלון מורה הם לא פחות איזור קו עימות ואיזור ספר מעוטף עזה (שתיהן צמודות לרשות הפלסטינית ושתיהן סופגות טרור).

החלטה זו, הופכת הלכה למעשה את כל תושבי יו"ש לסוג ב'. הטענה שבשלב מסויים כל הישובים בארץ יחוברו לתשתית אינטרנט נאותה אינה רלוונטית משום שאם מתעדפים את כל איזורי הספר מלבד יו"ש אנחנו נהיה אחרונים ולכך משמעויות דרמטיות".

מטעמו של השר הנדל נמסר בתגובה: "לצערנו יוסי דגן לא הצליח להבין את הרפורמות בשוק התקשורת. תושבי השומרון לא זקוקים לאוויר בתקשורת אלא לתשתיות תקשורת.

מה שכתב זה גיבוב של פרטים לא נכונים. אין ביניהם לבין המציאות שום קשר.

מציעים לו לפנות לחבריו ראשי המועצות באיו״ש שנהנים מהמהפכה בשוק התקשורת, למען רווחת תושביהם. הם יסבירו לו על עבודת משרד התקשורת ואיך מקדמים תשתיות.

רק השבוע חוברה העיר מעלה אדומים לסיבים אופטיים, אריאל בדרך, בזק ושאר החברות קיבלו רישיון כדי לתת שירות באיו״ש אחרי 36 שנה.
שר התקשורת מציע למועצה לקחת פרויקטור לעניין שמבין בתחום התשתיות".

עוד הוסיפו מטעמו של הנדל כי במתווה סיבים שהובא לממשלה ע"י השר הנדל ואושר, כתוב כך: "על שר הביטחון להנחות את המפקד הצבאי להטמיע, בשינויים המחויבים וככל הנדרש, את יישום החלטה זו לגבי תשתית התקשורת ביהודה ושומרון, וכל הוראה רלוונטית אחרת שתינתן בהמשך לה, וכן להנחות את שר התקשורת לערוך התאמות על מנת לאפשר יישום של ההחלטה כאמור באזור יהודה ושומרון, ככל שיידרשו".

בנוסף, בתזכיר חוק שנמצא על שולחן הממשלה כתוב שתהיה פריסה בכל מקום בישראל ובכלל כך באזורי יהודה ושומרון, הן על ידי בזק והן על ידי קופת התמרוץ.

במועצה אזורית שומרון, התייחסו לתגובת הנדל: "על פי התגובה כנראה שבמשרד התקשורת שכחו אמת מה היא. בכדי לדייק את העובדות: הערים אריאל ומעלה אדומים חוברו לתוכנית הסיבים משום שמדובר בישובים גדולים שחיבורם לתשתית הסיבים האופטיים כלכלית לבזק.

הבעיה נוצרה בישובים הקטנים שחיבורם לתשתית הסיבים אינה רווחית לבזק דוגמת יישובים בערבה בגולן וביו"ש ועל כן משרד התקשורת הקים קרן ממשלתית שתסבסד את החיבור של ישובים אלו לתשתית האינטרנט המתקדמת אלא שבהחלטה תמוהה כאמור הוחלט להדיר את יו"ש מועצה אזורית שומרון והמחנה הלאומי כולו ייאבקו ויסכלו את ההדרה הזו שכמוה אין באף משרד ממשלתי. פרוייקט הסיבים הוא הפקרה של יו"ש והפיכת התושבים לתושבים סוג ב".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]