מוא"ז בקעת הירדן יוצאת למלחמה בשריפות הפסולת החקלאית: "מנסים ליצור בקעה נעימה ונקיה יותר" - 0404

מוא"ז בקעת הירדן יוצאת למלחמה בשריפות הפסולת החקלאית: "מנסים ליצור בקעה נעימה ונקיה יותר"

מיזם משותף של מועצה אזורית בקעת הירדן ואיגודי החקלאים במושבים בקעה יוצא למלחמה בזיהום הנגרם מהפסולת החקלאית. המיזם פועל לעצור את שריפות הפסולת ולמצוא פתרונות לכמויות האדירות של פסולת הפלסטיק הנוצרת מהחקלאות בבקעת הירדן, אשר מזהמת את האוויר והסביבה. האחראיים למיזם מציינים כי בשלב זה למדינה אין פתרון ישים למצב, דבר אשר מקשה על החקלאים ומוביל לשריפות הפסולת מחוסר ברירה. כנס של "הפורום לישראל ירוקה' ידון היום בבעיה ויעסוק במציאת פתרונות מעשיים.

נעם וייסלר, יו"ר הועדה החקלאית במועצה האזורית בקעת הירדן סיפר "כל נושא השריפות החקלאיות והטיפול בנושאי איכות הסביבה הוא נושא שלקחנו ברצינות במועצה ואנחנו רוצים לקדם אותו, ובכך להפוך את הבקעה לנקייה ונעימה יותר. אנחנו מנסים למצוא פתרונות שיהיו טובים ויחזיקו מעמד לאורך זמן. מצד שני, אנחנו לא רוצים להשית עלויות יותר מידי גבוהות על החקלאים, משום שהם נאבקים מידי יום בעלויות של מים, עובדים ועוד" אומר וייסלר.

בנוגע לשיתופי הפעולה בנושא מסביר וייסלר כי "הבקעה מתפתחת ורוצה איכות חיים טובה יותר, ואנו רוצים ליצור פה איזשהו קואופרציה. אנחנו צריכים פה את המדינה שתייצר פתרון קצה טוב וישים. אני מסתובב בשטח ואני רואה שזה מפריע לחקלאים, הם לא רוצים לזהם והם רוצים ליצור סביבה יותר נקייה".

כאמור, היום (ג') ייערך כנס ייחודי בנושא שריפת פסולת חקלאית בישראל, בהשתתפות השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל, יוסי בר מפקד המשטרה הירוקה, גלעד אך מנכ"ל הפורום לישראל ירוקה, ראשי רשויות, בכירים במשרד החקלאות, בכירים בענף המחזור והסביבה במשק הישראלי ואישים נוספים. את הכנס יזמו בפורום לישראל ירוקה, וזאת לאור התגברות תופעת שריפות הפסולת החקלאית אי אורגנית בישראל.

בכנס יערכו פאנלים במספר סוגיות. המושב הראשון יעסוק בהשפעת התופעה, המושב השני יעסוק ביזמות ופתרונות לתופעה, לסיום יערך פאנל בנושא פרקטיקת שינוי מציאות הסביבה בישראל, הכנס ישודר בזום וברשתות החברתיות.

וייסלר, שאחראי על המיזם של המועצה האזורית בקעת הירדן יחד עם החקלאים, מפנה חלק מהאחריות אל המדינה וטוען כי "המדינה צריכה להבין בדיוק מה היא רוצה ואיך היא בונה פה מנגנון שיהיה נכון, ושלא יצור לחץ או עלות גבוהה בצד אחד, כי זה פתרון שלא יחזיק לאורך זמן. פתרון חד ומהיר יוצר מרמור ומציאות שחקלאים לא יוכלו להמשיך ולעבוד, או מתיחויות מול הפקחים. אנחנו צריכים את המעטפת של המדינה, היא צריכה להכניס את היד לכיס, ולתכלל את זה נכון".

עוז אביעד, פקח איכות סביבה של מועצה אזורית בקעת הירדן הוסיף כי "לחקלאים לא היה מענה מסודר בנושא של פינוי פסולת פלסטיק. התחלנו בתוכנית הסברה מול החקלאים, בניסיון לעבוד מול האיגודים החקלאיים של המושבים, לייצר מקום איסוף לכל הפסולת האי-אורגנית של החקלאות כאשר משם מפנים את זה. הבעיה היא שאין לנו פתרון קצה, מטעם המדינה, שיוכל לתת מענה לחקלאים שהוא גם כלכלי ומשתלם. בעבר היו באים ומפנים את הפסולת למפעלי מחזור של פלסטיק, כיום המחיר של הפלסטיק ירד, ולכן כבר לא מפנים אותו מכאן. מה שקורה הוא שכל חקלאי לוקח ומעביר את הפסולת לשטח פתוח כך בעצם אי אפשר לדעת למי שייך הפסולת. ויום אחד מגיע מישהו ומדליק מזה מדורה".

על השריפות של הפסולת המסביר אביעד כי "הפלסטיק מזהם את הסביבה באופן מסוכן, ולכן אנחנו בעצם מנסים למצוא פתרונות יחד עם החקלאים, כדי שיהיה לנו את שיתוף הפעולה המרבי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]