אושר: מענק של עד 13,200 ש"ח למשרתי שירות לאומי חרדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת - 0404
אושר: מענק של עד 13,200 ש שמעון מלכה, דוברות הכנסת

אושר: מענק של עד 13,200 ש"ח למשרתי שירות לאומי חרדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת

ועדה משותפת לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות וועדת חוץ וביטחון, בראשות ח"כ חיים כץ, אישרה צו שיעניק מענק חד פעמי של אלפי שקלים למשרתי שירות לאומי חרדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו בעקבות משבר הקורונה. מדובר במשרתים אשר רבים מהם בעלי משפחות, שאינם זכאים על פי חוק לדמי אבטלה בשל הגדרתם כמתנדבים בשירות הלאומי-אזרחי.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ: "אנחנו דוחפים ועוקבים אחר הנושא הזה כבר תקופה ממושכת. דרשנו מענקים למשרתים החרדים וגם לחיילים בעלי היתר עבודה שכבר חודשים מתנהלים ללא הכנסה וללא סיוע מהמדינה. אנחנו מחליטים היום לא לעכב את האחד עבור האחר, אבל נמשיך ללחוץ ולהילחם עבור פתרון גם לחיילים".

במהלך הדיון עלה כי משרתים אחרים בשירות הלאומי, בהם מעל 5,000 משרתים ערבים, לא יהיו זכאים למענק. על כך הוסיף ח"כ כץ: "אנחנו רוצים לתת לכל מי שמשרת, לעודד, לתגמל ולחזק אותם, ולכן נילחם על פתרון גם עבורם".

התנאים לקבלת המענק הם פגיעה של 25% לפחות בהכנסתו של המשרת כשכיר וכן שההכנסה החודשית לנפש משוקללת במשפחתו, כולל דמי הכלכלה המשולמים לו במסגרת השירות, אינה עולה על 4,681 ₪. סכום המענק יקבע על פי מספר חודשי העבודה של המשרת טרם או במהלך המשבר החל מדצמבר 2019 בצירוף מצבו המשפחתי- רווק, נשוי ללא ילדים או נשוי עם ילדים.

משרת נשוי עם ילדים שעבד חודשיים-שלושה לפני שאיבד את עבודה יקבל מענק של 6,000 ₪

משרת נשוי עם ילדים שעבד 4-5 חודשים יקבל 9,900 ש"ח

משרת נשוי עם ילדים שעבד מעל 6 חודשים יקבל 13,200 ש"ח

ראובן פינסקי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי אמר: "המענק אמור לסייע למשרתים חרדים שנקלעו לקשיים בשל משבר הקורונה. במסלול הזה המיועד לחרדים הנחת היסוד היא שבאופן אוטומטי מותר לעבוד כדי שהמשרת ידע שיוכל לפרנס את משפחתו בכבוד. אין לנו היום מנגנון של סיוע כלכלי לאותם משרתים במצב של מצוקה כלכלית".

מארגון בצלמו שהוביל את המאבק בירכו: "הגיע הזמן שמי שפעל למענינו נפעל למענו חזרה. אנחנו מברכים את כלל הפועלים ובמיוחד יו"ר הוועדה חיים כץ שלא נח ולא שקט עד שנמצא פיתרון. נמשיך לדאוג לזכויות האדם של כלל אזרחי ישראל. וכמובן גם הציבור החרדי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]