לאחר הירידה: עלייה חדה בתוצר הלאומי ברבעון השלישי - 0404
לאחר הירידה: עלייה חדה בתוצר הלאומי ברבעון השלישי מארק ישראל סלם, פלאש 90

לאחר הירידה: עלייה חדה בתוצר הלאומי ברבעון השלישי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (שני) אומדן ראשון לרבעון השלישי של שנת 2020. מהאומדן של הלמ"ס עולה כי נרשמה עלייה חדה בתוצר המקומי הגולמי שעלה ב-%37.9 בחישוב שנתי.

העלייה החדה בתוצר המקומי הגולמי ברבעון השלישי של 2020 באה בעקבות ההתכווצות המשמעותית במשק ברבעון השני של השנה ובשל התאוששות הכלכלה בתקופה שבין הסגר הראשון לשני.

השינויים בתוצר המקומי הגולמי בשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2020 הושפעו ממשבר הקורונה ונקיטת הצעדים של הממשלה לבלימת התפשטות הנגיף.
ברבעון השני של שנת 2020 – בחודש אפריל המשיכו ההגבלות על מספר העובדים במקומות העבודה, סגירת מוסדות החינוך וכל מקומות הבילוי והפנאי. בחודש מאי החלו במתן הקלות בעקבות זו בחזרה חלקית לשגרה בכפוף לעמידה בתנאי " התו הסגול" בנוסף לאורך כל התקופה נמשכה מדיניות של הגבלת כניסות ויציאות של תיירים מהמדינה. התוצר המקומי הגולמי ירד בצורה חריגה.

ברבעון השלישי של שנת 2020 – במהלך רוב הרבעון שיגרת הפעילות הייתה דומה לזו של המחצית השנייה של הרבעון השני. בערב ראש השנה, נכנס לתוקפו הסגר השני שכלל סגירת מקומות העבודה למעט מקומות העבודה החיוניים. השפעת המגבלות שהוטלו בשל משבר הקרנה הייתה גדולה בצורה משמעותית ברבעון השני מאשר ברבעון השלישי ומכאן ההתאוששות של המשק ברבעון השלישי יחסית לרבעון הקודם. 

שיעור המובטלים והשוהים בחל"ת ירד אף הוא מ-22.7% במחצית הראשונה של אוקטובר ל-18%. 

ראש הממשלה נתניהו התייחס לנתונים המעודדים ואמר כי מדובר ב"עוד הוכחה לכך שאנו מנהיגים את ישראל בדרך הנכונה".

לדבריו: "אחרי שהשבוע דירוג האשראי של ישראל אושר ברמתו הגבוהה, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום שכלכלת ישראל נפגעה הרבה פחות מרוב מדינות המערב ברבעון השלישי של 2020 – פחות מארה״ב, קנדה, גרמניה, צרפת, שוודיה, איטליה, ספרד ועוד. 

בבריאות ובכלכלה – נמשיך להוביל את ישראל ולקבל את ההחלטות הנכונות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]