כוחות הביטחון תפסו את הישיבה - המדינה תשלם 400,000 ש"ח - 0404
כוחות הביטחון תפסו את הישיבה – המדינה תשלם 400,000 ש

כוחות הביטחון תפסו את הישיבה – המדינה תשלם 400,000 ש"ח

בפסק דין שניתן אתמול (ראשון) התחייבה המדינה לשלם לישיבת "עוד יוסף חי' ביישוב יצהר 400,000 ש"ח בגין דמי שימוש הוגן ובגין פיצויים על נזקים שנגרמו למבנה. לאחר שכוחות הביטחון תפסו את מבנה הישיבה ואילצו את הישיבה לעבור למיקום חלופי.

הסיפור החל באפריל 2014 אז תפסה המשטרה באמצעות כוחות מג"ב את הישיבה. בכתב התביעה שהוגש על ידי עו"ד אריה ארבוס טענה הישיבה כי נאלצה לנדוד ממקום מושבה ועל המדינה לשלם לה דמי שימוש הוגן. עוד טענו התובעים לנזקים שמגרמו למבנה. הישיבה מתלוננת עד היום על התנכלות מצד המדינה וכבר עשור שהיא בלי תקציב ממשלתי וזאת על רקע מסע הכפשות תקשורתי מתמשך לתושבי המקום.

בתום המאבק המשפטי, הגיעו במשרד הביטחון להסדר פשרה עם הישיבה לפיו ישלמו 400,000 ש"ח מבלי להודות בטענת התובעים.

עו"ד אריה ארבוס, המייצג את הישיבה: "המחשבה שניתן להחרים מבנה ישיבה, מבלי לשלם פיצוי על השימוש היא מקוממת. אחת הטענות של המדינה הייתה כי המבנה נבנה ללא היתר, זאת על אף שהמדינה סייעה בהקמת מבנה הישיבה. אני מצר על שנים של סחבת אבל שמח שבסופו של דבר הבינו במשרד הביטחון כי יש להם אחריות כלפי ישיבת עוד יוסף חי והחליטו לפצות אותם".

מישיבת עוד יוסף חי נמסר בתגובה: "וכאשר יענו אותנו כן נרבה וכן נפרוץ. את תפיסת הישיבה, את הניסיון להשתיק את קול התורה, את החילול השם ואת הפיכת בית המדרש לחדר כושר לא ניתן לפצות בכסף. עם זאת אנו שמחים שמשרד הביטחון, ובימ"ש, הבינו שנעשה פה עוול, ועל העוול צריך לשלם.

הסכום אינו מכסה עלויות כלל הנזקים, שהוערכו במעל 800,000 ש"ח, אך זהו תחילתו של תיקון. עם זאת, לצערנו, הרדיפה של הישיבה טרם הסתימה, ואנו כבר עשור ללא תקציב. מערכת הביטחון מתבלבלת עד היום בין אוייב לאוהב, ומגלה רפיסות מול האוייב הערבי. אנו תקווה שמערכת הביטחון תשוב לתפקידה האמיתי לייצג את עם ישראל ללא מורא, בגאווה יהודית אמיתית.

הישיבה בראשות הרב יצחק גינזבורג ממשיכה להעמיד תלמידים רבים, ולהשמיע את קולה היהודי הצלול בציבוריות הישראלית. למרות הרדיפות איננו מתייאשים ובטוחים כי נשוב למתחם הישיבה המקורי בקבר יוסף בשכם, נשוב בשמחה ובאור היום ונסיים את הכיבוש ואת העוול".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com