אנשי חינוך, סטודנטים ובוגרי יחידות מיוחדות: גרעין חדש הוקם במטרה לחזור לשא נור שבצפון השומרון - 0404
אנשי חינוך, סטודנטים ובוגרי יחידות מיוחדות: גרעין חדש הוקם במטרה לחזור לשא נור שבצפון השומרון גרעין שא נור

אנשי חינוך, סטודנטים ובוגרי יחידות מיוחדות: גרעין חדש הוקם במטרה לחזור לשא נור שבצפון השומרון

15 שנה לגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון – בחודשים האחרונים הוקם גרעין התיישבות חדש. הגרעין מונה כעת כ-20 משפחות ומורכב מזוגות צעירים – קצינים משוחררים, בוגרי יחידות מיוחדות, אנשי חינוך, סטודנטים ושאר מקצועות חופשיים. הגרעין החדש שם לעצמו ליעד: לחזור לשא נור שבצפון השומרון.

היעד נבחר לאחר שחברי הגרעין חיפשו את האתגר הבא בהתיישבות ולאור המציאות הפוליטית המשתנה במזרח התיכון. יצחק צוקרמן, ממייסדי הגרעין סיפר כי "הגרעין מורכב מקבוצה של אנשים שמרגישים שיש כאן איזור שהוא שלנו אבל לא חלק מאיתנו. בדקנו כמה אפשרויות עד שהגענו לכאן. מקום יפהפה, אזור תנ"כי שורשי, מרגישים שדורכים כאן בעקבות האבות".

לדברי צוקרמן: "המציאות הפוליטית השתנתה, יש לנו תמיכה ציבורית רחבה מאוד. זאת דרך ארוכה וייקח זמן. כמה שנים עברו מאז סבסטיה? היום יש כבר חצי מיליון יהודים ביהודה ושומרון, זה לגמרי מציאותי. הצבא נמצא כאן בשטח, אין מניעה אמיתית לגור כאן. זה אינטרס של הצבא שנהיה כאן, כך יהיה באמת שקט ולא שקט דמיוני שמחר עלול להתפרץ. חלקנו סטודנטים, חלקנו בקבע, חלקנו משוחררים טריים – זה כבר לא הדור של התיישבות של לפני שלושים שנה שגרים בתנאים קשים כמו בבית הדסה בחברון. ההתיישבות התקדמה, היום אנחנו צריכים אינטרנט יותר מאשר צריכים חיבור למים".

מאז נוסד הגרעין לפני כחצי שנה, הצטרפו אליו לא מעט משפחות ועוד היד נטויה. חברי הגרעין, זוגות צעירים ומשפחות, חלקם קצינים ויוצאי יחידות מובחרות, בניהם ניתן למצוא את ניב, לוחם משוחרר מיחידת מגלן וסטודנט באוניברסיטת תל אביב, יעקב שהיה מ"פ בחטיבת הנח"ל וכיום הוא מורה דרך ומדריך נוער, יצחק עובד בתעשיה בטחונית, שתי סטודנטיות לאדריכלות באריאל, אליהו סמ"פ בגדס"ר גולני, ישראל סטודנט להנדסה באריאל, שקד קצין אגם בצנחנים וחברים נוספים.

חברי הגרעין בנו תוכניות קיימו סיורים משותפים בשא-נור ופועלים בשיתוף פעולה עם גרעין חומש שאנור הוותיק ובשיתוף פעולה עם המועצה האיזורית שומרון מתוך מטרה ליישב את שא-נור מחדש בהקדם.

הגרעין הצעיר מהווה למעשה המשך לאחד המאבקים הארוכים שהיו במדינת ישראל – המאבק על חזרה ליישובי צפון השומרון. את המאבק מוביל בשנים האחרונות במישור המדיני והפוליטי, ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אשר גורש בעצמו משא-נור.

דגן הזכיר כי אזור צפון השומרון, בו נעקרו הישובים היהודים בתוכנית ההתנתקות – נשאר כולו בשליטה מלאה של מדינת ישראל ובשטח C. דגן: "אין תיקון עוול גדול מזה ואין דבר מוסרי מחזרה ליישובי צפון השומרון גנים כדים חומש ושאנור וביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. הרצון והבקשה של המשפחות הצעירות, המצויינות האלו, לעלות ליישב מחדש את שא-נור הוא אך טבעי נכון ומוסרי. זו ההוכחה שהמאבק של המגורשים ושל מחנה הימין על ביטול חוק ההתנתקות חלחל ללבבות בכל מקום, וזאת אך ורק משום שזו דרישה צודקת לתיקון העוול ורעות הרוח מהגדולות שהיו במדינת ישראל של הממשלה כלפי אזרחיה".

בני גל, ממגורשי חומש: "כשהחברים הגיעו אלי בפעם הראשונה וחיפשו מקום להתיישבות, ראיתי חבר'ה אידיאליסטים חדורי ציונות, אידיאליסטים ואהבת הארץ – כדי לעשות שינוי ולהוביל קדימה. יש כאן תמיכת פוליטית רחבה שמבינה שצריכים לעשות תיקון לגירוש. זה שטח C בלב ארץ ישראל, אין דבר יותר הגיוני, מאשר לחזור לכאן ולהקים את היישוב.

במקום שיש נחישות ותמיכה ציבורית רחבה, יחד איתנו הם יכולים להוציא מהכוח אל הפועל. המציאות הפוליטית בארץ ובעולם, מסמנת המון דלתות שנסגרות וחלונות שנפתחים. צריך נחישות ואמונה, וכמובן לא מעט עמידה באתגרים, אבל אני בהחלט סבור שהחבר'ה הללו יוכלו לקחת את הלפיד קדימה ולהוביל את המהלך".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]