פרקליטו של אלוביץ׳ מספר על השפלתו בחקירה: ״תהיה מאבטח בסופר, ׳לפתוח תיק בבקשה׳ - 0404
פרקליטו של אלוביץ׳ מספר על השפלתו בחקירה: ״תהיה מאבטח בסופר, ׳לפתוח תיק בבקשה׳ פלאש 90

פרקליטו של אלוביץ׳ מספר על השפלתו בחקירה: ״תהיה מאבטח בסופר, ׳לפתוח תיק בבקשה׳

פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ׳, עוה״ד ז׳ק חן ומיכל רוזן עוזר המחישו בדיון הבוקר (ראשון) בתיקי רוה״מ כיצד חוקריו איימו והשפילו את אלוביץ׳ וכיצד החוקרים אורי קנר ופולינה גובזמן מאיימים על אלוביץ' בישיבה בכלא, שלו ושל משפחתו, והותרתו חסר כל.

בקטעים מחקירות אלוביץ׳ שהוגשו היום לבית המשפט, אומרים לו החוקרים: ״אתה מבין שהולכים לתפוס את כל הכסף שלך, אתה מבין שאתה, אור ואשתך הולכים לשבת בכלא?! אתה מבין את זה?  שאול אלוביץ: אני מב… אני מבין שזה מה שאתה רוצה.

בהמשך מתואר כיצד החוקרים משפילים את שאול בשפה מזלזלת ובוטה ומאיימים עליו שיגיע לפת לחם ולעיסוק כמאבטח בסופר:
אורי קנר: איך הסתבכת גדול הטיקונים הישראלי….
פולינה: בשוחד.
אורי קנר: בשוחד. איך?
שאול אלוביץ: אני לא… לא נתתי שוחד.
אורי קנר: בשיבוש איך?
שאול אלוביץ: ולא בשיבוש.
אורי קנר: בהלבנת הון, איך?
שאול אלוביץ: לא בשיבוש ולא בשוחד ולא…
אורי קנר: נשאר בלי פת לחם.
פולינה: מה זה שאול?
אורי קנר: הולך להיות מאבטח בסופר אחר כך תעבוד אני אסדר לך מאבטח בסופר, אתה רוצה?
שאול אלוביץ: אתה נהנה, אתה נהנה להגיד לי את זה.
אורי קנר: לא. 'לפתוח תיק בבקשה', שאול אלוביץ הא. איך הגעת לזה?

עוד טוענים סנגורי אלוביץ׳ כיצד החוקר מאיים על שאול שהוא, אשתו והבן שלו ישבו לתקופה ארוכה בכלא והוא לא יראה את נכדיו: ״שאול אתה בן אדם בן שבעים, אם אתה רוצה את שארית חייך לבלות בכלא ואתה רוצה שאיריס תבלה גם תקופה לא קטנה בכלא ואתה רוצה שאור גם ישב בכלא ולא תראה את הנכדים שלך תמשיך בקו הזה״, ובהמשך כי החוקרים לא מכחישים את טענת אלוביץ' שהחקירה הפכה ל'אלימה' בטונציה שלה ובאופן בו היא מתנהלת, ותשובת החוקרת שנתנה למצהלות החוקר: 'החיים זה לא תותים':
שאול אלוביץ: אני חושב שהחקירה הזאת כרגע, הפכה לאלימה.
אורי קנר: אלימה.
שאול אלוביץ: לא… לא במכות. אלימה ב… טונציה…. טונציה שלה.
אורי קנר: כן?
שאול אלוביץ: בהטחות שלה. בצורה שלה.
אורי קנר: אנחנו מצטערים שאול.
פולינה: החיים לא תותים.
אורי קנר: כן (הדובר צוחק). הגדירה את זה יפה פולינה. יאללה נמשיך.

עוד נחשף כיצד חוקר מבטיח לאלוביץ' שישאר בודד במערכה ויהפוך להיות 'אויב המדינה':
אורי קנר: ….. שאול אתה תשאר בודד במערכה… בודד. תהפוך להיות אויב המדינה.
שאול אלוביץ: הפכתי להיות אויב המדינה.
אורי קנר: גם של החבר… גם של הקודקוד.

לטענת עו״ד חן, הדוגמאות ממחישות את השימוש האסור במעצר ובתפיסת רכוש כאמצעים שהופעלו שלא לתכליתם החוקית, אלא לצורך הפעלת לחץ על אלוביץ' שנועד לשבור את רוחו, על מנת שיודה במיוחס לו ויהפוך לעד מדינה, וכי לאורך שבועיים הוא נחקר מבוקר עד שעת ערב מאוחרת. לעתים – שעת לילה מאוחרת. חקירתו מאופיינת בלחצים אדירים שהפעילו עליו החוקרים. בצעקות, בביטויים מזלזלים, באיומים קשים על הצפוי לו ולמשפחתו במעצר, במאסר ובשלילת רכוש, ובהשפלתו עד עפר, באופן שמחייב הסתכלות שיפוטית ביקורתית בהיבטים של משקל ומהימנות הדברים.

פרקליטתה של איריס אלוביץ׳, עו״ד מיכל רוזן עוזר, טענה בעניין הערפל סביב מעמדו של אילן ישועה, ואמרה כי סביב מעמדו של אילן ישועה, המגעים שהתקיימו בינו ובין עורכי דינו לבין הפרקליטות, רשות ניירות ערך והמשטרה יש ערפל גדול שהמאשימה לא מסייעת לפוגג אותו, וכי לא ידוע אם היו מגעים לפני מסירת הודעתו הראשונה של ישועה בינו או בין עורכי דינו לבין הפרקליטות או רשות ניירות ערך או המשטרה; מה סוכם במסגרתם; מה היו הטעמים לסיכומים אלה; אם ישועה קיבל התחייבות בעניין מהפרקליטות או מכל רשות אחרת; או שמא כבר בתחילת החקירה הייתה לפרקליטות או לרשות ניירות ערך עמדה לפיה ישועה לא ביצע עבירה; ואם הייתה לה עמדה כזו על מה היא התבססה. עו״ד רוזן עוזר אף חשפה סיטואציה חריגה שלפיה הטלפונים של אילן ישועה הוחזרו לו, ובימים אלה הוא עדיין מפיק מהם חומרים לבקשת הפרקליטות, ולעומת זאת, למרות בקשתה, ההגנה לא קיבלה אותם לבדיקה.

עוד טענו סנגורי אלוביץ׳ בדיון כי בניגוד להצהרות הפרקליטות, מאז שהוגש כתב האישום בפברואר, החלו בפרקליטות ״לטפטף״ החל מחודש מרץ ועד לפני מספר ימים, וכי עדיין לא מדובר בכל החומר וכי בפרקליטות מתחמקים מלהצהיר שהחומר שהועבר הוא כל החומר ואין עוד חומר חקירה, ובמקביל ומגלגלים אחריות למשטרה. באופן קונקרטי מבקשים הסניגורים את תיקי בית המשפט משלב המעצרים, התפוסים והחילוטים לנוכח מה שאירע בזמנו בפרשת פוזננסקי ועורך הדין ערן שחם-שביט, וכן בעניין מיצוי חומר ראיות ממחשבים וטלפונים של עד התביעה, מנכ״ל וואלה לשעבר אילן ישועה ועדי המדינה, וזאת לאחר שהסתבר שהטלפונים הניידים של ישועה שהוחזרו לו והוא עדיין מפיק מהם חומרים לפרקליטות. עוד דרשו סנגורי אלוביץ׳ כי בית המשפט יחייב את הפרקליטות להעביר תמלילים מתוקנים, כולל התמליל המתוקן של אור אלוביץ׳ שלא הועבר בטענה כי מדובר ב״נייר עבודה פנימי״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]