"אף אחד לא יקבל אותך לעבודה" – מי מאיים על הדרוזים לא להתגייס? | צפו - 0404

"אף אחד לא יקבל אותך לעבודה" – מי מאיים על הדרוזים לא להתגייס? | צפו

ארגון שמאל קיצוני בשם "ארפוד", פועל למניעת גיוס בקרב בני העדה הדרוזית, מאיים עליהם ותומך בסרבני גיוס, כך נחשף על ידי תנועת אם תרצו בתחקיר שהובא לראשונה הערב (רביעי) ב"הסיפור המרכזי" בערוץ 20.

משמעות השם "ארפוד" של הארגוני הקיצוני הוא "סרב – עמך יגן עליך". הארגון מאגד בתוכו אנשי מקצוע, כגון עורכי דין ופסיכולוגים, שמטרתם לעזור לצעירים דרוזים להימנע מגיוס לצה"ל, להשתחרר לפני תחילת גיוסים וכן תמיכה בסרבני גיוס.  

לפי הדו"ח של תנועת "אם תרצו", הארגון שידר מערוץ טלוויזיה לוויני בשם "רואיה", המשודר בירדן וכתביו יושבים ברמאללה. בערוץ הם מראיינים סרבני גיוס, ומציגים אחד מהם כמי שיקבל הדרכה וסיוע מהארגון להתחזות לאדם בעל בעיות נפשיות כדי להימנע מגיוס.

בדף הפייסבוק של הארגון מוצגת חוברת "הגות וכלים פרקטיים" בנושא סרבנות גיוס. לטענת מחברי הדו"ח, הארגון מנסה להפחיד מלש"בים בני העדה הדרוזית בכך שיסולקו מהעדה. באחד הפוסטים שעלה לדף הפייסבוק שלהם, נכתב "יסמנו אותך בנקודה שחורה. אף אחד לא יקבל אותך לעבודה, העתיד שלך יילך, לא תתקבל ללימודים".

עוד עולה מהדו"ח כי הארגון מקבל סיוע מארגון ירדני אנטי-ישראלי בשם "אהל". לפי פרסומי הארגון, הסיוע כולל תמיכה כספית. זאת, למרות שארגון "ארפוד" אינו רשום כעמותה ברשם העמותות ובמאגר הרלוונטי של משרד המשפטים.

למותר לציין שיש בפעולה זו מעבר על החוק לכאורה, כיוון שעל פי חוק הגיוס מחויבים בני העדה הדרוזית להתגייס לצה"ל. אגף המחקר בשפה הערבית של "אם תרצו" טוען כי ייתכן שהארגון עבר על החוק לפי סעיפים 109 (הסתה להשתמטות) ו-110 (הסתה לאי ציות) לחוק העונשין.

סגן השר, ח"כ פטין מולא מהליכוד, התארח באולפן והתייחס לתחקיר ואמר שאף אחד לא יוכל לעצור את הקשר בין העדה הדרוזית לעם היהודי.

ח"כ פטין מולא: "הדרוזים, חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. קשרנו גורלנו בגורל מדינת ישראל. נמשיך לשרת בצה"ל. לא יעזור לשום ארגון".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]