משפחות פוליגמיות בנגב ותופעת הונאת הביטוח הלאומי בעשרות מיליונים | צפו - 0404

משפחות פוליגמיות בנגב ותופעת הונאת הביטוח הלאומי בעשרות מיליונים | צפו

תופעת ריבוי הנשים (פוליגמיה) קיימת באופן נרחב בעיקר בחברה הבדואית בנגב. התופעה, שאינה חוקית במדינת ישראל, מנוצלת בין היתר כדי להשיג רווחים כלכליים, ולעתים אף בדרכים של הונאת הביטוח לאומי, כך הובא בתוכנית ה"סיפור המרכזי", הערב בערוץ 20.

בחלק מהמקרים נרשמות הנשים החיות במשפחה פוליגמית כ"רווקות עם ילדים", וזאת למרות שידוע לביטוח הלאומי ולגורמי אכיפת החוק שבחברה הבדואית לא קיימת תופעה של נשים רווקות המביאות ילדים מחוץ לנישואין ולמעשה מדובר בפוליגמיה במסווה של קיום חיים נפרדים וזאת על מנת לקבל הטבות וקצבאות מוגדלות להן זכאיות על פי חוק משפחות חד הוריות.

במקרים אחרים, נשים נרשמות כ"גרושות" וזאת למרות שלמעשה מקיימות חיים משותפים במשפחות פוליגמיות, וזאת מאותו טעם של השגת תנאים סוציאלים מקסימלים מהמדינה, תוך הונאת הביטוח הלאומי. מדובר בתופעה שעולה למדינה עשרות מליוני שקלים. 

ממשטרת ישראל נמסר: "ככל שמתקבל מידע או מוגשת תלונה הרי שהיא נחקרת במשטרה במקצועיות וביסודיות. מדיניות האכיפה בנושא עבירות הפוליגמיה, נשענת על מדיניות המוכתבת על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

עם סיום החקירות, מועברים התיקים לעיון הפרקליטות, שכן עבירת זו הנה בתחום סמכותם וזאת לצורך החלטה באשר להמשך ההליך הפלילי. נדגיש כי הטיפול הנדרש בנושא הפוליגמיה הינו רב מערכתי ובכל אופן, מיגור תופעות חברתיות לא יכול להסתמך בלעדית על אכיפה ורצוי שיכלול מערכת חינוך, הסברה והוקעה חברתית קהילתית".

מביטוח לאומי נמסר: "הביטוח הלאומי פעל ופועל בכל האמצעים הקיימים לרשותו כדי להתמודד עם דיווחים פיקטיביים שנמסרים לביטוח הלאומי תוך הסתרת תופעת הפוליגמיה, הפוגעת בעיקר בנשים ובילדים.

יצוין, שהחקירות בנושא זה מורכבות מאוד בין היתר עקב תנאי השטח ואופי המגורים של המשפחות, למרות זאת, נעשו חקירות רבות שהביאו לדחיית תביעות לקצבה וכן להחזרת כספים שניתנו שלא כדין.

בהמשך להמלצות דו"ח פלמור גייסנו 6 חוקרים דוברי ערבית שבימים אלו סיימו את הכשרתם ויתחילו לעסוק בחקירות שמטרתם בחינה חשדות לדיווחים פיקטיביים שתכליתם קבלת קצבאות שלא כדין.

שלא כאמור בפנייתכם הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מתייחסת רק לחשדות לנישואין לאישה נוספת. כלומר לביצוע עבירת הפוליגמיה. הביטוח הלאומי מקפיד להעביר מידע זה, ועד כה, בשנה וחצי האחרונות העביר כ-130 דיווחים למשטרת ישראל.

כמו כן היינו שותפים למפגשים ותהליכים רבים תוך שיתוף פעולה בין משרדי שמטרתם צמצום התופעה וסיוע למשפחות הנפגעות מתופעה זו. כך למשל במסגרת עבודה משותפת עם גופים נוספים הצלחנו לקדם שינוי בשיעורי פסיקת המזונות שנפסקים לטובת נשים וילדים במגזר הבדואי".

תגובת משרד המשפטים: "במסגרת פעילות הצוות הבין משרדי ליישום ומעקב אחר דו"ח הפוליגמיה בוצעו מספר פעולות משותפות על מנת לשפר את יכולת המוסד לביטוח לאומי לטפל בתופעה. בין היתר, נקבעו נהלי העברת מידע ואינדיקציות שונות לביצוע עבירות ריבוי נישואין ועבירות נוספות אגב תופעת הפוליגמיה בין גופי האכיפה וגופים רלוונטיים נוספים, גויסו משאבים לצרכי חקירות, עודכנו טפסי הביטוח הלאומי לשם שיפור הזיהוי והטיפול בתופעה. בנוסף, הוקם צוות ייעודי שעסק בנושא אכיפת עבירות הקשורות לתופעת הפוליגמיה הפועל במחוז דרום אשר הוביל לשיפור ניכר בשיתוף הפעולה בין גופי האכיפה בכל הנוגע לטיפול בתופעה.

כמו כן, במסגרת העבודה של צוות היישום וכחלק מביצוע המלצות דוח הפוליגמיה גובשה לאחרונה על ידי מחלקת יעוץ וחקיקה טיוטה לתיקון הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מספר 4.1112 שמטרתו להתוות את מדיניות התביעה באכיפת עבירת ריבוי נישואין הקבועה בסעיף 176 לחוק העונשין. במסגרת הצעת התיקון, הונאת הרשויות או השגת טובות הנאה שלא כדין כתוצאה או בקשר עם עבירת ריבוי הנישואין יבחנו כשיקול במסגרת בחינת העניין הציבורי באכיפה באמצעות כלים מן המשפט הפלילי, אף אם הנישואין הנוספים נערכו זמן רב טרם היוודע הדבר לרשויות.

מלשכת שר המשפטים נמסר בהקשר זה: שר המשפטים ביקש לאחרונה להעלות הצעת החלטת ממשלה להקמה מחודש של ועדת השרים לעניין התמודדות עם תופעת הפוליגמיה, בין היתר על מנת להנחות את משרדי הממשלה לבצע תכנית להתמודדות עם תופעת הפוליגמיה, לרבות הטיפול במרמה של רשויות המדינה אגב תופעת הפוליגמיה ואישור תכנית לטיפול בהשפעת תופעת ריבוי הנישואין לנשים פלשתינאיות על תופעת הפוליגמיה. אולם, ראש הממשלה לא אישר העלתה לסדר יום הממשלה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]