שינויים במח"ש: נכנס לתוקף המתווה לקיצור לוחות הזמנים עליו הכריז ניסנקורן - 0404
שינויים במח עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שינויים במח"ש: נכנס לתוקף המתווה לקיצור לוחות הזמנים עליו הכריז ניסנקורן

היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט הודיע היום (ראשון) לשר המשפטים אבי ניסנקורן על סיום עבודת המטה וכניסתו לתוקף של מתווה לוחות הזמנים החדש במח"ש.

על פי המתווה החדש, מח"ש תקצר את פרקי הזמנים של טיפול בתלונות: בירור תלונות וחקירתן במח"ש יסתיים תוך 75 יום. מערך התביעה במח"ש יקבל החלטה בדבר העמדה לדין של שוטר בתוך שישה חודשים מרגע הגשת התלונה. תלונות נגד שוטרים הנוגעות לפשעי שנאה, גזענות ופגיעה באנשים עם מוגבלויות יוגדרו "רגישות" וחקירתן תסתיים בתוך 30 יום בלבד.

תיקים מסוג זה יזכו לקדימות בטיפול גם במערך התביעה, ותתקבל החלטה בעניינם בתוך שלושה חודשים. הטיפול הכולל, החקירה והתביעה, בתיקים "רגישים" הנוגעים לאוכלוסיות מוחלשות ומודרות יסתיים בתוך 4 חודשים בלבד. כמו כן, מעתה, החלטה על גניזת תיק "רגיש" תיעשה באישור ראש מח"ש בלבד.

שר המשפטים אבי ניסנקורן מסר: "לצד השמירה על מערכות החוק והצדק, אנחנו מחויבים לדאוג לריסון הכוח השלטוני מול האזרח. עלינו לוודא שמי שניתנו בידיו סמכויות האכיפה לא ינצלן לרעה. זה הבסיס לזכויות הפרט של כל אזרח במדינת ישראל.

אני מברך על החלתו של מתווה לוחות הזמנים עליו הכרזנו ועל הנוהל המיוחד לטיפול בחשדות לפגיעה באוכלוסיות שחוות גזענות ואפליה. בשבועות הקרובים נשלים את אזרוח מערך החקירות ונפתח במח"ש מוקד שירות לאזרח. כפי שהתחייבתי, אנו דואגים לייעל ולשפר את מערכות אכיפת החוק, כדי להבטיח שהציבור מקבל מאתנו את השירות הטוב ביותר".

בהודעה על כך מטעם היועץ המשפטי לממשלה נכתב: "היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, העביר לשר המשפטים, ח"כ אבי ניסנקורן, מתווה לקיצור לוחות הזמנים לטיפול בפניות ובתלונות וקידום טיפול בתלונות רגישות המוגשות למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה. המתווה גובש ע"י מנהלת המחלקה לחקירות שוטרים, קרן בר-מנחם, על דעת המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים), מומי למברגר, בהמשך להכרזתו של שר המשפטים מאוגוסט האחרון, על צעדים שנועדו לייעל את עבודת המחלקה לחקירות שוטרים ולחיזוק אמון הציבור בה.

עניינו של המתווה הוא בצמצום משמעותי של לוחות הזמנים לטיפול בתיקים, בהם עולה חשד לכך ששוטר ביצע עבירה פלילית, הן באשר לזמני הטיפול במערך החקירות, והן באשר לזמני הטיפול ביחס למועדים הקבועים בפרקליטות המדינה.

במסגרת המתווה נקבע כי ככלל, מערך החקירות במח"ש יסיים בירור תלונות וחקירתן תוך 75 ימים, מערך הפרקליטות במח"ש יקבל החלטה בתיקים תוך 6 חודשים. נוכח החשיבות הרבה בקידום הטיפול בתלונות רגישות מסוג שנאה, גזענות ופגיעה באנשים עם מוגבלות, נקבע לתיקים אלו הסדר ייחודי לפיו ככלל זמן הטיפול הכולל בהם – על ידי מערך החקירות ומערך הפרקליטות – יעמוד על 4 חודשים בלבד.

במקרים בהם הדבר נדרש, נקבעו אורכות קצובות שניתן יהיה לאשר ע"י הדרגים המוסמכים. מדובר במתווה עבודה וככזה הוא כמובן אינו משנה מתקופות ההתיישנות הקבועות בחוק, אולם יש בו בשורה של ממש עבור הציבור נוכח הקיצור המשמעותי בזמני הטיפול, זאת מתוך הכרה בחשיבות שבשיפור השירות הייחודי והחשוב שנותנת המחלקה לחקירות שוטרים לאזרחי מדינת ישראל ותפקידה החשוב בשמירה על תפקודה של מערכת אכיפת החוק".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]