מלחמת המסכים בעידן הקורונה | הדר מילר - 0404
מלחמת המסכים בעידן הקורונה | הדר מילר 0404

מלחמת המסכים בעידן הקורונה | הדר מילר

מה קורה לשהות הארוכה שלנו מול המסכים בתקופת הקורונה?! הדר מילר, אופטומטריסית בכירה, מסבירה על הסכנות והתקוות שיש בתקופה זו.

הטכנולוגיה לא עוצרת והרגלי העבודה שהכרנו פעם כבר אינם רלוונטיים. עם השנים אנחנו שוהים מול המסכים יותר ויותר, אם זה דרך המחשב או דרך הטלפון החכם.

אצל רבים באוכלוסייה מדובר על צורך יום יומי וממשי שבלעדיו לא ניתן להמשיך את שיגרת החיים. מעין אינפוזיה אליה אנחנו מחוברים כל הזמן.  כאשר מדובר על תקופה מאתגרת זו בה נגיף הקורונה נכנס לחיינו ותפס בו מקום מרכזי, השהות מול המסכים שלנו ושל ילדנו הפכו להיות טבע שני. לא רק החיים מתנהלים שם אלא גם שיעורי בית הספר. עולם ממוסך.

מעבר לתלות הבלתי נגמרת במסכים, חייבים לזכור כי אחת הפגיעות המשמעותיות ביותר נמצאת דווקא בראייה שלנו. חשיפה והתמקדות במשך שעות רבות באורות המרצדים מן המכשירים השונים, גורמים לנו לחוסר ריכוז וחוסר התמקדות אשר באה לידי ביטוי בין השאר בעייפות כרונית, בכאבי ראש ובעצבנות.

רבות כבר נכתב על תאורת "האור הכחול" אשר מזיקה לעיניים. בעקבות החשיפה הרבה למסכים בהם יש את תאורה זו, הראייה שלנו, אם נרצה או לא, מתדרדרת אט אט.

את המאבק בטכנולוגיה המתפתחת לא ניתן לשנות אך את הרגלי הצריכה שלנו בהחלט כן.

כדי להתמודד עם הנזק יש לצמצם עד כמה שאפשר את השעות בהן אנחנו צמודים למסכים. כנראה שזה לא מה שישפר את הראייה שלנו אבל דבר בהחלט יעזור לנו למנוע התדרדרות נוספת.

מחקרים רבים מראים כי הילדים שלנו מבלים יותר ויותר עם המחשב, הטאבלט או הסמארטפון. לא הם אשמים אלא בעיקר אנחנו, שמראים להם הרגלי צריכה לא נכונים.

בראש ובראשונה יש לדאוג לכך שאנו נגביל את עצמנו למספר השעות בהן אנו צמודים למסך ולאחר מכן יהיה לנו קל יותר להעביר את המסר גם לילדים.

ענף האופטיקה ממשיך להתמודד עם סוגיית התדרדרות הראייה ובתקופת הקורונה ישנה עליה בצורך של ילדים במשקפיים וישנן יותר תלונות על כאבי ראש הנגרמים מהתבוננות ממושכת במסך. עם השנים הגיל הממוצע בו מתחילים להרכיב משקפיים יורד באופן תדיר. כך אנו מוצאים גם ילדים בגיל מאוד צעיר זקוקים למשקפיים ופתרונות אופטיקה ייחודים.

ישנם פתרונות אופטיים אשר מסייעים במניעת הידרדרות הראייה בעקבות האור הכחול היוצא מן המסכים הדיגיטליים, כשהפתרון המוצלח ביותר הוא משקפיים שמונעים את חדירת האור הכחול ובכך מאפשרים להיות יותר שעות מול המסך עם פחות תלונות של עייפות וכאבי ראש.

עונת החורף שאנו עומדים בפיתחה ובמיוחד לאחר ששהינו בתקופה זו המון מול המסכים, היא בדיוק הזמן להשקיע בבדיקות ראייה לכל המשפחה. כיום ניתן לבצע בדיקות עיניים במקומות רבים ובפשטות מקסימאלית. חשוב לזכור כי לא בכל מקום ישנם אנשי מקצוע היודעים לתת את הפתרונות הנכונים ביותר כך שישמרו על העיניים שלנו. 

אנחנו לא נוותר לרגע על הרופא הכי טוב כאשר נצטרך בדיקה רפואית כזו או אחרת. כך, יש להפקיד את עינינו בידיהם של הטובים ביותר, אלה שלא רק מבקשים למכור לנו משקפיים או עדשות מגע אלא באמת אכפת להם משמירה על העיניים שלנו.

תופעת חוסר הריכוז של כולנו יכולה להצטמצם במידה ניכרת אם נצליח לאמץ דפוסי התנהגות נאותים. העיניים הן ראי הנשמה שלנו ועלינו לעשות הכל כדי לא לפגוע בהן. כי הכל בסופו של דבר, בעיניים שלנו.

הדר מילר היא אופטומטריסטית ובעלת חנות "אופטיקנט" בקרית הממשלה, רמלה. היא מומחית בהתאמות משקפיים ועדשות מגע לילדים ונוער, ראיה ירודה, התאמת עדשות לקרטוקונוס ועדשות טיפוליות פוסט ניתוחים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]