השר רפי פרץ בשומרון העתיקה: "הערבים מנהלים כאן מלחמה נגד המורשת שלנו" - 0404
השר רפי פרץ בשומרון העתיקה: דוברות שומרון

השר רפי פרץ בשומרון העתיקה: "הערבים מנהלים כאן מלחמה נגד המורשת שלנו"

השר למורשת וירושלים הרב רפי פרץ, וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, סיירו היום (חמישי) בשומרון. השניים ביקרו ביישוב שבי שומרון, בשומרון העתיקה בירת מלכות ישראל, תחנת הרכבת העתיקה בסבסטיה, הר עיבל ועוד.

דגן הסביר לשר כי, במהלך השנים האחרונות מדינת ישראל ויתרה למעשה על אתר מורשת ייחודי היסטורי וחשוב של עם ישראל "שומרון העתיקה" לטובת הרשות: "מצד אחד הלב מתרחב לראות את האתר הזה, שהוא אחד האתרים החשובים ביותר לעם היהודי וגם לציוויליזציה האנושית ושהיה לבירת מלכות ישראל עוד מימי המלך עמרי, אחאב ואליהו הנביא. חלק גדול מסיפורי התנ"ך התרחשו כאן. מצד שני הלב נחמץ כשרואים את השוד הביזה וההרס היומיומי, מדובר בהרס וונדליזם מכוון על ידי הרשות".

במהלך הסיור, שאליו התלוו גם דוידי בן ציון סגן ראש המועצה, מנהל מרכז סיור ולימוד שומרון יאיר מטיאס, ומנהל ארגון "שומרים על הנצח" משה גוטמן, אמר דגן כי, "מה שקורה כאן זה חרפה לאומית, מידי יום מגיעים לכאן מחבלים מהרשות ושודדים את האתר, פשוט הורסים עתיקות, בוזזים את האתר ומקימים מוזיאון בשטח B, לצערי מדינת ישראל איבדה שליטה על המקום".

דגן: "אם הממשלה לא תתעשת, אנחנו נמצא את עצמנו באתר שדוד, הרוס ושהוא מרוסק לגמרי ורק על הנייר, בשטח לא נראה כלום. הרשות שפועלת פה בצורה ברברית ומחבלת במקום הגדילה והעמידה כאן את דגל הטרור דגל אש"ף, ובנוסף הכריזה על המקום כאתר מורשת ערבי "שומרון העתיקה".

הרב רפי פרץ אמר במהלך הביקור: "סבסטיה, האתר הכי גדול, הכי חשוב שיש לנו ביהודה ושומרון. באתר הזה, לחרפתנו, הניפו הערבים דגל של הרשות, עשו פה טקס, זה חלק מהמלחמה שהם מנהלים כדי למחוק את ההיסטוריה שלנו כאן. אנחנו לא ניתן לזוועה הזאת לקרות. אנחנו נפעל מדינית. אני בא לכאן כשר שאחראי על המקום הזה. אנחנו נדאג שהמקום הזה יראה אחרת שיגיעו לכאן אלפי יהודים, שיהיה אתר מתויר כמו שיש באתרי מורשת אחרים.

אנחנו גם נדאג שבכל הגופים הבינלאומיים יבינו את העניין הזה. הדגל הזה יוסר מכאן ויהודים יסתובבו כאן. אם אנחנו בעלי הבית כאן, אנחנו צריכים גם להראות את זה. יש כאן ראש מועצה וסגנו שפועלים ימים ולילות להנחלת התרבות היהודית כאן ולהעמקת הריבונות היהודית בחבל הארץ הזה. אנחנו איתכם, ממשלת ישראל איתכם, ונעזור לכם בכל הכוח בעניין".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]