הספינות שיגנו על מאגרי הגז | ה"סער 6" בדרך לישראל - 0404
צילום: דובר צה"ל

הספינות שיגנו על מאגרי הגז | ה"סער 6" בדרך לישראל

הספינה הראשונה מבין ארבע ספינות המגן שעושות את דרכן לישראל במטרה להגן על אסדות הגז של ישראל החליפה את דגלה מדגל גרמניה לדגל ישראל. הפיקוד על הספינה והשליטה עליה הועברו באופן רשמי לזרוע הים של צה"ל. בשבועות הראשונים לאחר מסירת הספינה לידיים ישראליות, הספינה תערוך הפלגות "היבנות" 

הפלגות אלו נועדו להכשיר את הלוחמים להפלגה בספינה ולגבש אותם כצוות אורגני. לאחר שצוות הספינה יסיים את תהליך ההתמקצעות עליה, היא תחל את
דרכה ארצה. הספינה תפליג שבועות אחדים עד להגעתה לנמל חיפה. 

כ-%70 מהחשמל במדינת ישראל מיוצר מהגז הטבעי אשר מופק באמצעות האסדות. אחוז ייצור החשמל מהגז עתיד להמשיך ולגדול בשנים הקרובות יחד עם הקמת אסדות גז נוספות. ככל שנשתמש יותר בגז טבעי החשיבות האסטרטגית של האסדות הללו תתעצם ועל כן צה"ל עושה מאמצים כבירים להגן על האסדות, המהוות מטרה אסטרטגית לפגיעה על ידי אויבנו. 

פגיעה מדוייקת אחת של טיל חוף ים או ירי תמ"ס עלולה להוביל להשבתה של אסדת גז ולפגיעה משמעותית בייצור החשמל במדינת ישראל. תפקידן של ספינות הסער 6 הוא כאמור למנוע פגיעה באסדות ולהבטיח את המשך ייצור החשמל של ישראל.

יתרונות הספינה ה"סער 6"

הספינות יוכלו לתקשר וליצור אינטראקציה עם יחידות וגופי הצבא ותחיל מערכת נגד טילים ויירוט ירי תלול מסלול מבוססת מכ"ם אדיר, יכולת ירי טילי ים-ים: בעלת יכולות תקיפה מדוייקות יותר, מסוגלות להגיע לטווחים רחוקים יותר, בעלת גמישות תקיפה משופרת ובעלת יכולת התמודדות טובה יותר כנגד איומים מתקדמים.

לסער 6 תהיה יכולת אחיזת שטח קרובה ורחוקה. הספינות יאפשרו ללוחמי זרוע הים לחלוש על שטח רב יותר ולספק מעטפת הגנה איכותית, גם במידה ויהיו במרחק ממוקד ההתרחשות. כמו כן יהנו כוחותינו מיכולת שהייה בים לאורך זמן ארוך יותר מספינות הטילים הקיימות כיום.

לסערי ה-6 יהיו אמצעים לגילוי מטרות אוויריות ומטרות שטח, אמצעים שייתנו מענה על האיומים הקיימים בתווך האווירי, גילוי מטרות ובניית תמונה רחבה.
יתרון נוסף בספינות הסער 6 הוא היכולת לשאת מסוק בינוני כדוגמת סי-הוק.

ספינות סער 6

דובר צה"ל

מפקד זרוע הים, אלוף אליהו שרביט: ״משימת ההגנה על המים הכלכליים והנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים היא משימה ביטחונית מרכזית עליה אמונה
הזרוע. מדובר בנכסים חיוניים לרציפות התפקודית של מדינת ישראל והיכולת להגן עליהם היא קריטית. הצורך הביטחוני בהגנה על המים הכלכליים הוא מובהק. אופן
ההגנה המיטבי על מרחב זה ועל הנכסים המצויים בו הוא ספינות, וסערי ה-6 הן מענה מצוין ומדויק לצורך המבצעי.

בתאריך ה-11 בנובמבר נציין אירוע היסטורי עבור זרוע הים ומדינת ישראל. ספינת הטילים, אח״י מגן, מדגם סער 6 -הראשונה בצי שייטת ספינות הטילים הישראלי, תימסר בגרמניה לידי זרוע הים.
מרגע הגעת הספינה ארצה ולאחר שתסיים את תהליך התקנת מערכות הלחימה, שרובן המוחלט מערכות מתוצרת התעשייה הישראלית, תיכנס אח״י מגן לשירות מבצעי בזרוע באופן מלא ותוביל את פעילות ההגנה על המים הכלכליים והנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים״.

דובר צה"ל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]