הוגשה הצעת החוק שעשויה לשנות את שיטת הבחירות בישראל - 0404
הוגשה הצעת החוק שעשויה לשנות את שיטת הבחירות בישראל עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הוגשה הצעת החוק שעשויה לשנות את שיטת הבחירות בישראל

הצעת חוק של חברי הכנסת גדעון סער ויפעת שאשא ביטון לשינוי שיטת הבחירות לכנסת הונחה היום (שני) על שולחן הכנסת.

לפי ההצעה תשונה שיטת הבחירות כך שיתקיימו בחירות אזוריות – אישיות של מחצית מחברי הכנסת: 60 חברי כנסת. יתר 60 חברי הכנסת ייבחרו באופן דומה לשיטה הנהוגה כיום, בבחירות ארציות על פי רשימות מפלגתיות.

בדברי ההסבר נכתב: "מדינת ישראל חווה משבר אמון בין ציבור הבוחרים לבין נבחרי הציבור. הבוחר מצביע עבור רשימת מועמדים ואינו יכול להשפיע על זהות הנבחרים באופן ישיר.

בנוסף, השיטה הקיימת כיום בישראל, מביאה למצב שהבוחר הישראלי אינו מיוצג כהלכה ואין לו נציג ישיר בכנסת מאזור מגוריו. יש תת-ייצוג לאזורים מסוימים בישראל, בדגש על אזורי הפריפריה.

הצעת החוק, תגביר את איכות הקשר בין הבוחרים לבין נבחרי הציבור ואת מידת האחריותיות שלהם כלפי האזרחים. חלוקת המדינה לפי אזורי בחירה, תביא להזדהות האזרחים עם נבחריהם וקשר אישי יותר מהקיים במצב הנוכחי.

שיטה זו עשויה להגדיל את השתתפות האזרחים בהליך הדמוקרטי ולהביא לגידול בשיעורי ההצבעה בבחירות לכנסת. הייצוג האזורי יחזק את האינטרסים של אזורים שאינם זוכים היום לייצוג הולם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]