זעם בשומרון: דגל אש"ף מעל בירת ממלכת ישראל הקדומה - 0404
זעם בשומרון: דגל אש "שומרים על הנצח"

זעם בשומרון: דגל אש"ף מעל בירת ממלכת ישראל הקדומה

בסוף השבוע האחרון קיימה הרשות טקס רישמי לחנוכת "אתר המורשת הפלסטיני" בסבסטיה – בירת ממלכת ישראל הקדומה. הטקס נערך בהשתתפות ראש ממשלת הרשות, מחמד שתייה, ושרים נוספים וכלל פתיחה רשמית של המתחם לאחר עבודות רבות שנערכו בו בשנתיים האחרונות.  באתר הותקף תורן בגובה של כחמישה עשר מטרים ובראשו דגל אש"ף, וזאת, תוך התעלמות גמורה מצו מניעה שניתן לפני כחודשיים.

המועצה האזורית שומרון פועלת מזה מספר חודשים יחד עם ארגון "שומרים על הנצח" ומול משרד הביטחון וגורמים ממשלתיים בכדי להילחם בתופעת השתלטות הרשות הפלסטינית על אתרים היסטוריים של מדינת ישראל והעם היהודי. בהם: תל ארומה, שומרון העתיקה, מזבח יהושע בן נון ועוד.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, זעם על המהלך האחרון של הרשות ושלח מכתב חריף לראש הממשלה והשרים הממונים: "מזה תקופה ארוכה מבצעים אבו מאזן וחבריו הטרוריסטים עבודות פיתוח והכשרת קרקע בכניסה לשומרון העתיקה מקום משכנו של ארמון מלכי ישראל ההיסטורי, תוך פגיעה משמעותית בשרידים ארכיאולוגים, ונדליזם והשחתה".

בין המממנים של מהלך ההשתלטות על אתרי מורשת נמנה גם ארגון אונסק"ו. לדברי דגן: "גוף קיקיוני זה ממשיך בפעילותו העוינת כאילו אינו כפוף להחלטות מדינות החברות בו, הכאסקופה נדרסת היינו?. פעולתה של הרשות היא פעולה אקטיבית של השחתה מאורגנת ומתוכננת של אתר ארכיאולוגי בעל ערך מורשתי כביר לעם היהודי ולעולם כולו. זוהי סוגיה חוצת גבולות בעלת השלכות בינ"ל של פגיעה במורשת".

דגן מציין טוען כי למדינת ישראל סמכות וחובה לפעול בכדי למנוע את השחתת האתר וזאת על אף שחלקו יושב על שטח B: "הסמכות לרשות בשטחי B ניתנה רק לניהול עניינים מוניציפליים אזרחיים. ולא לפגוע לנכס ולהשמיד נכסי מורשת לאומית ועולמית. בעבר פעל המנהל האזרחי בסוגיות דומות בשטחי B בהם זיהום אוויר, סילוק מפחמות אפילו בשטח A והשתמש בסמכותו מכוח הדין ותחיקת הביטחון. למדינת ישראל כאחראית העליונה על השטח אחריות וחובה לשמור על נכסי תרבות של מורשת עולמית. אני דורש להורות על פעולה מקיפה להפסקת הפגיעה באתר. לסלק את כל הבינוי במקום, לאפשר לקדם מחקר אקדמאי – חפירות ארכיאולוגיות ע"י האוניברסיטאות.

אל לנו להפקיר אתרים חשובים אלו. אי המשילות במקום ממיטה עלינו חרפה ופוגעת במחויבותנו כלפי הדורות הקודמים והבאים. יש כאן אוזלת יד חמורה ומזעזעת. מדינת ישראל מפקירה, נכסי צאן ברזל שהופקדו בידה, ששייכים למדינת ישראל ולעם ישראל בעבר בהווה ובעתיד".

גיא דרך, מנהל הפעילות ב'שומרים על הנצח': "ההתפתחויות האחרונות באתר מתחברות למדיניות הרשמית של הרש"פ כלפי האתר והעלמת הקשר היהודי למקום. שומרון העתיקה-סבסטיה מוכרת על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי בין היתר בשל היותה בירתם של עמרי ואחאב מלכי ישראל, בשל סיפורי התנ"ך שאירעו בה וגם כיבושה של העיר על ידי יוחנן הורקנוס, המלך החשמונאי. שלא במקרה, באתרה הרשמי של הרשות הועתקה החלטת אונסק"ו ביחס למקום אך השמיטה ממנו כל זכר לממלכת ישראל, מלכים עבריים וכיוצא בזה.

בתגובה להפגנה שנערכה כנגדו לפני שלושה חודשים אשר במהלכה הונף דגל אש"ף, כינה ראש הממשלה את המעשים "בושה וחרפה". הבושה האמיתית והחרפה הגדולה עוד יותר היא שאותו הדגל, דגלם של מכחישי הקשר ההיסטורי של העם היהודי לארץ, מתנוסס מעל בירת ממלכת ישראל בתקופת הבית הראשון. אנחנו קוראים לממשלת ישראל ולעומד בראשה לפעול בשלב הראשון כנגד העוולה הכפולה הזו, כנגד צו אלוף הפיקוד שהונח במקום בעבר ובעיקר כנגד המורשת וההיסטוריה הלאומית שלנו כאן בארץ. בשלב השני יש לדאוג להסדיר ולפתוח לקהל את שומרון העתיקה שהינה גן לאומי מוכרז כבר שנים אך ההזנחה וההפקרות שולטות בכולה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]