חוק "שקיפות העמותות" לארגונים במימון זר לא נאכף מאז כניסתו לתוקף. סמוטריץ' ל-0404: "נגיש בקשה לדיון מהיר בוועדת חוקה בכדי לדרוש אכיפה" - 0404
חוק עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חוק "שקיפות העמותות" לארגונים במימון זר לא נאכף מאז כניסתו לתוקף. סמוטריץ' ל-0404: "נגיש בקשה לדיון מהיר בוועדת חוקה בכדי לדרוש אכיפה"

דו"ח חדש של מרכז המחקר ומידע של הכנסת חושף כי, חוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה, הידוע גם כחוק השקיפות לעמותות, שעבר בשנת 2016 ומחייב חובת דיווח של עמותות הממומנות על ידי ישויות מדיניות זרות, לא נאכף כלל.

על פי ממצאי הדו"ח, אין יוזמה לאכיפה לחוק העמותות ואין שום הפעלת סמכות מצד משרד המשפטים ורשם העמותות כדי לאכוף אותו גם לאחר שתלונות שהגושו בנושא נמצאו צודקות. כמו כן בדו"ח נמסר שאמנם נעשית עבודת הסברה בנושא אולם אין לרשם או לשום גורם אחר מעקב האם העמותות מיישמות את החוק.

הדו"ח שהוזמן על ידי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) לאחר נתונים שהוצגו לו על ידי אגף המחקר של תנועת "אם תרצו", מעורר תהיות קשות בדבר אכיפת החוק והפעלת סנקציות לעמותות שעוברות על החוק.

מהדו"ח עולה תמונה מדאיגה ולפיה לרשם העמותות שפועל תחת שר המשפטים ניסנקורן, אין כל מסד נתונים ממוחשב המאפשר לבדוק כמה תלונות הוגשו בקשר לתרומות מישות מדיניות זרות או כמות הביקורות שנעשו סביב אותן תרומות.

סמוטריץ': "שלטון החוק ואכיפת חוקיה של מדינת ישראל זה לא קורס רשות. מהמחקר שהזמנתי בעקבות חוק העמותות שיזמתי והעברתיי בכנסת ה-20, עולה כי האכיפה של רשם העמותות שתחת משרד המשפטים, היא בגדר הזנחה פושעת במקרה הטוב או התעלמות מכוונת במקרה הפחות טוב. במדינה דמוקרטית זו מציאות שלא ניתן לקבל.

בהכירי את רשם העמותות אין לי ספק כי הליקויים יטופלו באופן מיידי. אני גאה על החוק הצודק והחשוב הזה ואעקוב על יישומו ואכיפתו בכל הכלים הפרלמנטרים העומדים לרשותי". בנוסף, סמוטריץ' אמר הבוקר ל-0404 בנושא: "נגיש בקשה לדיון מהיר שבוע הבא בוועדת חוקה בנושא כדי לדרוש אכיפה".

אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות בתנועת "אם תרצו", שמובילה את חשיפת פעולות ארגוני הדה לגיטמציה, הוסיף: "דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת מאשש את טענותיה של תנועת "אם תרצו" בדבר הפרות חוק סדרתיות לכאורה של ארגוני שמאל קיצוני הממומנים על ידי ממשלות זרות. כאשר גורמי האכיפה אינם יוזמים פעילות אכיפה ובוחרים שלא להפעיל את סמכותם, הם למעשה מאפשרים לארגונים לעבור על החוק.

לצערנו ארגונים הממומנים על ידי ממשלות זרות מנצלים את אוזלת היד להמשך פעילותם להכפשת מדינת ישראל וחיילי צה"ל. אנו קוראים לשר המשפטים ולרשם העמותות לפעול מיידית לאכיפת החוק תוך הפעלת סנקציות כלפי הארגונים שהפרו אותו. אין שום סיבה לחשוש מאותם ארגונים בשל קשריהם עם גורמים עוינים באיחוד האירופי. מדינת ישראל היא מדינה עצמאית וריבונות והיא לא הוקמה כדי שאזרחיה ימשיכו לפחד מהפריץ".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]