כולל יו"ש ורמת הגולן: הורחב הסכם שיתוף הפעולה המדעי עם ארה"ב - 0404
כולל יו עמוס בן גרשום, לע״מ

כולל יו"ש ורמת הגולן: הורחב הסכם שיתוף הפעולה המדעי עם ארה"ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארה"ב בישראל דוד פרידמן חתמו היום (רביעי) בטקס מיוחד על הרחבת החלת הסכם שיתוף הפעולה המדעי בין ישראל לארה"ב על אזור יהודה ושומרון ורמת הגולן.

פרידמן פתח את הטקס ואמר: "בשנות ה-70 ארה"ב וישראל החלו לשתף פעולה בתחומי המדע והחקלאות באמצעות קשרים עם 3 ארגונים מקצועיים. יחד כל הארגונים הללו הביאו הצלחה אדירה לישראל ולארה"ב בשלל תחומים".

לפני מספר שנים, ניסינו לחשוב איך אנחנו יכולים לקדם את הדברים. ביקשתי לראות את שלושת ההסכמים שנחתמו, והופתעתי לראות שכל ההסכמים אומרים בפירוש שהם לא מוחלים על שטחי ישראל מחוץ לגבולות 67. כל ההסכמים הביאו הישגים רבים, אבל התאכזבתי מכך שההסכמים הוגבלו מבחינה פוליטית".

השגריר בירך על ביטול הסעיף הטריטוריאלי והרחבת שיתופי הפעולה המחקריים עם כל האוניברסיטאות וגופי המחקר האקדמיים הישראליים, גם ביו"ש וברמת הגולן: "ביטול הסעיפים הגיאוגרפיים יאפשר להשקיע כספים של ממשלת ארצות הברית במוסדות מחקר ופיתוח ישראלים מעבר לקו הירוק. אנחנו מתקנים היום טעות ישנה".

ראש הממשלה נתניהו התייחס לתרגיל צה"ל בצפון בנאומו בטקס: "ממשיכים לפתח את היכולות הצבאיות שלנו גם בזמן הקורונה. יש בהן מרכיב טכנולוגי-מדעי מרשים ביותר שמעצים את יכולותינו מול חיזבאללה או כל אויב אחר – כדאי שיקח את זה בחשבון".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]