מבקר המדינה קובע: "השב"כ פגע בזכות לפרטיות באופן לא מידתי" - 0404
מבקר המדינה קובע: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

מבקר המדינה קובע: "השב"כ פגע בזכות לפרטיות באופן לא מידתי"

מבקר המדינה קבע בדו"ח מיוחד שפרסם היום (שני) כי בארבעה אירועים שונים שב"כ פעל בניגוד לכללים ולנהלים ופגע באופן לא מידתי בפרטיות הציבור. באחד מהם, השתמשו בשב"כ בנתונים על ישראלים שאינם חולים – ואף לא באו במגע עם חולים.

עוד כתב המבקר: "כפועל יוצא מפעילות הסיוע שנתן שב"כ למשרד הבריאות נפגעה פעילותה השוטפת של מחלקה מסוימת. כמו כן פעולות הסיוע הובילו לחשיפה מסוימת של יכולות השירות, אשר עלולה לפגוע בשירות בעתיד, עת יידרש לממש את ייעודו ולמלא את תפקידיו.

בפועל, בידי שב"כ לא הייתה יכולת לספק, ביכולות אותן הוא הפנה למשימת הסיוע, איכונים ברזולוציה הנדרשת. דבר זה השפיע ישירות על אפקטיביות פעילותו ועל ההיקף הגדול יחסית של המגעים שאיתר, וכפועל יוצא מכך על המספר הגדול יחסית של האנשים שנדרשו להיכנס לבידוד, ובכלל זה גם של מי שלא היה במגע קרוב עם חולה.

למרות פעולות רבות ששב"כ נקט על מנת למזער ככל הניתן את הפגיעה בפרטיות – התרחשו ארבעה אירועים שבהם השירות פעל בניגוד לכללים ולנהלים ובדרך שהיה בה כדי לפגוע באופן לא מידתי בזכות לפרטיות.

בוצע מחקר על בני אדם שאינם חולים ולא באו במגע עם חולים אשר שהו באזור שאותרו בו חולים רבים. אומנם השימוש בנתונים על בני אדם אלה נעשה באופן אנונימי, אך כאמור אלה היו נתונים על בני אדם שלא היו חולים ולא היו במגע עם חולים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]