פרסום ראשון: לוחמים בקורס מכ"ים נחשפו לחולה מאומת ומדווחים על תסמינים אך לא נבדקו במשך שבוע וחצי - 0404
פרסום ראשון: לוחמים בקורס מכ דובר צה"ל

פרסום ראשון: לוחמים בקורס מכ"ים נחשפו לחולה מאומת ומדווחים על תסמינים אך לא נבדקו במשך שבוע וחצי

כ-30 לוחמים מפלוגת צנחנים בקורס מפקדי כיתות בביסל"ח נכנסו לפני כשבוע וחצי לבידוד לאחר שהתגלו במחלקתם שני חולי קורונה מאומתים. 

הלוחמים מספרים כי תשעה מתוכם מדווחים על תסמינים בתקופת זמן שבין יומיים לשבוע וחצי. התסמינים כוללים כאבי ראש, קשיים בנשימה בזמן מאמץ וכאבי שרירים אצל שבעה מהלוחמים, לוחם אחד דיווח על אובדן טעם וריח ולוחם נוסף דיווח על חום אך טוענים כי עד כה למרות בקשות חוזקות ונישנות לא נבדקו אם נדבקו מחבריהם (איתם היו במגע הדוק) וחלו אף הם בנגיף.

לאחר פניית מערכת חדשות 0404 נבדקו שוב טענות הלוחמים והוחלט לאפשר בדיקות לשני לוחמים שגילו תסמינים מובהקים (אובדן טעם וריח, חום) אך לא לאפשר בדיקה של חיילים המגלים תסמינים פחות מובהקים (חולשה כללית, כאבי ראש וכאבי שרירים וכן קשיי נשימה בזמן מאמץ).

הלוחמים סיפרו כי למרות התסמינים שגילו חלקם, הם בודדו בתנאים של ארבעה מבודדים בכל חדר ואף חלקו שירותים ומקלחות משותפות.
עוד טענו החיילים כי למרות הבידוד והתסמינים שהתגלו אצל חלקם, לוחמי הפלוגה המשיכו לעלות לשמירות ובשל כך נאלצו לבוא במגע עם חיילים נוספים בבסיס (דבר שנפסק לאחר פניית חדשות 0404).

מספר ימים לאחר מקרי ההדבקה הראשונים התגלה בפלוגה חולה מאומת נוסף, הלוחמים דיווחו כי לא נעשה חיטוי בחדר או בשירותים בו שהה החולה.

אחד הלוחמים מסר לחדשות 0404: "אנחנו לא מחפשים להתלונן ולא מחפשים לצאת הבייתה, בסך הכל דואגים לבריאות שלנו ולסובבים אותנו ומרגישים עוול שאין לנו מענה ואין התייחסות לטענות שלנו".

תגובת דובר צה״ל: "בית הספר למקצועות החי״ר פועל על פי נהלי חיל הרפואה. כאשר שני חיילים התלוננו על תסמינים, בודדו את כלל הכיתה כמקדם זהירות. משהתגלו כחיוביים, כל המחלקה בודדה על פי ההנחיות. בנוסף, הפלוגה ביצעה עוצר אימונים של 24 שעות והחיילים שהו בחדרים כמקדם זהירות, על מנת לוודא שאף חייל בפלוגה לא מפתח תסמינים.

בנוסף, ישנו מתקן בידוד יחידתי, בתוכו מספר בנייני שירותים ומקלחות, דבר המאפשר הפרדה מלאה בין המאומתים והחיילים בעלי התסמינים. החיילים ששומרים לא באים במגע עם חיילים מחוץ לקפסולה המבודדת. דבר זה נעשה על ידי שמירה בעמדות מרוחקות וציר גישה צדדי.

כל חייל חתום על מסיכה רב-פעמית בה הוא משתמש. המאומתים פונו לאחר יום לכפר המחלימים ברכב צבאי, ועד הפינוי הם שהו במתחם בידוד ואף בנפרד משאר המבודדים.

כלל החיילים שהו עד כה בבידוד בהתאם לנהלים והפקודות, בקפסולות חדריות קבועות שלא עולות על 4 בחדר. בנוסף, נבנו אוהלים נוספים ברחבי הגדוד בכדי לאפשר את הריווח והבידוד הנדרש.

כלל החיילים נבדקים ומתושאלים מדי יום ומבוצעת הערכת מצב גדודית בראשות המג״ד. הנתונים מועברים להחלטת גורמי הרפואה בגדוד בנושא הבדיקות.

עד כה לא נמצאו חיילים שענו מבחינה רפואית על הצורך בדגימה, למעט חייל אחד שפיתח תסמין של מחסור בחוש ריח. החייל הנ״ל יעבור היום בדיקה.
על מנת לשמור על בריאות החיילים ככל הניתן, חיילים המדווחים על מצב בריאותי ירוד מבודדים באופן יחידני משאר חבריהם". (צילום: ארכיון)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]