19 שנים לרצח רחבעם זאבי | גן משחקים נחנך בצפון השומרון לזכרו - 0404
19 שנים לרצח רחבעם זאבי | גן משחקים נחנך בצפון השומרון לזכרו רועי חדי

19 שנים לרצח רחבעם זאבי | גן משחקים נחנך בצפון השומרון לזכרו

השבוע מציינים 19 שנים להירצחו של השר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד, יו"ר תנועת "מולדת", שנרצח ע"י מחבלים במלון הייאט בירושלים.

לציון יום הרצח, נחנך לזכרו של גנדי גן משחקים בישוב חיננית שבצפון השומרון. הגן נחנך ע"י ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, יו"ר ועד הישוב עציון ברסלב ופלמח זאבי, בנו של גנדי.

פלמח זאבי: "הגן הזה ובתים שלכם והילדים זה בדיוק המשך של הענק הזה, שלא עניין אותו לא כשהוא לבש מדים ולא כשהוא הוריד אותם, איך הוא במשאלי דעת קהל וכמה הוא פופולארי, הוא ראה את האדמה הזו שאתם נאחזים בה,

אני שואל את עצמי לקראת יום השנה של אבא, מה היה בו שהוא נכנס בלב שלכם של כולם כל כך חזק? הרי היו בדור שלו גיבורים שידעו להחזיק את החרב. אני חושב שאבא החזיק ביד השניה את התנ"ך כל החיים ומשם הוא שאב את הכח, אבא הבין כמו בן גוריון שאיפה שהיה ישוב יהודי שם נמתח את הגבול אחר כך בקרבות. ותארו לכם שבקעת הירדן הייתה בלי הישובים היום. זה היה מגיע לשולחן למשא ומתן מיידי והיום אי אפשר לגעת בבקעה ואי אפשר לגעת בשומרון".

בין המשתתפים, היה גם תושב הישוב רותם בן אברהם, שגנדי שימש כסנדק בברית המילה שלו, שנערכה ביישוב לפני 32 שנה. בן אברהם היה זה שדחף להנצחתו של גנדי בישוב. לדבריו: "בעיני אין טבעי יותר ואין ראוי יותר מכך שגנדי יונצח כאן בחיננית, לצערי הלוחם הזה למען ארץ ישראל לא מונצח מספיק ולא מוזכר מספיק, לא כפי שראוי לו".

יו"ר ועד הישוב חיננית עציון ברסלב: "זו זכות לחיננית שיהיה בה גן שעשועים על שמו של מנהיג יהודי גדול כמו רחבעם זאבי, שלחם למען ארץ ישראל ופעל בכל כוחו לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון ובכל ארץ ישראל".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, תיאר את הקשר המיוחד לגנדי וסיפר כי השיחה האחרונה שלו עם גנדי הייתה על הבטחון בכבישי צפון השומרון: "19 שנים עברו מאז נרצח מורי ורבי רחבעם זאבי גנדי ע"י מחבלים בני עוולה, 19 שנה והוא כ"כ חסר.

היה לו קול בהיר, חד ובלתי מתפשר על ארץ ישראל. ישבתי איתו באינספור דיונים. תמיד הוא היה אומר "המולדת – כלומר ארץ ישראל, קודמת למולדת – כלומר המפלגה. ארץ ישראל לפני הכל. 3 פעמים הוא סירב לקבל תפקיד שר, משום שלא הסכים לפגוע בארץ ישראל בתמורה לתפקיד שר, אני זכיתי לפעול לידו, זכיתי ליצוק מים על ידיו וללמוד ממנו, גנדי היה מנהיג מסוג אחר.

למדתי מגנדי את המאבק על ארץ ישראל השלמה, את החיבור של חילונים ודתיים, גנדי חסר לעם ישראל הוא חסר לי אישית אין יום שאני לא מתגעגע אליו. אנחנו הדור הצעיר צריך לעשות הכל כדי להמשיך את מורשתו. הוא היה מסור לשומרון, הקול הבהיר והחד בנושא ארץ ישראל כך כך חסר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]