מרגש: היהודיה הבודדה מגרמניה שעמדה להמיר את דתה, חזרה בה ברגע האחרון - 0404
מרגש: היהודיה הבודדה מגרמניה שעמדה להמיר את דתה, חזרה בה ברגע האחרון חדשות 0404

מרגש: היהודיה הבודדה מגרמניה שעמדה להמיר את דתה, חזרה בה ברגע האחרון

הפנייה שהגיעה לעמותת יד לאחים באמצע חודש אלול האחרון הייתה מבוהלת. יהודיה בעלת מבטא רוסי כבד ביקש עזרה דחופה. לדבריה, חמותה שהיגרה מברית המועצמות לגרמניה, סיפרה לה בחגיגיות כמה דקות לפני כן, כי היא עומדת להמיר את דתה לנצרות בערב יום הכיפורים.

הפונה לא ידעה עוד פרטים בעניין – כמו ברשתה של איזו כת נפלה חמותה, כמה זמן היא נמצאת בתהליך ההרסני הזה והיכן בדיוק אמור להתבצע הטקס, אבל היה ברור שאם יד לאחים לא יכנס לתמונה במהירות הבזק, עתידה אותה יהודיה להיאבד לעם ישראל. "אני וחמותי לא דתיים ואיננו יודעים מושג ביהדות" אמרה הפונה "אבל צעד של המרת דת הוא משהו שאף יהודי לא יוכל להסכים לו".

הפרטים הבסיסיים שמסרה הפונה למוקדנית יד לאחים, הועברו למחלקה למאבק במיסיון של העמותה, שמיהרה ליצור קשר עם הרב מענדי וילנקין, שליח חב"ד בעיר דורטמונד שבמערב גרמניה – האזור שבו מתגוררת אותה גברת, בבקשה דחופה לעזרה.

הרב וילנקין מיהר לרדת לעומקו של הסיפור וגילה כי אותה יהודיה מתגוררת בכפר נידח, במרחק של שעתיים וחצי מעירו, בסמוך לגבול ההולנדי. עוד עלה מהבירור כי היהודיה הזו מתגוררת לבדה באותו כפר, ומשאין קהילה יהודית קרובה ברדיוס של 250 קילומטרים, נטפלו אליה כמה תושבים מקומיים בכפר הקשורים לכת נוצרית ואחרי שבנו איתה קשרי אמון, החלו להטיף לה בשיטתיות להמיר את דתה, עד שזו שוכנעה ועמדה לעשות את הצעד ההרסני.

הרב ניסה לפנות אליה כמה פעמים בעדינות אולם זו לא אבתה ליצור שום קשר. בצר לו, הגה הרב וילנקין פתרון יצירתי: הוא שלח את אחד מבני הקהילה לביתה של אותה יהודיה עם ערכה מיוחדת לראש השנה. בערכה, שחולקה על ידו למאות מיהודי דורטמונד, נחו בקבוק יין, צנצנת דבש, עוגת דבש ומאפים חגיגיים נוספים לצד עלון ובו הסבר קצר על החגים בגרמנית וברוסית.

היהודייה הבודדה שהופתעה לגלות את הערכה בפתח ביתה מיהרה ליצור קשר עם הרב וילנקין, שפרטיו הופיעו בתוכה. אחרי שהודתה לו, סיפרה כי הדברים שקראה בחוברת עשו עליה רושם עז והיא מעוניינת לעמוד בקשר אתו ועם הקהילה היהודית כדי לדעת יותר על יהדותה.

בשיחה הבאה ביניהם, כמה ימים אחרי ראש השנה העלתה הגברת מיוזמתה נושאים תיאולוגים נוצריים, והרב ביקש ממנה להכניס את יד לאחים לתמונה כדי שיוכלו לענות היטב על שאלותיה בנושא. האישה הסכימה והחלה להיות בקשר, באמצעות שיחות זום עם עובדת המחלקה להצלה ממיסיון שדוברת את השפה הרוסית. אחרי המפגש הראשון, ביקשה אותה יהודיה זמן למחשבה אודות הדברים ששמעה והחליטה לדחות את טקס ההטבלה לנצרות.

המפגש בזום בין היהודיה האובדת בכפר הגרמני המרוחק לבין אשת הקשר ביד לאחים הפך לקשר על בסיס כמעט יומיומי. המהפך קרה תוך זמן קצר בלבד ואחרי שמחת תורה היא הודיעה כי מעתה ואילך תנתק כל קשר עם המיסיונרים.

בערב שבת האחרונה חלה תפנית מבורכת נוספת. הגברת ששמעה על שבת בראשית שבה מתחילים לקרוא את התורה, ביקשה להתחיל ללמוד את התנ"ך, לפי פירושו המקורי הנמצא בספרי היהדות. היא ביקשה כי אחת לשבוע יערך עמה שיעור עיוני קבוע שילמד אותה את כל הפרשה וביאורים מרחיבים עליה.

היא גם ביקשה מהרב וילנקין כי יאות לשלוח לה מזוזה כשרה, למען ידעו כולם כי היא שייכת לעם היהודי, והודיעה כי היא שוקלת לשנות את מקום מגוריה ולעבור לדורטמונד כדי להתגורר בסביבה יהודית פורחת.

מיד לאחים נמסר: "לב ישראל ער לה' ולתורתו. המקרה הזה, כמו מקרים רבים אחרים המגיעים לפתחנו מעידים כי אין מקרה אבוד. הניצוץ היהודי בוער בכל יהודי ועלינו רק לגלות אותו. אם אתם מכירים יהודי שנמצא בסיטואציה דומה, בכל מקום בעולם, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נעשה את המירב כדי להשיבו לאלוקי ישראל ולעמו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]