"מעלות הדס והדר" | עיריית ירושלים הנציחה את הלוחמות שנפלו בשער שכם - 0404

"מעלות הדס והדר" | עיריית ירושלים הנציחה את הלוחמות שנפלו בשער שכם

חודש אחרי החלטת ועדת השמות העירונית, בראשות משה ליאון, לקרוא את המדרגות המובילות לשער שכם על שמן של הדס מלכא והדר כהן לוחמות מג"ב שנהרגו בפיגועים שונים בשער שכם, הציבה העירייה שלטים הנושאים את שמן של הלוחמות במעלות השער וכעת ייקראו מעתה מעלות שער שכם באופן רישמי "מעלות הדס והדר".

עופר כהן אביה של הדר כהן הי"ד: "זהו רגע מאוד מרגש, הוא מותיר הרבה גאווה והוא מתווסף לעוד אינסוף הנצחות לזכרה של הדר, בין היתר 15 תינוקות שנקראו על שמה, שלושה ספרי תורה, שתי פלוגות מגב ואף שני בתי כנסת ומרכז הנצחה שנמצאים כעת בהקמה, אני רוצה להודות לראש העירייה משה ליאון, נפגשתי איתו מספר פעמים ואני מאוד מעריך אותו וממתין בקוצר רוח לטקס שייערך במקום".

אביה של הדר ביקש להדגיש כי הוקם דף לזכרה של הדר בפייסבוק בשם "לזכר רש"ט הדר כהן" ששם אפשר למצוא עוד זכרונות והנצחות מהדר הי"ד וציין כי בימים אלו הוא מעביר הרצאות להעברת המורשת של בתו ללוחמי צהל מגב ומוסדות חינוך שונים.

עיריית ירושלים

דוד מלכא אביה של הדס מלכא הי"ד אמר כי ההחלטה לקרוא לרחוב על שמה של בתנו היקרה לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד היא חשובה ברמה הציבורית והחברתית יותר מאשר ברמה הפרטית. לדבריו: "הדס היא סמל וביטוי לערכים של מנהיגות, נתינה, חברות, שוויון מגדרי, העצמה נשית ואהבת הארץ. הדס תמיד הייתה נחושה לתרום ככול יכולתה למדינה ולחברה, החל כנערה בהיותה מדריכה בתנועת הנוער בני המושבים, ובהמשך כבוגרת בתפקיד לוחמת ומפקדת במג"ב. יש בהחלטה זו מסר לחברה בכלל, ובפרט לילדים ולבני הנוער בנוגע לחשיבותם של ערכים חברתיים ראויים.

ולעניין הקשר לירושלים, הדס האמינה בכל ליבה "אם לא נגן על ירושלים, לא תהיה לנו מדינה" כך שההחלטה לציין רחוב על שמה יש בה משום תודה, הוקרה והערכה להדס. אנו מודים לראש עיריית ירושלים מר משה ליאון וחברי הנהלת העיר על קבלת ההחלטה".

בעיריית ירושלים מוסרים כי מדובר במהלך מרגש מאוד וכי ההחלטה התקבלה פה אחד על ידי ראש העירייה וחברי הוועדה.

ראש העיר, משה ליאון: "זכיתי להנציח את שתי לוחמות מג"ב שקיפחו את חייהן בפעילות מבצעית בשער שכם. זהו רגע מרגש מאוד ומשמעותי ואני מברך את חברי ועדת השמות שהבינו את החשיבות והצביעו יחד איתי בעד ההנצחה. אני מאחל לעיר ירושלים ולתושביה שלא נדע עוד אסונות כאלה לעולם".
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]