הרשות להגנת הפרטיות לצוות השרים: "ההסתייעות בשב"כ - כלי שלא מסייע בירידת התחלואה" - 0404
הרשות להגנת הפרטיות לצוות השרים: 0404

הרשות להגנת הפרטיות לצוות השרים: "ההסתייעות בשב"כ – כלי שלא מסייע בירידת התחלואה"

הרשות להגנת הפרטיות הגישה אתמול חוות דעת (חמישית במספר) לצוות השרים לקראת דיון שהתקיים בנוגע להארכת הסמכת השב"כ לבצע פעולות סיוע על פי חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה.

על רקע הצעות שונות הנבחנות בימים אלה לחייב את הציבור, במסגרת תנאי "התו הסגול", להתקין ולהשתמש ביישומון או בטכנולוגיית מעקב אחרת בכניסה למקומות ציבוריים, הרשות הדגישה כי היא מתנגדת לכל שימוש כפוי בטכנולוגיה מסוג זה. זאת בפרט ובדגש על כניסה למקום ציבורי המעניק שירות חיוני, שכן יש בכך פגיעה בלתי מידתית בזכות לפרטיות.

יחד עם זאת, הרשות תומכת במתן תמריצים חיוביים לציבור לצורך התקנת יישומון המגן או שימוש בטכנולוגיה וולונטרית אחרת. חלק מהתמריצים אותם מציעה הרשות: קיצור ימי הבידוד, מתן קדימות במוקד הערעורים, הכרה בנתונים שנצברו ביישומון המגן כעילה לתמיכה בערעור לביטול בידוד לא נדרש או פטור מניטור באמצעות כלי השב"כ. הרשות אף תומכת בתמריץ לפיו מי שדיווח על כניסה לבידוד בשל התראה באפליקציית "המגן", יהיה זכאי לבדיקה מוקדמת שתאפשר יציאתו מבידוד.

מהרשות נמסר: "שימוש כפוי בטכנולוגיה לאיתור מגעים או מעקב אחר חולי קורונה בעת כניסה למקום ציבורי עשוי לפגוע באופן בלתי מידתי בפרטיות. הרשות ממשיכה להתנגד להסתייעות השב"כ ומדגישה כי כלי זה אינו מסייע בירידת התחלואה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]