הלווין אופק 16 עבר לידי אגף המודיעין ויהפוך מבצעי בקרוב - 0404
הלווין אופק 16 עבר לידי אגף המודיעין ויהפוך מבצעי בקרוב דוברות משרד הביטחון

הלווין אופק 16 עבר לידי אגף המודיעין ויהפוך מבצעי בקרוב

שלושה חודשים לאחר שיגורו המוצלח לחלל ובתום תהליך בדיקות מדוקדק ומתוכנן מראש, השלימו היום (ראשון) מנהלת החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון והתעשייה האווירית את הכשרת לוויין התצפית 'אופק 16' להפעלה מבצעית בחלל.

בטקס מצומצם, שנערך תחת מגבלות הקורונה בחדר הבקרה של הלוויין, במפעל 'חלל' של התעשייה האווירית ביהוד, מסרו ראש מנהלת החלל 'אתגר' במפא"ת, אמנון הררי, סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת מערכות, טילים וחלל, בועז לוי ומנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, שלומי סודרי את 'מפתחות' הלוויין לידי מפקד יחידה '9900' – יחידת המודיעין הגיאוגרפי חזותי של אגף המודיעין בצה"ל.

הלוויין "אופק 16" הינו לוויין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות. בלוויין מותקנת מצלמה פרי פיתוח וייצור של חברת "אלביט מערכות", בעלת איכות טובה ביותר, עם מאפייני יחס ביצועים למשקל הטובים ביותר הקיימים בשוק. מאז שיגורו לחלל ב-6.7.2020 עבר הלוויין הליך מתוכנן מראש ומוצלח של בדיקות בחלל (In Orbit Testing) על ידי התעשייה האווירית, מפא"ת ואמ"ן. במסגרתו שלח הלווין תמונות רבות באיכות מצויינת, שהוכיחו את יכולותיו במתארים מגוונים.

את פיתוח וייצור הלוויין "אופק 16" והמשגר הוביל משרד הביטחון, באמצעות מנהלת החלל ("אתגר") במפא"ת. התעשייה האווירית הינה הקבלן הראשי של הפרויקט: חטיבת טילים וחלל, באמצעות מפעל "חלל", הובילה את הפרויקט יחד עם 'מלמ' שפיתחה ובנתה את המשגר. חברת "אלביט מערכות" פיתחה וייצרה את מצלמת הלוויין. חברת "תומר"- החברה הממשלתית לייצור מערכות הנעה רקטית וחברת "רפאל" ייצרו את מנועי טיל השיגור ואת מנועי הלוויין. בפרויקט שותפות חברות רבות נוספות, בהן "רוקר" ו"סיאלו". בפיתוח היו מעורבים באופן עמוק גם גורמי צה"ל שונים, בעיקר מחיל המודיעין וחיל האוויר והחלל.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]