משרד הבריאות מזהיר ממוצר המוצג כאמצעי טיפול לנדבקים בקורונה - 0404
משרד הבריאות מזהיר ממוצר המוצג כאמצעי טיפול לנדבקים בקורונה חדשות 0404

משרד הבריאות מזהיר ממוצר המוצג כאמצעי טיפול לנדבקים בקורונה

משרד הבריאות מזהיר הערב (רביעי) מפני פרסומים מטעים של "טודיקאמפ" כאמצעי טיפול בעקבות הדבקות בווירוס הקורונה.

המוצר משווק כ"תכשיר טבעי" למגוון מחלות ומצבים, בין היתר לטיפול והצלת חיים במקרה של הדבקה בווירוס הקורונה. המוצר משווק "כתכשיר טבעי" , ללא כל מידע מחקרי מבוסס, תוך ייחוס סגולות ריפוי אסורות למספר רב של מחלות ומצבים רפואיים (כגון, דלקת, זיהומים  – וירוסים, חיידקים, פטריות וטפילים,  גידולים, דכאון, כאבים ועוד) ולמגוון גילאים כולל ילדים ונשים בהריון,  וזאת בניגוד להוראות החוק. לאחרונה, נוספה התוויה מטעה ולא מבוססת נוספת לשיווק כטיפול בחולים עם קורונה. 

הפרסום מציין שהמוצר נמכר באירופה, כולל בבית מרקחת גדול בצ'כיה, אולם הרשות בצ'כיה   פרסמו אזהרה ביולי 2020 על מוצר "טודיקאמפ  תמצית של אגוזי מלך ירוקים – 115 מ"ל, המיוצר במולדובה על ידי חברת  TODICAMP SRL ומשווק כתוסף תזונה – שהינו מסוכן לציבור . הרשויות בצ'כיה המליצו לא לצרוך את המוצר – ככל שכבר נרכש, ויחלו באיסוף המוצר מהשוק והטלת קנס על המשווק.

לוועדה המייעצת לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום מבקשת להודיע כי המוצר אינו מאושר ליבוא או שימוש במדינת ישראל וכי אין שום מידע מדעי המצביע על יעילות המוצר בכלל ובפרט למניעה או טיפול בוירוס הקורונה והוא לא אושר ע"י משרד הבריאות ליבוא לישראל וכן לא לכל למטרה זו או כל מטרה אחרת.

ממשרד הבריאות נמסר: "על פי חוק ניתן לייחס סגולות ריפוי/מניעה רק לתכשירים רפואיים-תרופות, וזאת בהתאם לתנאי הרישום שנקבעו ולאחר הוכחת יעילות, בטיחות ואיכות.
פרסומים מעין אלה עשויים ליצור "אשליית חיסון", ומשתמשים עלולים להימנע מהתנהגות מגינה ומצמצמת הדבקה, שלא בהתאם לתקנות החירום והמלצות משרד הבריאות, ולסכן את עצמם ואת סביבתם הקרובה.
האמירות הכלליות בפרסומי המוצר,  מהן עולה , במישרין או בעקיפין, כי השימוש במוצר עשוי להוות  טיפול ו/או הגנה ומניעה מפני וירוס הקורונה וכן לטיפול ו/או מניעה במצבים רפואיים נוספים –  נעשות ללא כל בסיס מדעי תוך הטעיית הציבור וייחוס אסור של סגולות ביחס לשיטות הטיפול ומניעת הדבקות בוירוס הקורונה ומחלות ומצבים רפואיים אחרים.
משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני השימוש בתוספי תזונה כמו כדורים, אבקות, חליטות, משחות, שיקויים, להם מיוחסים סגולות ריפוי או מניעה מחלות, במיוחד בתקופה זו של מגיפת הקורונה". (צילום: ארכיון)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]