פרסום ראשון | הצעת החוק של ח"כ מאי גולן: בג"ץ לא יוכל לקבוע הלכות בניגוד לחקיקת הכנסת - 0404
פרסום ראשון | הצעת החוק של ח יצחק הררי, דוברות הכנסת

פרסום ראשון | הצעת החוק של ח"כ מאי גולן: בג"ץ לא יוכל לקבוע הלכות בניגוד לחקיקת הכנסת

הצעת חוק חדשה ותקדימית של ח"כ מאי גולן (הליכוד), נועדה למנוע מצב שבו בג"ץ מוציא הלכות פסוקות מחייבות הנוגדות חוקים, ובעצם הופך להיות מחוקק משנה לכנסת.

בדברי הסבר להצעה נכתב בין היתר כי "הצעת החוק נועדה לשמר את הדמוקרטיה ואת עיקרון הפרדת הרשויות במדינה, כפי שנאמר בסעיף 1 לחוק-יסוד: הכנסת, "הכנסת היא בית הנבחרים של המדינה". מכיוון שכך, לחברי הכנסת, המייצגים את העם ורק להם – הרשות לחוקק, לשנות או לבטל חוק. אין בהצעת חוק זו משום כל פגיעה שהיא – במערכת המשפט".

בהצעה עוד נכתב כי "לבית המשפט אין כל סמכות לחוקק או לפסול חוקים ולמרות זאת, מכוח סעיפים קיימים בחוקי-היסוד, לקח לעצמו בית המשפט "בכח הזרוע" – את הזכות לפסול חוקים או להתגבר על חוקים שנחקקו על ידי נבחרי הציבור שנשלחו ונבחרו באופן דמוקרטי מלא על ידי הציבור וזאת בכדי לייצג את המדיניות שעבורה הגיעו לכנסת ישראל , וזאת על ידי הוצאת הלכות פסוקות שמחייבות כמו חוקים".

ח"כ גולן מסרה כי ההצעה "אמורה לשמר את עקרון ההפרדה המוחלטת בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת שהיא אבן היסוד של הדמוקרטיה הישראלית ובכלל".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com