חופש ביטוי לשמאל בלבד | בג"ץ קיבל עתירת הרפורמים והורה להעמיד את הרב שמואל אליהו לדין משמעתי - 0404
חופש ביטוי לשמאל בלבד | בג איגוד רבני הקהילות

חופש ביטוי לשמאל בלבד | בג"ץ קיבל עתירת הרפורמים והורה להעמיד את הרב שמואל אליהו לדין משמעתי

בג"ץ הוציא היום (שני) צו המורה לשר המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין משמעתי את רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו על רקע  אמירות נגד הציבור הערבי, נגד קהילת הלהט"ב ונגד שירות נשים בצה"ל.

את העתירה לבג"ץ הגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגון "תג מאיר" כנגד הרב אליהו בטענה כי התבטא בגזענות.

על פסק הדין השערורייתי חתום לא אחר מאשר השופט אלכס שטיין, ששווק על ידי שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, כשופט שמרן שישנה את פניו של בית המשפט העליון. יחד עם שטיין פסקו נגד הרב שמואל אליהו גם נשיאת העליון, אסתר חיות והשופט יצחק עמית.

השופט שטיין קבע כי "נראה, לכאורה, כי כמה וכמה מהתבטאויותיו הפומביות, אם כי לא כולן, חצו את הקו האדום אשר מפריד בין מה שמותר לרב עיר להגיד ולפרסם ברבים לבין מה שאסור לו להגיד ולפרסם בפרהסיה, בהיותו רב עיר". 

שטיין מתח ביקורת גם על "אמירות פוליטיות וביקורות על מוסדות המדינה המיוחסות לרב", בין היתר נגד בית המשפט העליון.

מלשכת הרב שמואל אליהו נמסר: "מדובר בבית משפט פוליטי. אם היה מדובר על חופש דיבור של אנשים שלהם אין שום בעיה להציג גליוטינה או ראש ממשלה על חבל תליה.

אם מדובר על רבנים או דתיים הם יעקמו את החוק כדי לבטל את הזכות היסודית הזו. אנחנו לא נפסיק לדבר. לא נפסיק לומר את האמת. אין לציבור אמון במערכת הזו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]