לראשונה בהיסטוריה: בית כנסת פעל גם באבו-דאבי, בירת איחוד האמירויות - 0404
לראשונה בהיסטוריה: בית כנסת פעל גם באבו-דאבי, בירת איחוד האמירויות

לראשונה בהיסטוריה: בית כנסת פעל גם באבו-דאבי, בירת איחוד האמירויות

כמה ימים אחרי חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות ולראשונה בהיסטוריה, פעל בראש השנה בית כנסת גם באבו-דאבי, המשמשת כבירתן של הפדרציות החברות באיחוד האמירויות. בית הכנסת החדש פועל באזור מרכזי ובולט בבירת האמירויות.

מנהיג הקהילה היהודית באמירויות הוא הרב לוי דוכמן שהיגר אליה מניו-יורק לצורך הקמת בית כנסת במקום לפני שש שנים. דוכמן, הרב היהודי היחיד המתגורר במדינה דרך קבע, פועל בדובאי בצורה גלויה ומתואם מול השלטונות מספר כי באבו-דאבי לא התקיימה פעילות מסודרת עד כה.

לדברי הרב דוכמן: "אני פועל גם באבו-דאבי כמעט מהרגע שהגעתי לדובאי, אבל מדובר בעיקר בפעילות שנעשית בבתים של יהודים שמתגוררים בה. הפעילות באה לידי ביטוי בצורת שיעורי תורה או לימוד בחברותא, אבל אף פעם לא קיימנו באבו-דאבי תפילה במניין או טקסים דתיים אחרים.

אני בטוח שהסכם השלום עם ישראל היווה זרז לפתיחת בית הכנסת ושמח שאת תפילות החגים האלו היהודים באבו-דאבי חגגו בביתם ולא הצטרכו להתנייד אלינו כבכל שנה לדובאי. אני מודה לאנשי המדינה הנדיבה שלנו, שמנהיגיה ובראשם שייח' אל זיאד שעושים הכול כדי שכול יהודי ירגיש כאן בבית. בניגוד ללא מעט מדינות, אפילו מערביות שבה חשים אנטישמיות, כאן הפעילות שלנו מתקבלת באהדה רבה מצד השלטונות והאזרחים".

יחד עם זאת כיוון שהרב דוכמן ניהל מטבע הדברים את תפילות החגים בדובאי עצמה, הוא לא יכל להיות בגופו באבו-דאבי, ומצא לכך פתרון: ארבעה בחורי ישיבות מניו יורק שנמצאים בשלבי הסמכה לרבנות הגיעו לאמירויות והם ניהלו את התפילות היהודיות הראשונות בהיסטוריה של אבו-דאבי. שניים מהם היו חזנים שהחליפו אחד את השני בתפילות, אחד קרא בתורה והרביעי תקע בשופר.

בתפילות באבו-דאבי השתתפו 20 יהודים, שהבולטים בהם היו משפחה יהודית שהוברחה לפני חודש מתימן, ואילו בדובאי ערך הרב שלשה מנייני תפילות בשלשה אזורים שונים. במרכזי שבהם, שכלל ארוחת חג מכובדת השתתפו מאה יהודים, בכפוף להגבלת הקורונה, ו-50 אחרים השתתפו בשני המניינים האחרים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]