תעלה מחר להצבעה: הצעת הקמת הועדה לבדיקת ניגודי העניינים של היועמ"ש, פרקליט המדינה והשופטים - 0404
תעלה מחר להצבעה: הצעת הקמת הועדה לבדיקת ניגודי העניינים של היועמ עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תעלה מחר להצבעה: הצעת הקמת הועדה לבדיקת ניגודי העניינים של היועמ"ש, פרקליט המדינה והשופטים

הצעתו של יו"ר האיחוד הלאומי (ימינה) להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והשופטים בבית המשפט העליון, ובבתי המשפט בכלל תעלה מחר שוב להצבעה במליאת הכנסת.

חה"כ בצלאל סמוטריץ': "בשבוע שעבר פרסם הכתב עמית סגל תחקיר מטלטל ומפחיד המגולל התנהלות קשה מאוד ופגיעה בטוהר המידות ובשיקול הדעת של בכירים בפרקליטות המדינה המטיל צל כבד על אמינות עבודת הפרקליטות. כך עולה שבטענות שונות החליט פרקליט המדינה לסגור תיקי חקירה בנושא רב פקד רוטנברג והריגת יעקוב אבו אלקיען רק כדי לא לתת חומר ל"מתנגדי" הפרקליטות, שעה שהוא קובר את האמת במרתפי הפרקליטות.

בד בבד, בחודשים האחרונים נגלו בפני הציבור הישראלי מספר ניגודי עיניינים של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד ד"ר אביחי מנדלבליט. כך היועמ"ש החליט על דעת עצמו ובניגוד לעמדת שר המשפטים דאז כי קיימת מניעה משפטית למנות מ"מ לפרקליט המדינה בו בזמן שהוא דוחף לתפקיד מועמד בלעדי ששמו נקשר בעניינו בפרשייה פלילית מהעבר. עוד החליט היועמ"ש בניגוד עניינים מובהק כי ראש הממשלה נתניהו לא זכאי לקבל עזרה במימון ההגנה המשפטית שלו בו בזמן שהוא ולא אחר החליט על אותו כתב האישום שעליו ראש הממשלה מבקש את המימון. לא דיי בזה, היועמ"ש מנדלבליט החליט להכתיב לראש הממשלה הסדר ניגוד עיניינים בו הוא מנוע מלעסוק במינויים או בתקציבים של אותו משרד ממש, משרד המשפטים, שהיועמ"ש לממשלה הוא חלק ממנו ומצוי בו בעצמו בניגוד עיניינים. כך הדבר גם ב"חומת ההגנה" לכל תחלואי משרד היועמ"ש לממשלה שמספק שר המשפטים מקורבו של שותף בכיר בפרשת "המימד החמישי" שביד נעלמה ומסיבות עלומות מחליט אותו היועמ"ש להעביר את הטיפול בתיק מפרקליט "בעייתי" לפרקליט נוח יותר.

זאת בנוסף לרצף התחקירים העיתונאיים שהתפרסמו לאחרונה המגלים מציאות שאינה מתקבלת על הדעת של ניגודי עיניינים קשים גם אצל שופטי בית המשפט העליון, היושבים בדין בתיקים של בעלי דין או עורכי דין שיש להם זיקה אליהם. מה שמטריד עוד יותר מהתחקירים עצמם הן תשובות השופטים המקוממות, המלמדות על חוסר הבנה, שלא לומר התכחשות, לבעייתיות הרבה הכרוכה בכך, ועל חוסר נכונות לתקן את המעוות.

עוד עולה מהתחקירים היחס המזלזל של השופטים לרשימת המניעויות שלהם, החוסר בכללי מניעויות למניעת ניגודי עניינים, העדר פיקוח ובקרה, הוספה ומחיקה של בעלי ניגודי עיניינים מרשימת המניעויות לפי העת והשעה, תוך התעלמות מוחלטת מחשש הטיית הדין והפגיעה הקשה באמון הציבור במערכת המשפט.

משכך הם פני הדברים, ומתוקף תפקידה של הכנסת לבקר את פעולות הרשות המבצעת והרשות השופטת, נדרשת הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא. הוועדה תידרש לבחון לעומק את ניגודי העניינים האמורים, האם ניגודי העניינים קיימים בבית המשפט העליון לבדו, או שמא פשה הנגע בערכאות הנמוכות יותר, האם קיימים ניגודי עניינים נוספים במערכת המשפטית ובמשרדי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה שטרם נחשפו לציבור ועלולים להגדיל את הפגיעה באמון הציבור במערכת המשפטית ובמערכת אכיפת החוק אותה היועץ מייצג, ולבסוף לגבש את התיקונים המערכתיים הנדרשים בעניין ואת אמות המידה למניעת ניגודי עניינים במשרת היועץ המשפטי לממשלה, בפעולות פרקליט המדינה ובמערכת המשפט, לרבות באמצעות חקיקה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]