ח"כ קלנר: "בחסות הקורונה, מבשל לנו שר המשפטים את המהפכה המשפטית הבאה" | צפו - 0404
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ קלנר: "בחסות הקורונה, מבשל לנו שר המשפטים את המהפכה המשפטית הבאה" | צפו

חבר הכנסת אריאל קלנר קרא היום (שני) לשר המשפטים אבי ניסנקורן, לאפשר בחינה מחודשת של רפורמת תקנות סדרי הדין האזרחי.

חה"כ קלנר: "זוכרים את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שעבר באישון ליל ומשפיע עלינו עד היום? אז בחסות הקורונה, מבשל לנו שר המשפטים את המהפכה הבאה. תהיו איתי: היום התקיים בועדת חוקה דיון בנושא הלכאורה משעמם: רפורמת תקנות סדרי הדין האזרחי שמקדם שר המשפטים.

יש כאן 3 בעיות עיקריות: הבעיה הראשונה היא הקו המנחה של הרפורמה: "עקרונות במקום כללים". אם עד היום נחשפנו לרעה החולה שבה שופטי בג"ץ שופטים עפ"י ערכים שהביאו מהבית, כעת עפ"י תכלית הרפורמה יעשו זאת גם שופטים בנושאים אזרחיים. וכאן חשוב להסביר: הדבר החשוב ביותר לכל בעל דין זו וודאות. אבל כשמצמצמים את מספר התקנות ל 180 בלבד (אין לזה אח ורע בשום מדינה מערבית אחרת!) ומגבירים את מרחב חופש הפעולה של השופטים, נקבל חוסר וודאות ואף גרוע מכך – נגלה מצב שהשופטים ישפטו עפ"י האג'נדה הפרוגרסיבית שהביאו מהבית. כמו בבג"ץ.

הבעיה השניה היא חוסר סמכות. שר המשפטים מעניק סמכויות שיפוט וזאת בניגוד לחוק יסוד: השפיטה וחוק בתי המשפט. הרפורמה מעניקה לעוזר משפטי של שופט, את סמכויות משפטיות שהיו עד עכשיו בסמכות רשמים. הבעיה היא שאין כל הוראה בחוק או בתקנות בדבר אופן מינויים של עוזרים משפטיים, הדין המשמעתי החל עליהם, כללי המניעויות וניגודי העניינים החלים עליהם. הדבר חמור ביותר – ניתנת בידם של אנשים סמכות שפיטה, ללא כל בסיס בחוק, תוך עקיפה של הוראת החוק מפורשת. באמצעות שינוי השם כביכול, נשלל אמצעי הפיקוח שהעניק חוק היסוד וחוק בתי המשפט.

הבעיה השלישית היא שהרפורמה הופכת את היוצרות: לא מערכת משפטית המשרתת את האזרח אלא אזרח שצריך להתאים עצמו למערכת המשפטית. התקנות החדשות פוגעות באופן קשה באזרח הקטן. כבר בחלק "עקרונות היסוד" של התקנות, בהן המתדיין צריך להכפיף עצמו ל"יומו בבית המשפט", לאינטרסים הציבוריים הכלליים, לחיסכון במשאבי זמן ועלויות ולעקרון המידתיות.

וכאן השאלה: אינטרסים ציבוריים אלה חשובים, אבל מי משרת כאן את מי? והכל כמובן, ללא הסמכה מפורשת בחקיקה. מדובר במהלך חמור במיוחד ובמהפכה שתשליך על אזרחי ישראל. והפעם על החיים עצמם. האם זה חשוב מספיק כדי שנקבל בחינה מחדש של ההסדרים תוך דיון אפקטיבי בוועדה כיאה לפרלמנט במדינה דמוקרטית? כנראה שלשיטת שר המשפטים ניסנקורן, לא ממש. הוא כבר "קיבל החלטה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]