120 אנשי רפואה ומדע דורשים: ספירה מחודשת של כמות נפטרי הקורונה בישראל - 0404
120 אנשי רפואה ומדע דורשים: ספירה מחודשת של כמות נפטרי הקורונה בישראל יוסי אלוני, פלאש 90

120 אנשי רפואה ומדע דורשים: ספירה מחודשת של כמות נפטרי הקורונה בישראל

120 אנשי רפואה ומדע מובילים בישראל (פרופסורים בעלי שם עולמי, מנהלי בתי חולים, אפידמיולוגים, מנכ״לי קופות חולים ומנהלי חדרי מיון) פנו הבוקר (רביעי) במכתב לראש הממשלה, שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בדרישה – לבצע ספירה מחודשת של כמות נפטרי הקורונה בישראל.

השבוע בוועדת הקורונה נחשפו ממצאים מדאיגים ביותר: על פי הנחיית משרד הבריאות לבתי החולים, כל אדם שנפטר בבתי החולים ובגופו יש גם את נגיף הקורונה, סיבת המוות העיקרית שתירשם תהא הנגיף. ממצאים מדאיגים אלה מטילים ספק על כל דרך הרישום של בתי החולים ביחס לכמות הנפטרים מנגיף הקורונה בישראל. עפ״י הערכות המומחים – לפחות ב-30 אחוזים מהמקרים הרשומים כ״נפטרי קורונה״ – סיבת המוות העיקרית אינה הנגיף.

ד״ר אמיר שחר, מנהל המלר״ד בבית החולים לניאדו בנתניה, מבכירי המומחים לרפואה דחופה בישראל, לשעבר מנהל המלר״ד בביה״ח שיבא תל השומר: ״מאחר ומשרד הבריאות הנחה לרשום בכל תעודת פטירה את האבחנה ״קורונה״, יש לשאול האם אבחנה זו מייחסת את סיבת המוות כקורונה, או כסיבוך של קורונה, אצל כל הנפטרים שהמחלה ברשימת האבחנות שהביאו למותם, או אחרות.

המידע הוא בעל ערך יסודי להבנת התמותה של המחלה, ולהגדרת מסוכנותה. כך למשל, ע"פ פרסומי משרד הבריאות מאתמול: 1031 נפטרים, 135,288 חולים = 0.74%. כמעט שפעת. ואם "נגדיל" את מס׳ הנחשפים שלא נבדקו – נקבל תמותה קטנה בהרבה משפעת. היסטריה. התנהלות שלא מבוססת על עובדות. לאיזו תמותה נמוכה יותר אם בכלל אמור הסגר להביא?״

פרופסור אשר אלחיאני, מנכ״ל קופ״ח מאוחדת ומנהל בית החולים מאיר לשעבר: ״מכיוון שהחלטות שמשפיעות על חייהם ובריאותם של מיליוני ישראלים נלקחות על בסיס מספרים ונתונים, המצוטטים מידי יום ושעה בתקשורת, קיימת במקרה של הקורונה חשיבות כפולה ומכופלת שהמספרים והנתונים יהיו מדויקים במיוחד. בחינה מעמיקה וניתוח של סיבות המוות של הנפטרים עם או בגלל קורונה היא קריטית ועל כן יש לוודא שמשרד הבריאות נדרש אליה בהקדם״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]