ביהמ"ש הורה על פיצויים בגין מעצר מתנגדים למצעד הגאווה | עו"ד בן גביר: "מותר להפגין גם נגד המצעד" - 0404
ביהמ יונתן זינדל, פלאש 90

ביהמ"ש הורה על פיצויים בגין מעצר מתנגדים למצעד הגאווה | עו"ד בן גביר: "מותר להפגין גם נגד המצעד"

שופט בית משפט השלום בירושלים גד ארנברג פסק סכום של 24 אלף ש״ח פיצויים לשלושה פעילי להבה שנעצרו לאחר שביקשו להפגין מול מצעד הגאווה ועוכבו לחקירה על ידי המשטרה.

בסמוך למצעד הגאווה בשנת 2017 נעצרו התובעים על ידי המשטרה לאחר שביקשו להגיע להפגנה של ארגון להבה נגד המצעד. השלושה, ששניים מהם היו קטינים, עוכבו על ידי המשטרה ולמעשה שוחררו רק לאחר המצעד.

בתביעה שהגישו באמצעות עו"ד איתמר בן גביר טענו השלושה כי המשטרה עיכבה אותם לשווא, כי לא הייתה כל סיבה חוקית לעיכוב וכי במהלך העיכוב אחד מהם נכבל באזיקים והוא ופעיל נוסף הובלו לתחנת המשטרה ברגל חרף היותם קטינים.

השופט גד ארנברג קיבל את התביעה וקבע כי אין ספק שמצעד הגאווה שבו נרצחה שירה בנקי הותיר טראומות שהיו צריכות להביא להערכות קפדנית של המשטרה כדי שאירועים כגון אלה לא יתרחשו והערכות היא רצויה והכרחית כדי למנוע פשע נבזה, אולם עם כל החשיבות להערכות זאת, אין לאפשר מצב שבו הערכות ופעולות המשטרה בשטח יפגעו בזכויות יסוד ויש לאפשר את זכות המחאה גם נגד המצעד.

השופט ארנברג הוסיף כי במקרה דנן המשטרה התעלמה מזכויותהם של התובעים, התעלמה מהאופן שבו ביקשו לקיים מחאה נגד המצעד שכן אושרה ולמרות זאת לא אפשרו להם להגיע לאותה מחאה, המשטרה פגע בזכותם למחות נגד המצעד וכי בנוסף אחד התובעים נעצר רק בגלל שצילם מעצר חברו, ובמהלך המעצר המשטרה גם הפרה את זכויותהם וחרף היותם של שניים מהם קטינים הם נאזקו בשטח הובלו רגלית לתחנת המשטרה תוך שהובלה זו נעשתה בניגוד להוראות החוק הקובעות כי קטין לא יובל רגלית לתחנת המשטרה אלא במקרים חריגים שלא התקיימו כאן, ולמעשה מעצרו של אדם רק כי צלם מעצר של חברו הוא מעצר לא חוקי וגם כלפיו הופרו הזכויות.

השופט הורה למשטרה לשלם פיצויים של 24 אלף ש״ח בגין מספר שעות עיכוב לכל אחד.

עו״ד בן גביר שייצג את הצעירים אומר כי: ״ילמדו במשטרה לא לעצור אזרחים שמתנגדים למצעד הגאווה ולבקש לסתום פיות. בית המשפט קיבל עמדתי כי המדובר בעיכוב שווא ואני שמח שבגין מספר שעות התקבלו סכומים ראויים אם כי לטעמי הגיע הזמן לשקול לחייב שוטרים באופן אישי בגין שלילת חירות במיוחד שהיה ברור שאחד הצעירים עוכב רק בגלל שתיעד את מעצר חברו ״.

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל מאפשרת לכל אדם את חופש הביטוי, מדובר באירוע שהתרחש במהלך מצעד הגאווה לפני 3 שנים. ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית היא נלמדת ובמידת הצורך מופקים הלקחים הנדרשים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]